To by³ jeden z najwa¿niejszych dni dla ca³ego ¶rodowiska osób z niepe³nosprawno¶ci± w Polsce! W przeddzieñ Miêdzynarodowego Dnia Osób Niepe³nosprawnych, który na ca³ym ¶wiecie obchodzony jest 3 grudnia, premierowi Donaldowi Tuskowi wrêczono projekt Ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepe³nosprawno¶ci±, potocznie nazywany „ustaw± antydyskryminacyjn±”.
Projekt w imieniu ¶rodowiska osób z niepe³nosprawno¶ci± przekaza³a pani Anna Wo¼niak-Szymañska, prezes Polskiego Zwi±zku Niewidomych oraz Piotr Paw³owski, prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji. Przyjmuj±c projekt ustawy Premier Donald Tusk powiedzia³:
- Szanowni Pañstwo nie ukrywam, ¿e czekali¶my na ten efekt naszej wspó³pracy. Projekt tej ustawy bêdzie krokiem du¿o wiêkszym, ni¿ tych kilka zadañ, które uda³o nam siê ju¿ w tym roku zrobiæ aby pomóc ludziom najbardziej potrzebuj±cym. Takim zadaniem by³o choæby podniesienie kary dla osób zajmuj±cych miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepe³nosprawno¶ci±, tak by odczuli to bole¶nie. Chcia³bym równie¿ aby wesz³a w ¿ycie ustawa rentowa umo¿liwiaj±ca pobieranie renty inwalidzkiej i jednoczesne dorabianie bez limitów. Mam nadziejê, ¿e mimo veta prezydenta tê ustawê uda nam siê przeprowadziæ do koñca. Cieszê siê tak¿e, ¿e osoby z psem przewodnikiem mog± ju¿ wchodziæ do sklepów, bo taki przepis tak¿e uchwalili¶my. Wiem, ¿e jest jeszcze wiele wa¿nych dla was spraw które trzeba za³atwiæ. I bêdziemy je za³atwiaæ. Nie bêdê móg³ byæ jutro na Waszej Gali w Sali Kongresowej w dniu 3 grudnia poniewa¿ wcze¶niej by³em ju¿ umówiony w kilku miejscach, tak¿e z osobami potrzebuj±cymi pomocy. Mogê Was zapewniæ, ¿e na ka¿dym z tych spotkañ – w wojsku, ze studentami, z dzieæmi - bêdê przypomina³ jak wa¿ny jest to dzieñ, ¿e potrzebna jest g³êboka refleksja o sytuacji osób z niepe³nosprawno¶ci±. Ustawa antydyskryminacyjna jest ustaw±, któr± my przeprowadzimy z t± ekip±. Mo¿e bêdzie trzeba co¶ jeszcze udoskonaliæ i zmieniæ. Ale przeprowadzimy j±. Poza tym, obecni tu pos³owie na wózkach na pewno nie dadz± mi zapomnieæ o tej ustawie, bo s± najlepszymi jej lobbystami w najlepszym tego s³owa znaczeniu. Chcê Wam przyrzec, ¿e zrobimy jeszcze inn± wa¿n± rzecz - ¿e zmienimy umys³y i serca tych, którzy byæ mo¿e jeszcze nie zauwa¿yli, ¿e obok nas ¿yj± ludzie potrzebuj±cy wsparcia i pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziêkujê za projekt tej ustawy, pokazuje to, ¿e niepe³nosprawni tak¿e pomagaj± rz±dz±cym, bo wy¶cie tê dobr± ustawê napisali, a ja jestem jej odbiorc±.
Projekt ustawy antydyskryminacyjnej, którego g³ówne za³o¿enia opieraj± siê na ustawie brytyjskiej i amerykañskiej, od dawna wyczekiwany by³ przez wiele osób w naszym kraju. W ci±gu ostatniej dekady liderzy du¿ych i ma³ych organizacji pozarz±dowych wyra¿ali cich± nadziejê, ¿e „mo¿e kiedy¶ równie¿ polscy niepe³nosprawni bêd± mieæ swoj± ustawê antydyskryminacyjn±”. To by³o jedynie marzenie. Wczoraj nabra³o ono jednak konkretnego kszta³tu. Jeszcze rok temu nikt chyba nie wierzy³, ¿e pod koniec 2008 roku polski premier bêdzie trzyma³ w swych rêkach projekt takiej w³a¶nie ustawy. Tym bardziej, ¿e projekt ten opracowa³y wspólnie z prawnikami i specjalistami organizacje dzia³aj±ce na rzecz osób z niepe³nosprawno¶ci±. Ju¿ sam ten fakt jest wyj±tkowy. Daje on tak¿e nadziejê na zjednoczenie ¶rodowiska wokó³ byæ mo¿e najwa¿niejszego aktu prawnego , jaki powsta³ po 1989 roku
Wrêczaj±c projekt Ustawy premierowi, Anna Wo¼niak-Szymañska powiedzia³a:
- Panie Premierze, w imieniu koalicji organizacji dzia³aj±cych na rzecz osób niepe³nosprawnych oraz liderów najwiêkszych organizacji pozarz±dowych, mam dzi¶ ogromy zaszczyt - równie¿ jako osoba niewidoma - wrêczyæ Panu historyczny dokument.
Jest to projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepe³nosprawno¶ci±. W Polsce XXI wieku wiele osób z niepe³nosprawno¶ci± nadal jest dyskryminowanych - z powodu barier architektonicznych, utrudnionego dostêpu do informacji, edukacji, czy pracy. Dlatego ten projekt przekazywany Panu jest tak wa¿nym dla nas dokumentem.
Po raz pierwszy uda³o siê zapisaæ w ustawie instrumenty prawne, które s³u¿± pokonywaniu i burzeniu tych barier. Aby mo¿na by³o zrealizowaæ te zapisy, nale¿y spe³niæ cztery najwa¿niejsze zasady: pierwsza to równe traktowanie osób niepe³nosprawno¶ci±, druga - poprawa ¶wiadomo¶ci spo³ecznej przez promowanie otwarto¶ci i akceptacji, trzecia to usuwanie barier, i wreszcie czwarta zasada to wyrównywanie szans tych osób w ró¿nych sferach ¿ycia - w pracy, edukacji, korzystania z praw wyborczych, dostêpu do wymiaru sprawiedliwo¶ci, dostêpu do transportu, równie¿ do kultury oraz rozrywki i wypoczynku.
Panie premierze, dla nas to historyczna chwila. Mamy ogromn± nadziejê, ¿e Pan, tak szanowana osoba w Polsce, i rz±d, którym Pan kieruje, przyjmuj±c ten dokument - daje szansê zarówno na wiêksz± aktywno¶æ tych osób, jak i na poprawienie relacji spo³ecznych pomiêdzy niepe³nosprawnym i sprawnymi.
My chcemy wykorzystywaæ nasz potencja³, potencja³ naszych rodzin i organizacji pozarz±dowych, natomiast w³adzê publiczna prosimy o wsparcie w tych sferach, w których sami nie mo¿emy sobie poradziæ.
Warto przy tej okazji przypomnieæ historiê projektu „ustawy antydyskryminacyjnej”. Siêga ona 2006 roku, kiedy w Senacie RP odby³y siê 3 spotkania eksperckie, na których dyskutowano o potrzebie wprowadzenia tego typu ustawy. Uczestniczyli w nich polscy prawnicy, parlamentarzy¶ci, organizacje pozarz±dowe oraz eksperci z Wielkiej Brytanii. Ci ostatni dzielili siê brytyjskimi do¶wiadczeniami z wprowadzenia ustawy przeciwdzia³aj±cej dyskryminacji osób z niepe³nosprawno¶ci±. Po tych trzech seminariach wielu zebranych nabra³o przekonania, ¿e polska ustawa antydyskryminacyjna mo¿e otworzyæ nowy rozdzia³ i now± jako¶æ w realizowaniu praw osób z niepe³nosprawno¶ci± w naszym kraju. Odnosi siê to tak¿e do organizacji pozarz±dowych, które doskonale wiedz± jakie trudno¶ci maj± ich podopieczni w realizacji swoich praw - w edukacji, zatrudnieniu, dostêpie do informacji, urzêdów publicznych, prawach wyborczych, w komunikacji i transporcie, czy w korzystaniu z dóbr kultury.
Nic dziwnego, ¿e ju¿ wtedy pierwsze organizacje z entuzjazmem wyrazi³y chêæ przyst±pienia do prac nad stworzeniem ustawy o wyrównywaniu szans tych osób. Podkre¶lano, ¿e szanse osób z niepe³nosprawno¶ci± w bardzo wielu obszarach ¿ycia s± niewielkie, oferta jest uboga, a pozycja na starcie s³aba. Kilka miesiêcy pó¼niej, w roku 2007 dosz³o do spotkania w Trybunale Konstytucyjnym, którego tematem by³y prawa osób z niepe³nosprawno¶ci±, w tym ustawa antydyskryminacyjna.
ciag dalczy w nastepnym w±tku. material wziety z
www.niepelnosprawni.pl.