petrus
Go¶æ
|
|
« : Wrzesieñ 23, 2008, 17:22:57 » |
|
Nowy Rok przyniós³ wiele zmian: wy¿sze p³ace, emerytury i renty, krótszy czas pracy lekarzy i wiêcej mo¿liwo¶ci przy wyborze komornika.
To drugi etap obni¿ki, po lipcowym zmniejszeniu sk³adki o 3 punkty procentowe.
Styczniowa obni¿ka bêdzie mia³a wp³yw na wysoko¶æ pensji, ale te¿, co istotne, obni¿y koszty pracy. Dziêki obni¿ce sk³adki, w portfelach osób otrzymuj±cych ¶rednie wynagrodzenie znajdzie siê o 50 z³otych wiêcej. Co istotne, je¶li pracodawca wyp³aca grudniow± pensjê w styczniu, jej tak¿e dotyczy podwy¿ka.
Lipcowa obni¿ka sk³adki rentowej nie mia³a wp³ywu na koszty pracy, poniewa¿ dotyczy³a jedynie czê¶ci sk³adki p³aconej przez zatrudnionego. Obecna redukcja zmniejszy te¿ koszty ponoszone przez pracodawców - od ka¿dego tysi±ca z³otych pensji brutto zap³ac± oni o oko³o 20 z³otych mniej.
Wy¿sza p³aca minimalna
Minimalne wynagrodzenie, gwarantowane ustawowo wszystkim zatrudnionym na pe³nym etacie wzros³o o 20 procent. Bêdzie to mia³o wp³yw nie tylko na zarabiaj±cych najmniej: w zwi±zku z podwy¿k± p³acy minimalnej zmieniaj± siê te¿ limity egzekucji komorniczych (pracodawca nie bêdzie móg³ potr±ciæ z pensji wiêcej, ni¿ do kwoty 857,13 z³otych w przypadku egzekucji innych, ni¿ dotycz±ce alimentów. Obci±¿onemu d³ugami pracownikowi zostanie wiêc niemal 160 z³otych wiêcej. Zwiêkszy siê tak¿e kwota, która pozostaæ musi na rachunku pracownika z tytu³u innych potr±ceñ, takich jak kary pieniê¿ne czy rozliczenie zaliczek.
Wy¿sza p³aca minimalna to tak¿e wiêksze stawki za pracê w godzinach nocnych oraz tzw. "postojowe".
PRZECZYTAJ WIÊCEJ W³a¶cicieli ma³ych firm ucieszy zapewne powa¿na zmiana w obliczaniu kwoty obrotów, po przekroczeniu której zobowi±zani s± do p³acenia podatku VAT. Dotychczas limit wyra¿any by³ w euro, po kursie z pierwszego dnia roboczego w pa¼dzierniku. Od nowego roku zamiast 10 tysiêcy euro wynosi on 50 tysiêcy z³otych.
Jest to rozwi±zanie korzystne dla ma³ych podatników, bior±c pod uwagê, ¿e niewielkie firmy nieczêsto rozliczaj± siê w walucie innej, ni¿ lokalna.
Umacniaj±cy siê z³oty sprawia³, ¿e ma³y podatnik, osi±gaj±cy przychody nie przekraczaj±ce 10 tys. euro niespodziewanie móg³ byæ obci±¿ony nowymi obowi±zkami.
Mog³o siê nagle okazaæ, ¿e wbrew swoim przewidywaniom, sta³ siê nagle podatnikiem VAT.
Osi±gaj±c te same nominalnie przychody, co w latach poprzednich, przez aprecjacjê z³otego przedsiêbiorca znacznie wcze¶niej "wpada³ w VAT", ni¿ by tego oczekiwa³.
|