SONDA
Czy zdarza ci siê po¿yczaæ swoj± kartê parkingow±?
tak, moja rodzina i znajomi powinni móc te¿ korzystaæ z karty (5.0%)
nie, uwa¿am ¿e to nieuczciwe (62.0%)
nie, nie mam karty parkingowej (31.0%)
Dziêkujemy za udzia³!
Zobacz archiwum sond.
MAGAZYN
DODATEK
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
(zobacz szczegó³y)
WYSLIJ KARTKÊ
£azienka bez barier
¬ród³o: Sanitec Ko³o
Przystêpuj±c do projektowania ³azienki lub toalety przeznaczonej dla osoby niepe³nosprawnej stajemy przed wieloma dylematami. Pojawiaj± siê pytania o to, czy wygospodarowane miejsce pozwoli na swobodne poruszanie siê w pomieszczeniu, jakie rozwi±zania architektoniczne bêd± najbardziej odpowiada³y potrzebom osoby niepe³nosprawnej, w jakie dodatkowe akcesoria nale¿y tak± ³azienkê wyposa¿yæ i w koñcu, sk±d wzi±æ ¶rodki na sfinansowanie ca³ego przedsiêwziêcia. Oddajemy w Pañstwa rêce opracowanie, które ma na celu pomóc w znalezieniu odpowiedzi na powy¿sze pytania. W poradniku prezentujemy ofertê firmy Sanitec KO£O dostosowan± do potrzeb osób niepe³nosprawnych oraz podpowiadamy, na jakie rzeczy zwróciæ uwagê podczas planowania pomieszczeñ sanitarnych.
Tym, co powinno stale nam towarzyszyæ na etapie projektowania ³azienki, jest my¶l, i¿ osoby niepe³nosprawne oraz starsze potrzebuj± znacznie wiêcej miejsca, by móc siê w ³azience poruszaæ swobodnie. Szczególnie osoby korzystaj±ce z wózka inwalidzkiego powinny mieæ mo¿liwo¶æ wykonania obrotu w miejscu, bez konieczno¶ci opuszczania pomieszczenia. Dlatego niezwykle pomocnym w trakcie projektowania nowej, czy te¿ aran¿acji istniej±cej ³azienki (toalety), jest szkic. Nanosimy na nim zarówno wszystkie niezbêdne elementy wyposa¿enia, takie jak: miska ustêpowa, wanna lub prysznic, jak równie¿ elementy dodatkowe, np. pralka czy szafki. Taki szkic pozwoli nam okre¶liæ przysz³y wygl±d naszej ³azienki, oraz da nam szansê na dodatkowe podniesienie jej funkcjonalno¶ci. Na stronach firmowych Sanitec KO£O, pod adresem:
www.kolo.com.pl znajdziecie Pañstwo specjalny program, który mo¿e okazaæ siê bardzo przydatny, gdy¿ pozwoli Wam w bardzo prosty sposób zaprojektowaæ przysz³± ³azienkê.
Projektuj±c pomieszczenia na potrzeby konkretnej osoby zazwyczaj bardzo dobrze znamy nie tylko rodzaj, charakter i stopieñ schorzenia, ale równie¿ poziom samodzielno¶ci tej osoby. Poniewa¿ wybór asortymentu dostêpnego w ofercie Sanitec KO£O, przeznaczonego dla osób niepe³nosprawnych jest bardzo szeroki, jeste¶my obecnie w stanie - po uwzglêdnieniu indywidualnych cech fizycznych (np. wzrost, waga) czy te¿ osobistych preferencji i przyzwyczajeñ (np. podej¶cie do muszli klozetowej z prawej b±d¼ lewej strony) oraz rodzaju u¿ywanego sprzêtu rehabilitacyjnego (np. wózek, kule) - zaprojektowaæ toaletê wyposa¿on± w elementy w pe³ni przystosowane do bardzo osobistych potrzeb i wymagañ danej osoby.
I tak w przypadku osób poruszaj±cych siê na wózkach inwalidzkich czy chodzikach, najistotniejszymi elementami s± przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone oraz w³a¶ciwie zamocowane porêcze pozwalaj±ce na pewne oraz bezpieczne korzystanie z ustêpów, umywalki czy prysznica. Przy korzystaniu podczas czynno¶ci higienicznych z wanny, warto pomy¶leæ o wyposa¿eniu jej w specjalistyczne siedzisko, które znacz±co u³atwia, a czasami wrêcz umo¿liwia korzystanie z niej.
Nie nale¿y równie¿ zapominaæ o zastosowaniu uchwytów na garderobê oraz inne przedmioty – powinny byæ one umieszczone w ³atwo dostêpnych miejscach, na wysoko¶ci pozwalaj±cej na swobodny do nich dostêp. W przypadku toalet, z których korzystaæ bêd± osoby starsze, warto wyznaczyæ w nich miejsca, z których opiekunowie bêd± mogli udzieliæ pomocy podczas poszczególnych czynno¶ci, w sposób niekrêpuj±cy dla ¿adnej ze stron.
Bardzo istotnym z punktu widzenia osób maj±cych problemy z poruszaniem siê jest równie¿ zachowanie jednego poziomu posadzki we wszystkich pomieszczeniach. Wystêpowanie ró¿nic poziomów (stopni czy progów) mo¿e znacz±co utrudniæ lub wrêcz uniemo¿liwiæ poruszanie siê (wózek inwalidzki), a tak¿e powodowaæ potkniêcia i upadki (osoby starsze).
Dla osób maj±cych problemy ze wzrokiem znacznym u³atwieniem w odpowiednim orientowaniu siê w pomieszczeniu mo¿e byæ zró¿nicowanie kolorystyczne poszczególnych elementów ³azienki (np. ciemna deska ustêpowa na tle jasnej muszli oraz pod³ogi). Uzyskany w ten sposób kontrast kolorystyczny stanowi dodatkowy element wp³ywaj±cy na komfort poruszania siê w ³azience.
Sk±d pieni±dze na dostosowanie ³azienki?
Na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. O rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych, a tak¿e Rozporz±dzenia Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie okre¶lenia rodzajów zadañ powiatu, które mog± byæ finansowane ze ¶rodków Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych, osoby niepe³nosprawne mog± obecnie ubiegaæ siê o dofinansowanie ze ¶rodków PFRON prac zmierzaj±cych do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, w tym w pomieszczeniach sanitarnych. Wysoko¶æ dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% kosztów przedsiêwziêcia, nie mo¿e jednak przekraczaæ kwoty równej piêtnastokrotno¶ci przeciêtnego wynagrodzenia.
W celu uzyskania dofinansowania ze ¶rodków Funduszu konieczne jest wype³nienie wniosku o takie dofinansowanie i z³o¿enie go we w³a¶ciwym dla miejsca zamieszkania osoby niepe³nosprawnej powiatowym centrum pomocy rodzinie. Wzory takich wniosków znajduj± siê w o¶rodkach PCPR.
Nie jest wymagane osobiste sk³adanie wniosku - mo¿e to uczyniæ przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny ustanowiony postanowieniem s±du lub pe³nomocnik ustanowiony notarialnie.
Teksty ustaw oraz rozporz±dzeñ s± dostêpne na stronach internetowych Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych pod adresem:
www.pfron.org.pl.
£azienka dla osób niewidomych i niedowidz±cych
Toaleta dla osób niepe³nosprawnych – prywatna czy publiczna?
Wiêcej miejsca w toalecie dla niepe³nosprawnych
£azienka dla osób starszych
Znaczenie porêczy i innych elementów pomocniczych w ³azience dla osób niepe³nosprawnych
£azienka bez barier – najczêstsze pytania