Napromieniowani

S³owa na dobry pocz±tek.. => REGULAMIN => W±tek zaczêty przez: bejkerek87 Luty 13, 2008, 19:36:07



Tytu³: Pocz±tki Gdañska
Wiadomo¶æ wys³ana przez: bejkerek87 Luty 13, 2008, 19:36:07
Pocz±tki Gdañska siêgaj± roku 980. Krótko przed ¶wiêtami Wielkiej Nocy roku 997 pojawi³ siê w tych stronach biskup rodem z Czech, misjonarz Wojciech, znany te¿ pod imieniem Adalbert. Wkrótce zgin±³ z r±k pogañskich Prusów, a jego ¿ycie i ¶mieræ opisa³ benedyktyñski mnich z klasztoru na Awentynie - Jan Kanapariusz. W³a¶nie on zanotowa³ s³owa urbs Gdansk - odnosz±ce siê do miasta Gdañska, gdzie ¶wiêty ochrzciæ mia³ du¿± liczbê nawróconych. Jest to zarazem pierwsza pisana wzmianka o grodzie nad Mot³aw±.

Zespó³ grodowo-miejski, a zarazem portowy zacz±³ siê tworzyæ na dobre w drugiej po³owie dziesi±tego wieku. W Gdañsku, rz±dzonym przez dynastiê ksi±¿±t pomorskich, rodzima ludno¶æ s³owiañska koegzystowa³a z coraz to liczniej przybywaj±cymi z zachodu kupcami i rzemie¶lnikami. Dziêki staraniom ksiêcia ¦wiêtope³ka II Wielkiego Gdañsk uzyska³ prawa miejskie (lubeckie). Syn tego w³adcy, ostatni ksi±¿ê Pomorza Gdañskiego - M¶ciwoj II, zwany te¿ Mestwinem, moc± zawartego w 1282 roku w Kêpnie aktu, przekaza³ swoj± ziemiê ksiêciu Wielkopolski - Przemys³owi II. By³ to akt du¿ej wagi politycznej, umo¿liwi³ bowiem zjednoczenie ziem polskich. W okresie chaosu, jaki zapanowa³ w Gdañsku po ¶mierci Wac³awa Czeskiego, kasztelan Bogusza wezwa³ na pomoc Krzy¿aków. Zakonni rycerze po zajêciu zamku dokonali tu w roku 1308 pogromu, który przeszed³ do historii jako "rze¼ Gdañska". D³ugo i z determinacj± d±¿yli gdañszczanie do uwolnienia siê spod krzy¿ackiego panowania. Warto jednak pamiêtaæ, ¿e w czasach zwierzchno¶ci Zakonu nad miastem powsta³ m.in. kana³ Raduni, a nad nim istniej±cy do dzi¶ Wielki M³yn - najpotê¿niejsza ze ¶wieckich budowli w portowym grodzie. Wymierne korzy¶ci, i to zarówno w okresie panowania krzy¿ackiego, jak i po zawarciu pokoju toruñskiego, dawa³a te¿ Gdañskowi przynale¿no¶æ do Zwi±zku Miast Hanzeatyckich (1361-1669). Miasto porównywano do lwa, dzielnie strzeg±cego zasobnego spichlerza Hanzy. Po klêsce militarnej Krzy¿aków pod Grunwaldem (1410), Gdañsk opowiada siê za polskim królem. Kres panowania Zakonu w grodzie nad Mot³aw± przyniesie jednak dopiero rok 1454. Krzy¿acy zostaj± wypêdzeni. Król Kazimierz Jagielloñczyk nie tylko dokonuje inkorporacji Gdañska do Korony, lecz obdarza jego mieszkañców licznymi przywilejami, z których najwa¿niejszy, zwany "Wielkim", podpisany zostaje w dniu 15 maja 1457 roku. Miasto wzbogaca siê o wielkie dobra, bêd±ce wcze¶niej w³asno¶ci± Zakonu. W³adze miejskie oraz tutejsi kupcy otrzymuj± liczne uprawnienia. W herbie miasta, ponad dwoma krzy¿ami, bêdzie odt±d widnia³a królewska korona Jagiellonów. Reformacja, która dotar³a do Gdañska ju¿ w latach dwudziestych XVI wieku, radykalnie odmieni³a oblicze wyznaniowe grodu nad Mot³aw±. Protestancki Gdañsk zawziêcie zabiega o swobodê wyznaniow± i w koñcu wolno¶æ tê sobie wywalczy. Odt±d tolerancyjne dla innowierców miasto oraz najbli¿sze jego okolice dawaæ bêd± schronienie rozmaitym dysydentom religijnym. Trafi± tu liczne rzesze holenderskich menonitów i Szkotów. Przybywaæ bêd± hugenoci oraz ¯ydzi.
Tamten dawny, bardzo bogaty i licz±cy siê w Europie Gdañsk - miasto wielu narodowo¶ci, odmiennych kultur, religii i jêzyków, najbardziej miêdzynarodowe ze wszystkich miast Rzeczypospolitej, stanowi³ jedyn± w swoim rodzaju wspólnotê odmienno¶ci. Pisarze staropolscy mieli mu za z³e kosmopolityzm i hardo¶æ wzglêdem królów polskich. A jednak w obliczu zagro¿enia ze strony Szwedów, miasto, nie bacz±c na ofiary i wyrzeczenia, potrafi³o okazaæ stanowczy opór. Oblê¿ony przez Rosjan i Sasów Gdañsk stan±³ te¿ w obronie honoru i tronu polskiego króla Stanis³awa Leszczyñskiego w roku 1734. Niestety po II rozbiorze Polski miasto nie by³o ju¿ w stanie przeciwstawiæ siê pruskiej aneksji. Zdobyty przez Francuzów w roku 1807 Gdañsk otrzyma³ wprawdzie status Wolnego Miasta, lecz trwa³o to tylko do roku 1814.Kolejne cztery dziesi±tki lat zwyk³o siê okre¶laæ czasem wielkiego kryzysu, upadku i katastrofy gospodarczej miasta.
W roku 1997 Gdañsk uroczy¶cie obchodzi³ mileniu
 


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

svcraft polskiserwerfreeplay shd polskiserwerzycia blackspider