izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
ile piszemy 0
Offline
Wiadomo¶ci: 245
|
|
« : Marzec 21, 2009, 21:52:21 » |
|
Pieni±dze z PFRON s³u¿± m.in. finansowaniu rehabilitacji, kultury i sportu osób niepe³nosprawnych. Form± ³±cz±c± aktywn± rehabilitacjê z rekreacj± i turystyk± jest turnus rehabilitacyjny. Dofinansowanie PFRON do turnusu zawiera siê w granicach 18-27 proc. przeciêtnego wynagrodzenia. Bior±c pod uwagê fakt, ¿e najni¿sze ceny turnusów kszta³tuj± siê w granicach 600-700 z³, wyjazd przy kilkusetz³otowym dofinansowaniu okazuje siê wydatkiem „w zasiêgu rêki”.
Co to jest turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny to forma rehabilitacji po³±czona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa
psychofizycznej sprawno¶ci oraz rozwijanie umiejêtno¶ci spo³ecznych uczestników, miêdzy innymi przez nawi±zywanie i rozwijanie kontaktów spo³ecznych, pobudzanie zainteresowañ, a tak¿e przez udzia³ w innych zajêciach przewidzianych programem turnusu.
Program turnusu powinien zawieraæ elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia osoby niepe³nosprawnej oraz obejmowaæ zajêcia kulturalno-o¶wiatowe, sportowo-rekreacyjne oraz inne wynikaj±ce ze specjalistycznego rodzaju turnusu.
Turnus odbywa siê w zorganizowanej grupie, licz±cej nie mniej ni¿ 20 uczestników, i trwa nie krócej ni¿ 14 dni.
Udzia³ w turnusie rehabilitacyjnym jest raz w roku dofinansowywany przez Pañstwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych (PFRON).
Kto mo¿e skorzystaæ z dofinansowania?
Z turnusów rehabilitacyjnych mog± korzystaæ wszystkie osoby niepe³nosprawne, które posiadaj± wa¿ne orzeczenie:
o zakwalifikowaniu przez organy orzekaj±ce do jednego z trzech stopni niepe³nosprawno¶ci lub o ca³kowitej lub czê¶ciowej niezdolno¶ci do pracy na podstawie odrêbnych przepisów lub o niepe³nosprawno¶ci, wydane przez ukoñczeniem 16 roku ¿ycia. Osoba niepe³nosprawna mo¿e ubiegaæ siê o dofinansowanie, pod warunkiem ¿e:
zosta³a skierowana na turnus na wniosek lekarza, pod którego opiek± siê znajduje, w roku, w którym ubiega siê o dofinansowanie, nie uzyska³a na ten cel dofinansowania ze ¶rodków PFRON, turnus rehabilitacyjny odbywa siê w o¶rodku wpisanym do rejestru o¶rodków, prowadzonego przez wojewodê, lub poza takim o¶rodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej, nie bêdzie pe³ni³a funkcji cz³onka kadry na tym turnusie ani nie bêdzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu, z³o¿y o¶wiadczenie o wysoko¶ci dochodu wraz z informacj± o liczbie osób pozostaj±cych we wspólnym gospodarstwie domowym, zobowi±¿e siê do przedstawienia na turnusie, podczas pierwszego badania lekarskiego, informacji o stanie zdrowia sporz±dzonej nie wcze¶niej ni¿ na 3 miesi±ce przed dat± rozpoczêcia turnusu, wystawionej przez lekarza, pod którego opiek± siê znajduje. O dofinansowanie mo¿e siê ubiegaæ osoba, której ¶redni miesiêczny dochód nie przekracza:
50 proc. przeciêtnego wynagrodzenia na osobê we wspólnym gospodarstwie domowym (I kwarta³ 2007 r. – 1 354,57 z³), 65 proc. przeciêtnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej (I kw. 2007 r. – 1 760,94 z³). Je¿eli powy¿sze kwoty (odpowiadaj±ce 50 i 65 proc. przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia) zostaj± przekroczone, dofinansowanie pomniejszane jest o wielko¶æ tego przekroczenia. W przypadku uzasadnionym trudn± sytuacj± materialn± lub losow± osoby niepe³nosprawnej, dofinansowanie ze ¶rodków PFRON uczestnictwa w turnusie tej osoby lub jej opiekuna mo¿e zostaæ przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania. Decyzjê w tej kwestii podejmuj± odpowiednie centra pomocy.
Wysoko¶æ dofinansowania
Kwota dofinansowania uzale¿niona jest od stopnia niepe³nosprawno¶ci, wieku oraz sytuacji ¿yciowej wnioskodawcy i wynosi:
dla osoby ze znacznym stopniem niepe³nosprawno¶ci, osoby w wieku do 16 roku ¿ycia z orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci oraz osoby niepe³nosprawnej w wieku 16-24 lat ucz±cej siê i niepracuj±cej, bez wzglêdu na stopieñ niepe³nosprawno¶ci – 27 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 731,47 z³), dla osoby z umiarkowanym stopniem niepe³nosprawno¶ci – 25 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 677,28 z³), dla osoby z lekkim stopniem niepe³nosprawno¶ci – 23 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 623,10 z³), dla niezbêdnego opiekuna – 18 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 487,64 z³), dla osoby niepe³nosprawnej, niezale¿nie od stopnia niepe³nosprawno¶ci, zatrudnionej w zak³adzie pracy chronionej – 18 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 487,64 z³). Dofinansowanie dla osoby niepe³nosprawnej lub jej opiekuna mo¿e zostaæ zwiêkszone do 35 proc. przeciêtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 948,20 z³), je¿eli:
osoba niepe³nosprawna znajduje siê w szczególnie trudnej sytuacji ¿yciowej, opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osob± niepe³nosprawn± albo osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie. W zale¿no¶ci od ilo¶ci posiadanych przez powiat ¶rodków i w sytuacji znacznego ich niedoboru w danym roku, dofinansowanie mo¿e byæ pomniejszone maksymalnie o 20 proc. od przys³uguj±cej kwoty.
Jak przebiega procedura?
O dofinansowanie udzia³u w turnusie rehabilitacyjnym mo¿na ubiegaæ siê we w³a¶ciwym dla miejsca zamieszkania osoby niepe³nosprawnej Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub w mie¶cie na prawach powiatu – w Miejskim O¶rodku Pomocy Spo³ecznej (MOPS).
Wykaz
PCPR dostêpny jest tutaj.
Osoba niepe³nosprawna powinna z³o¿yæ:
wniosek o dofinansowanie, zawieraj±cy o¶wiadczenie o wysoko¶ci dochodów w rodzinie oraz liczbie osób pozostaj±cych we wspólnym gospodarstwie domowym, kopiê orzeczenia o stopniu niepe³nosprawno¶ci lub orzeczenia równorzêdnego, wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, sporz±dzony nie wcze¶niej ni¿ 3 miesi±ce przed dat± z³o¿enia wniosku, ewentualne zalecenie lekarskie w sprawie koniecznej obecno¶ci na turnusie opiekuna (tylko wówczas jego pobyt mo¿e byæ dofinansowany ze ¶rodków PFRON). Dokumenty mog± byæ z³o¿one osobi¶cie przez osobê zainteresowan± lub za po¶rednictwem rodzica, opiekuna b±d¼ organizatora turnusu.
Wniosek o dofinansowanie rozpatrywany jest w terminie 30 dni od dnia jego z³o¿enia. Wnioskodawca zostaje poinformowany na pi¶mie o decyzji, w ci±gu 7 dni od daty jej podjêcia.
Po przyznaniu dofinansowania wnioskodawca wybiera organizatora i o¶rodek, w którym odbêdzie siê turnus. Nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e wybór turnusu musi byæ zgodny z zaleceniami i przeciwwskazaniami lekarza zawartymi we wniosku o skierowanie, a o¶rodek powinien byæ dostosowany do rodzaju dysfunkcji osoby niepe³nosprawnej.
Ponadto, zarówno o¶rodek, jak i organizator turnusu musz± posiadaæ odpowiednie uprawnienia i wpis do rejestru prowadzonego przez wojewodê.
Osoba niepe³nosprawna jest zobowi±zana poinformowaæ PCPR o wybranym turnusie w terminie 30 dni od daty otrzymania powiadomienia o uzyskaniu dofinansowania, nie pó¼niej jednak ni¿ na 21 dni przed dniem rozpoczêcia turnusu.
Po sprawdzeniu przez PCPR zgodno¶ci wybranego turnusu z wymogami formalnymi, kwota dofinansowania jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu, na 14 dni przed jego rozpoczêciem.
Rejestry o¶rodków i organizatorów turnusów
Od 1 lutego 2003 r. wojewodowie prowadz± rejestry o¶rodków, w których mog± odbywaæ siê turnusy rehabilitacyjne dla osób korzystaj±cych z dofinansowania PFRON, a od 1 stycznia 2004 r. – rejestry organizatorów tych turnusów.
Aktualne informacje o o¶rodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych z 16 województw, posiadaj±cych wpisy do odpowiednich rejestrów, od dnia 15 marca 2006 r., dostêpne s± tutaj.
O¶rodki ubiegaj±ce siê o wpis do rejestru powinny spe³niaæ okre¶lone standardy, tj.: baza noclegowa i ¿ywieniowa dla minimum 20 osób, gabinet lekarski lub zabiegowy, odpowiednie zaplecze do realizacji aktywnych form rehabilitacji, infrastruktura przystosowana do okre¶lonej grupy osób niepe³nosprawnych.
O wpis do rejestru organizatorów mog± staraæ siê osoby fizyczne prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz±, osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne nie posiadaj±ce osobowo¶ci prawnej, je¿eli przynajmniej od 2 lat prowadz± dzia³alno¶æ na rzecz osób niepe³nosprawnych. Organizatorzy turnusów obowi±zani s± do realizacji zak³adanego programu zajêæ indywidualnych i grupowych, zapewnienia odpowiedniej kadry oraz sta³ej opieki pielêgniarskiej i lekarskiej.
O czym warto pamiêtaæ?
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepe³nosprawno¶ci ma ustawowe prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia – na wniosek lekarza – w turnusie rehabilitacyjnym. Prawo to przys³uguje tylko raz w roku.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy oblicza siê jak ekwiwalent pieniê¿ny za urlop wypoczynkowy.
Podstawa prawna:
Rozporz±dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 100, poz. 926); Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych (Dz. U. z 1997 r., Nr 123, poz. 776 z pó¼n. zm.).
|