ROBERTO
Go¶æ
|
|
« : Wrzesieñ 10, 2009, 07:44:11 » |
|
Ponad 70 proc. Polaków jest nara¿onych na ha³as
* PAP/Rynek Zdrowia * 2009-09-09 17:48:00
Ponad 70 proc. Polaków odczuwa uci±¿liwy, mêcz±cy ha³as, z tego co trzeci - czêsto. Co dziesi±ty respondent uwa¿a, ¿e z powodu ha³asu ma k³opoty ze zdrowiem i samopoczuciem - wykaza³y badania CBOS-u przeprowadzone w sierpniu 2009 r. w¶ród 1041 doros³ych Polaków.
Jak wynika z raportu zatytu³owanego „Zagro¿enie ha³asem - opinie z lat 1999-2009", najczêstsze dolegliwo¶ci wymieniane przez badanych to: nerwowo¶æ, rozdra¿nienie i nadpobudliwo¶æ (na które narzeka 75 proc. respondentów odczuwaj±cych wp³yw ha³asu na zdrowie), przemêczenie (70 proc.), bóle lub zawroty g³owy, migreny (67 proc.), przytêpienie s³uchu lub g³uchota (52 proc.), bezsenno¶æ (50 proc.), zaburzenia koncentracji (49 proc.) oraz nadci¶nienie i choroby serca (32 proc.).
Tylko nieca³e 30 proc. przebadanych Polaków uzna³o, ¿e z ha³asem styka siê sporadycznie.
G³o¶ne d¼wiêki s± najbardziej uci±¿liwe i mêcz±ce dla mieszkañców du¿ych miast - 55 proc. jest na nie nara¿onych co najmniej czêsto, a jedynie 9 proc. bardzo rzadko. Najmniej ha³as dokucza osobom mieszkaj±cym na wsi - tylko 19 proc. odczuwa go czêsto i 46 proc. - czyli niemal po³owa - rzadko.
Najbardziej jeste¶my zagro¿eni ha³asem na ulicach i drogach - 56 proc. respondentów, w pracy - odczuwa go 46 proc. zatrudnionych, w ¶rodkach lokomocji - 33 proc., w supermarketach, centrach handlowych - 25 proc., w mieszkaniu - 21 proc., w miejscach wypoczynku, jak parki, pla¿e - 12 proc.
Dla 37 proc. zatrudnionych ¼ród³em ha³asu w pracy s± najczê¶ciej maszyny i sprzêt biurowy, dla 21 proc. - ulica lub droga za oknem, a dla 12 proc. - wspó³pracownicy.
Spo¶ród grup zawodowych, nadmiernego ha³asu do¶wiadczaj± najczê¶ciej wykwalifikowani robotnicy, a najrzadziej - rolnicy.
Ogólnie na ha³as narzeka wiêcej osób z wy¿szym wykszta³ceniem oraz wysok± pozycj± zawodow± i finansow±. Zdaniem autorów raportu, mo¿e to wynikaæ z faktu, ¿e przedstawiciele tych grup spo³ecznych czê¶ciej mieszkaj± w du¿ych miastach. Co ciekawe, nie s± oni jednak bardziej zagro¿eni ha³asem w domu czy w pracy, bo zazwyczaj mieszkaj± i pracuj± w lepszych warunkach ni¿ inni respondenci.
Z raportu wynika, ¿e w ci±gu ostatnich 10 lat ogólne zagro¿enie ha³asem tylko nieznacznie spad³o, warunki akustyczne pogorszy³y siê w placówkach handlowych, a wyra¼nie poprawi³y siê w mieszkaniach - badani rzadziej s± nara¿eni na ha³as osiedlowy (z placów zabaw, alarmy samochodowe, psy) i s±siedzki.
Co trzeci badany wskaza³, ¿e najwiêkszym ¼ród³em ha³asu w domu s± d¼wiêki dobiegaj±ce z ulicy. Najmniej na ha³as w mieszkaniu nara¿eni s± mieszkañcy wsi - a¿ 72 proc. z nich nie odczuwa ¿adnego ha³asu, podczas gdy w du¿ych miastach odsetek ten wynosi tylko 26 proc.
Najbardziej popularnym sposobem obrony przed ha³asem jest wyciszanie mieszkañ i innych pomieszczeñ, w których siê przebywa - 18 proc. respondentów, unikanie miejsc ha³a¶liwych - 14 proc., zabezpieczenia osobiste, jak stopery, zatyczki, korki do uszu, nauszniki czy s³uchawki - 11 proc.
6 proc. respondentów przyzna³o, ¿e próbuje wytrzymywaæ ha³as, ignorowaæ go lub przyzwyczaiæ siê do niego. Niemal co czwarty badany (23 proc.) nie robi nic, by chroniæ siê przed ha³asem. Ewentualne dzia³ania zmierzaj±ce do ograniczenia ha³asu maj± charakter indywidualny; nikt z respondentów nie próbuje walczyæ z ha³asem w wiêkszej grupie.
|