Napromieniowani
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Walka o oddech  (Przeczytany 1391 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 245



« Odpowiedz #1 : Sierpieñ 16, 2009, 20:17:19 »

no niestety tak juz jest z astma
Zapisane
raf
raf
zaanga¿owany
***

ile piszemy 0
Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 128


« : Sierpieñ 16, 2009, 16:40:30 »

Walka o oddech
Autor: Magdalena Gajda, Fot.: Deva, www.sxc.hu, ¬ród³o: inf. w³asna

Wrogowie oskrzeli i p³uc czaj± siê wszêdzie. Mog± przybraæ postaæ dymu papierosowego, kurzu zalegaj±cego na pó³kach z ksi±¿kami, py³ków drzew i traw.

Astma to stan zapalny uk³adu oddechowego, wywo³any  przez wnikaj±ce do niego wraz z powietrzem alergeny lub przewlek³e infekcje. Najczêstszymi alergenami wywo³uj±cymi astmê s±: roztocza kurzu domowego, py³ki ro¶lin, grzyby ple¶niowe oraz sier¶æ zwierz±t. Stan zapalny uk³adu oddechowego objawia siê rumieniem i obrzêkiem b³ony ¶luzowej oskrzeli. Chory odczuwa duszno¶ci, musi te¿ odkrztuszaæ nadmiar ¶luzu wydzielanego przez zapalnie zmienione oskrzela.

O tym jak mo¿na unikn±æ astmy i jak j± leczyæ rozmawiamy z dr. n. med. Piotrem D±browieckim*, kierownikiem Oddzia³u Ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeñ Chorych na Astmê, Alergiê i POChP.
 
dr n. med. Piotr D±browiecki. Fot.: DevaCzy astma zawsze wi±¿e siê z alergi±?
dr n. med. Piotr D±browiecki: Istniej± dwa rodzaje astmy: alergiczna i niealergiczna. W tej drugiej czynnikiem wywo³uj±cym chorobê jest przewlek³e dra¿nienie uk³adu oddechowego kolejnymi infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. W rezultacie pojawia siê zjawisko nadreaktywno¶ci oskrzeli. Oznacza to, ¿e s± one nadmiernie wra¿liwe na czynniki dra¿ni±ce, którymi mog± byæ  wysi³ek fizyczny, dym tytoniowy a nawet zimne powietrze. Astma niealergiczna ujawnia siê pó¼no, z regu³y po 40. roku ¿ycia. Czêsto przypomina POChP, czyli przewlek³± obturacyjn± chorobê p³uc, która rozwija siê g³ównie pod wp³ywem palenia papierosów. Te dwie choroby bywaj± trudne do odró¿nienia. Z kolei astma alergiczna dotyka zarówno dzieci, jak i doros³ych.

Jak wcze¶nie mo¿e ujawniæ siê astma alergiczna?
Ju¿ w okresie niemowlêcym. Statystycznie najczê¶ciej astma pojawia siê w wieku szkolnym. Czêsto choroba jest zbyt pó¼no rozpoznawana. Bywa, ¿e dopiero u doros³ych osób. W zasadzie astmê mo¿na wykryæ na ka¿dym etapie ¿ycia.

Je¶li czujemy siê ¶wietnie i nic nam nie dolega, to czy grozi nam astma?
Wtedy nie musimy siê jej baæ. Je¶li natomiast jeste¶my alergikami, to powinni¶my siê zastanowiæ, czy przypadkiem d³ugotrwa³y kaszel bez wyra¼nych przyczyn lub okresowe duszno¶ci nie s± objawami tej choroby. Oznaki astmy, czyli kaszel i duszno¶ci nie trwaj± ca³y czas, ale pojawiaj± siê napadowo. Zdarzaj± siê okresy reemisji, kiedy chory czuje siê bardzo dobrze. Gdy dojdzie do stymulacji alergenem, np. w okresie pylenia ro¶lin, nagle dochodzi do uaktywnienia choroby. Bywa, ¿e kto¶ chorowa³ jako dziecko, pó¼niej przez wiele lat nie mia³ ¿adnych objawów, a potem, w wyniku na przyk³ad palenia papierosów lub ciê¿kiej infekcji uk³adu oddechowego, dosz³o do nawrotu choroby.

Czy sport chroni przed astm±?
Nie, nie zabezpiecza przed ni±. Co wiêcej, wielu zawodowych sportowców choruje na astmê. Ich p³uca s± nadmiernie wentylowane, co mo¿e wywo³aæ nadreaktywno¶æ oskrzeli, a od tego jeden krok do pe³noobjawowej choroby. Racjonalny wysi³ek fizyczny, trening interwa³owy, rower, gra w pi³kê,  p³ywanie s± jak najbardziej wskazane. Natomiast na pewno nie chroni± ani przed alergiami ani przed astm±.

 Kiedy wiêc unikniemy astmy? Unikaj±c alergenów?
Jak najbardziej. Osoba ¶wiadoma swoich alergii powinna unikaæ niekorzystnych czynników dra¿ni±cych. Im mniej alergenów, tym mniejsze niebezpieczeñstwo wyst±pienia pe³noobjawowej alergii i astmy.

Czy dotyczy to tak¿e osób zdrowych? Wszyscy powinni unikaæ kurzu?
A kim jest cz³owiek zdrowy? Jedna trzecia populacji ma alergie. Objawy ze strony nosa ma ok. 30 proc. chorych, je¿eli chodzi o astmê oskrzelow± to jest ok. 8-10 proc. chorych. Unikanie alergenów zabezpiecza w pewnym stopniu. Prawdziwie skuteczn± interwencj± jest odczulanie, czyli podanie szczepionki zmniejszaj±cej reaktywno¶æ uk³adu immunologicznego. Jest ona bardzo skuteczna przy objawach wywo³anych przez alergeny ro¶lin wiatropylnych: drzewa, trawy, chwasty. Jest to zarazem leczenie alergii i profilaktyka astmy oskrzelowej. W przypadku wyst±pienia objawów astmy niezbêdne jest podanie skutecznych leków - sterydów wziewnych.

Kwiat. Fot.: www.sxc.hu

Kiedy powinni¶my zacz±æ podejrzewaæ, ¿e mamy astmê?
Je¿eli przy alergii wystêpuj± napady kaszlu lub duszno¶ci. W takim przypadku konieczne mo¿e byæ podanie leków. Podstawowymi ¶rodkami farmakologicznymi s± tu sterydy wziewne. Bez nich nie ma mo¿liwo¶ci leczenia astmy oskrzelowej. Niestety, w Polsce 50 proc. chorych na astmê leczy siê bez sterydów, a jedynie za pomoc± leków rozszerzaj±cych oskrzela  - beta2-mimetyków, które dzia³aj± krótkotrwale i dora¼nie – maksymalnie do 12 godzin. Te ¶rodki mog± nawet uratowaæ ¿ycie w przypadku napadu duszno¶ci, ale nie chroni± przed nawrotami. To jest w zasadzie leczenie objawowe.

Niektórzy boj± siê sterydów…
Tzw. steroidofobia nie ma podstaw. Stereotypy bior± siê ze skojarzeñ z  kulturystami stosuj±cymi szkodliwy doping. To nie ma nic wspólnego z leczeniem astmy. Leki na astmê s± to bezpieczne ¶rodki wziewne, stosowane bezpo¶rednio na b³onê ¶luzow± uk³adu oddechowego w minimalnych, ale skutecznych dawkach. Pacjent prawid³owo leczony na astmê przyjmuje sterydy i rzadko leki rozkurczowe, co oznacza stabilno¶æ choroby. Ataki nie pojawiaj± siê, mo¿na normalnie ¿yæ, unikaj±c kontaktu z dymem tytoniowym  i ograniczaj±c ekspozycjê na alergeny.

Stosuje siê tak¿e leczenie skojarzone.
I to jest dla mnie genialne rozwi±zanie, poniewa¿ pozwala ono na walkê ze „steroidofobi±”. Pacjent z objawami duszno¶ci  i kaszlu dostaje lek ³±czony, który zawiera steryd – zmniejszaj±cy stan zapalny oskrzeli i beta2- mimetyk dzia³aj±cy rozkurczowo – znosz±cy uczucie duszno¶ci. To ju¿ nie jest tylko leczenie objawowe. Mo¿na spowodowaæ, ¿e pacjent bêdzie ¿y³ bez objawów choroby, za¶ o astmie bêdzie ¶wiadczy³ tylko wpis w historii choroby.

To znaczy, ¿e astmê mo¿na ca³kowicie wyleczyæ?
To nie jest mo¿liwe. Mo¿na ni± natomiast zaleczyæ, czyli spowodowaæ, ¿e bêdzie przebiegaæ bezobjawowo. Mo¿na w ten sposób do¿yæ bardzo sêdziwego wieku. Natomiast odstawienie leków bywa bardzo niebezpieczne. Zdarza siê, ¿e m³ode osoby z astm± lekcewa¿± chorobê, przestaj± siê leczyæ, zaczynaj± paliæ. To grozi ostrym stanem zapalnym, który mo¿e nawet zabiæ. W przypadku zdiagnozowania astmy u osoby pal±cej istotnym elementem terapii jest rzucenie palenia, dlatego, ¿e tytoñ obni¿a skuteczno¶æ sterydów - musimy podawaæ ich wiêcej, by osi±gn±æ po¿±dany efekt terapeutyczny.

Trawa. Fot.: www.sxc.hu

A czy dzieci mog± byæ leczone sterydami?
Tak, poniewa¿ nie ma innej metody. Ma³y pacjent, u którego stwierdza siê ¶wisty w p³ucach, ma 30 proc. szans na to, ¿e zachoruje na astmê. Wa¿na jest jednak tak¿e profilaktyka: niepalenie przy dziecku, suche, niezagrzybione mieszkanie wolne od alergenów. Rodzice alergicy powinni szczególnie uwa¿aæ. Gdy jedno z nich jest uczulone, prawdopodobieñstwo, ¿e dziecko odziedziczy alergiê, wynosi oko³o 40 proc. W przypadku obojga rodziców jest to ju¿ 80 proc.

A jak to siê ma do tak zwanej teorii higienicznej, wed³ug której wychowywanie dzieci w nadmiernie sterylnym ¶rodowisku mo¿e prowadziæ do rozwoju alergii i astmy?
Z t± teori± zwi±zane s± pewne obiecuj±ce rezultaty laboratoryjne, jednak nie zosta³a ona ca³kowicie udowodniona. S± badania, które wskazuj±, ¿e dzieci z terenów wiejskich, ¿yj±ce w zgodzie z natur±, rzadziej choruj± na astmê, ale byæ mo¿e jest to wp³yw ¶rodowiska wolnego od zanieczyszczeñ typowych dla aglomeracji miejskich.

W kontek¶cie astmy wspomina siê o ca³orocznym nie¿ycie nosa. Jaki jest zwi±zek miêdzy tymi schorzeniami?
Nie¿yt nosa to stan zapalny górnych dróg oddechowych, czyli b³ony ¶luzowej nosa. To samo, co dzieje siê w oskrzelach, mo¿e zachodziæ w nosie - obrzêk, rumieñ, nadmiar wydzieliny, który nazywamy potocznie katarem. Funkcj± anatomiczn± nosa jest oczyszczenie i nawil¿enie powietrza, które dociera do naszego organizmu. Dzia³a on jak filtr. Gdy nos nie spe³nia swojej roli, zimne, nieoczyszczone, nasycone alergenami powietrze mo¿e nasilaæ stan zapalny oskrzeli.  W badaniach populacyjnych okazuje siê, ¿e u 80 proc. osób z ca³orocznym nie¿ytem nosa mo¿na stwierdziæ objawy astmy. Korelacja jest wiêc bardzo silna. Dlatego w przypadku ca³orocznego nie¿ytu nosa po³±czonego z kaszlem nale¿y podejrzewaæ astmê.

Brzozy. Fot.: www.sxc.hu

Co jeszcze jest wa¿ne dla chorych?
Konsensusy ¶wiatowe GINA i GOLD (¦wiatowe inicjatywy na rzecz zwalczania astmy i POChP) wskazuj± na olbrzymi± rolê edukacji chorych. Polscy pacjenci skar¿± siê, ¿e lekarz w ferworze pracy nie udziela im wystarczaj±cych informacji na temat choroby, któr± rozpoznaje. Z tego powodu powsta³y szko³y dla chorych na astmê i POChP, gdzie jest prowadzona intensywna edukacja chorych. Jest to tak samo wa¿ne, jak leczenie i profilaktyka. Nauczenie chorych tego, jak skutecznie stosowaæ leki wziewne i co robiæ w trakcie zaostrzenia powoduje, ¿e chorzy o po³owê rzadziej trafiaj± do szpitala, a ich jako¶æ ¿ycia znacznie siê poprawia.

*dr n. med. Piotr D±browiecki jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej (w 1997 r., wydzia³ lekarski). W 2002 r. obroni³ pracê doktorsk± z zakresu alergologii na Uniwersytecie Medycznym w £odzi. Ju¿ na sta¿u podyplomowym zainteresowa³ siê tematyk± alergii i astmy. Od 1998 r. prowadzi szkolenia dla chorych na astmê, a od 2000 r. edukuje równie¿ lekarzy i pielêgniarki w zakresie opieki nad chorymi z astm± i przewlek³± obturacyjn± chorob± p³uc. Jest dyrektorem szko³y dla chorych na astmê z siedzib± przy Instytucie Gru¼licy i Chorób P³uc w Warszawie i kierownikiem centrum edukacji w chorobach przewlek³ych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Etatowo: kierownik Szpitalnego Oddzia³u Ratunkowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Spo³ecznie: prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeñ Chorych na Astmê, Alergie i POCH.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

shd nwm ostrovirsk kociaprzystan brazylia2014