62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
|
|
« : Pa¼dziernik 31, 2009, 00:56:03 » |
|
Wyhodowali mu nos na rêku SUKCESY POLSKICH LEKARZY W WALCE Z NOWOTWORAMI TVN
Lekarze zdecydowali, ¿e musz± usun±æ mu nos. Nowotwór rozwija³ siê, wiêc nie by³o na co czekaæ. Ale dzi¶ pan Wilbald Zaiczek oddycha normalnie, kicha. Jak to mo¿liwe? Dziêki medycynie rekonstrukcyjnej i sukcesom polskich lekarzy w tej dziedzinie. Nowy nos dla pacjenta wyhodowali... z chrz±stki ¿ebrowej, któr± wszczepili choremu pod skórê.
Kiedy sta³o siê jasne, ¿e amputacja nosa bêdzie w przypadku Wildalda Zaiczka konieczna, lekarze zaproponowali mu - dla niego niewiarygodn± - rzecz. Postanowili uformowaæ z ¿ebrowej chrz±stki szkielet nowego nosa i na osiem tygodni wszczepiæ j± pacjentowi pod skórê. Najlepsze by³y do tego okolice nadgarstka.
Kiedy nowy nos na przedramieniu obrós³ naczyniami krwiono¶nymi, zosta³ przeszczepiony. Na koniec lekarze pokryli go skór± pobran± z czo³a pacjenta. Ca³a "operacja" przebieg³a bez zarzutu.
Pomogli odzyskaæ normalno¶æ...
- Pacjentowi na rêku wyhodowali¶my nowy nos - mówi obrazowo docent Adam Maciejewski z Zespo³u Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach. To w³a¶nie lekarze z tej placówki pomogli odzyskaæ swojemu pacjentowi normalno¶æ.
- Oddycham normalnie. Kicham, wszystko w porz±dku, po staremu - mówi Wilbald Zaiczek reporterowi "Faktów". I dodaje, ¿e gdy przejdzie ju¿ wszystkie operacje upiêkszaj±ce swój nowy nos, to "pójdzie na dziewczynki".
Doktor Maciejewski zaznacza jednak, ¿e medycyna rekonstrukcyjna i jej dynamiczny rozwój to czêsto jedyna szansa dla pacjentów na to, co najwa¿niejsze - na ¿ycie. - Tego typu zabiegi, które pozwalaj± we w³a¶ciwy sposób odtworzyæ taki narz±d, daj± przede wszystkim mo¿liwo¶æ wykonania radykalnego zabiegu operacyjnego, czyli usuniêcia ca³ego nowotworu - podkre¶la. A to daje najwiêksze szanse na wyleczenie.
Tak± szansê dosta³ te¿ Marek Palka, u którego lekarze wykryli rozleg³ego raka tarczycy. Oprócz niej chirurdzy musieli usun±æ panu Markowi tak¿e tchawicê. Jeszcze niedawno by³by to dla pana Marka wyrok ¶mierci. Ale dziêki medycynie rekonstrukcyjnej to siê zmieni³o.
Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach "dali" panu Markowi now± tchawicê, wyhodowan± ze skóry chorego, któr± pokryli rurkê z materia³ów biodegradowalnych. - Mogê mówiæ, mogê oddychaæ przez usta, mogê prze³ykaæ jak zdrowy cz³owiek - wylicza dzisiaj. Z now± tchawic± ju¿ wróci³ do pracy.
£Os//kdj
|