Napromieniowani

S³owa na dobry pocz±tek.. => REGULAMIN => W±tek zaczêty przez: 62norbi Maj 26, 2009, 23:08:48



Tytu³: Równe i tajne wybory? Nie dla niewidomych
Wiadomo¶æ wys³ana przez: 62norbi Maj 26, 2009, 23:08:48
Zbli¿aj±ce siê wybory do europarlamentu nie ciesz± siê w¶ród Polaków zainteresowaniem, a specjali¶ci szacuj±, ¿e frekwencja bêdzie ¿a³o¶nie niska. Jacek Zadro¿ny bardzo chce zag³osowaæ, tylko ¿e jako niewidomy ze swojego konstytucyjnego prawa nie mo¿e w pe³ni skorzystaæ.
Problemu niewidomych, którzy chc± g³osowaæ nie rozwi±zano do tej pory. - Osoba niewidoma przy obecnych przepisach nie jest w stanie oddaæ g³osu w sposób tajny, to jest absolutnie niemo¿liwe. Nikt nie zadba³ o to, by niewidomi mogli g³osowaæ samodzielnie - ¿ali siê Zadro¿ny.
Musi wykorzystaæ cudze oczy
Jedynym wyj¶ciem dla osób niewidz±cych jest skorzystanie z pomocy osoby widz±cej. Takie wybory nie s± jednak tajne nawet je¶li pomo¿e osobie niewidomej kto¶ kto z ni± przyjdzie.
Komisje wyborcze przymykaj± na ca³y proceder oczy. Pan Jacek uwa¿a jednak, ¿e to nie w porz±dku i ¿e konstytucja zobowi±zuje prawodawców do rozwi±zania tego problemu.
Przetestuje komisjê
Tym razem, 7 czerwca, na wybory do Parlamentu Europejskiego chce wiêc pój¶æ sam i przeprowadziæ eksperyment. - Chcê sprawdziæ w jaki sposób zachowa siê komisja, w jaki sposób pozwoli mi zachowaæ tajno¶æ mojego g³osu - mówi.
Jednym rozwi±zaniem problemu jest g³osowanie za pomoc± specjalnych maszyn lub odpowiednio przygotowanych kart wyborczych albo - jak w Estonii czy Szwajcarii - g³osowanie przez internet. Polscy niewidomi rok temu przedstawili projekt takiego rozwi±zania, stosowanego zreszt± ju¿ w Wielkiej Brytanii. - Na razie takich mo¿liwo¶ci nie ma. My¶lê, ze tu jest du¿a rola ustawodawcy - odpowiada Marcin Lisiak z Krajowego Biura Wyborczego.

Prezydent: po¶rednik niezgodny z konstytucj±
Przepis, który przewidywa³ powo³ania po¶rednika na g³osowanie dla osób niepe³nosprawnych mia³ znale¼æ siê w noweli ordynacji wyborczej do europarlamentu. Jednak w marcu prezydent Lech Kaczyñski skierowa³ do Trybuna³u Konstytucyjnego, a czerwcowe wybory odbêd± siê wed³ug starej ordynacji. Prezydent uzna³ g³osowanie przez po¶rednika - co u³atwi³oby oddanie g³osu np. osobom starszym lub niepe³nosprawnym - za niezgodne z konstytucj±. Przeciwnicy g³osowania przez pe³nomocnika argumentuj±, ¿e to pole do nadu¿yæ. W Wielkiej Brytanii taka forma g³osowania jest dopuszczalna od 90 lat.


Tytu³: Odp: Równe i tajne wybory? Nie dla niewidomych
Wiadomo¶æ wys³ana przez: gruszka Czerwiec 09, 2009, 14:35:14
Przeciwnicy g³osowania przez pe³nomocnika argumentuj±, ¿e to pole do nadu¿yæ. W Wielkiej Brytanii taka forma g³osowania jest dopuszczalna od 90 lat.MY CHYBA MUSIMY POCZEKAÆ? NASTEPNE  90 LAT.


Tytu³: Odp: Równe i tajne wybory? Nie dla niewidomych
Wiadomo¶æ wys³ana przez: 62norbi Czerwiec 10, 2009, 20:22:31
Przeciwnicy g³osowania przez pe³nomocnika argumentuj±, ¿e to pole do nadu¿yæ. W Wielkiej Brytanii taka forma g³osowania jest dopuszczalna od 90 lat.MY CHYBA MUSIMY POCZEKAÆ? NASTEPNE  90 LAT.
Masz, Gruszka 100% racji


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blackspider svcraft kociaprzystan polskiserwerzycia nwm