Napromieniowani

S³owa na dobry pocz±tek.. => REGULAMIN => W±tek zaczêty przez: ROBERTO Wrzesieñ 06, 2009, 19:34:04



Tytu³: Naukowcy: ateizm jest sprzeczny z natur±.
Wiadomo¶æ wys³ana przez: ROBERTO Wrzesieñ 06, 2009, 19:34:04
Naukowcy: ateizm jest sprzeczny z natur±.

Ludzie rodz± siê z przekazywan± z pokolenia na pokolenie wiar± w Boga - przekonuje prof. psychologii Bruce Hood z Uniwersytetu w Bristolu. Do takiego wniosku doszed³ po badaniach rozwoju mózgu w wieku dzieciêcym oraz obserwacjach zmian w korze mózgowej podczas prze¿yæ religijnych.

    Naukowiec uwa¿a, ¿e podczas ewolucji wiara w si³y nadprzyrodzone sta³a siê czê¶ci± do¶wiadczeñ przekazywanych kolejnym pokoleniom. Prawdopodobnie dlatego, ¿e wspólne wyobra¿enia o Bogu poprawia³y wiêzy spo³eczno¶ci - to z kolei zwiêksza³o szansê na prze¿ycie - donosi "The Sunday Times".

Szczegó³y swoich ustaleñ prof. Hood przedstawi w tym tygodniu na zje¼dzie Brytyjskiego Towarzystwa Naukowego. Je¶li bêd± przekonuj±ce, stan± siê wyzwaniem dla badaczy, którzy twierdz±, ¿e religijno¶æ ludzi wynika chocia¿by z niskiego poziomu wykszta³cenia i „indoktrynacji" w czasie dzieciñstwa

    Moje badania pokazuj±, ¿e nie jest to takie proste. Okazuje siê, ¿e dzieci w sposób naturalny i intuicyjny wierz± w nadprzyrodzone si³y, które stworzy³y nasz ¶wiat. Zorganizowane religie i Ko¶cio³y s± tylko czê¶ci± szerokiego spektrum wiary, która tkwi w cz³owieku - uwa¿a psycholog z Bristolu.

Brytyjski tygodnik przypomina, ¿e ju¿ wcze¶niej naukowcy znale¼li dowody na to, ¿e prze¿ycia religijne zwi±zane s± z aktywno¶ci± konkretnych czê¶ci ludzkiego mózgu. Andrew Newberg - profesor radiologii z University of Pennsylvania twierdzi wrêcz, ¿e to nasz mózg odpowiada za wiarê w Boga.

Jednak prof. Pascal Boyer - antropolog z Washington University stwierdza, ¿e niekoniecznie musi to oznaczaæ, ¿e ateizm jest sprzeczny z ludzk± natur±. W jego opinii wiara mo¿e byæ najbardziej wygodn± dla mózgu form± rozwijania naszych zdolno¶ci poznawczych.

AJ


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

polskiserwerzycia kociaprzystan ostrovirsk svcraft blackspider