Napromieniowani
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Czapka niewidka to ju¿ niemal fakt  (Przeczytany 531 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
ROBERTO
Go¶æ
« : Sierpieñ 21, 2009, 09:54:20 »

Czapka niewidka to ju¿ niemal fakt
WIÊC JA ZNIKAM...SAM NIE WIEM GDZIE,ALE ZNIKAM...mo¿e tak znikniemy??
czapka niewidka | niewidzialno¶æ | maskowanie | silikon | ¶wiat³o

Silikonowy p³aszcz zakrzywia promieniowanie w bliskiej podczerwieni.

Choæ to nie pierwszy model koncepcyjny, który potrafi zakrzywiæ ¶wiat³o, ten stworzony na Cornell University i kalifornijskim uniwersytecie w Berkeley jest pierwszym, który zbudowano bez u¿ycia metalowych elementów.

   Zasadniczo zakrzywiamy prost± liniê, po której biegnie ¶wiat³o, by op³ywa³o nasz maskuj±cy materia³ a z zewn±trz nie dochodzi³o do widocznego zak³ócenia obrazu - wyja¶niaj± naukowcy.

U¿ycie silikonu pozwoli³o zmniejszyæ straty w obrazie. Metal poch³ania bowiem za du¿o ¶wiat³a. W niektórych miejscach tworzy³ zaciemnione plamy.

   Nowy projekt jest na razie w stanie maskowaæ obiekty w promieniowaniu ¶wietlnym w bliskiej podczerwieni. Jednak mo¿liwo¶æ zmniejszenia poch³anialno¶ci pozwoli, zdaniem naukowców, na maskowanie promieniowania dostrzegalnego przez ludzkie oko.

¦wiat³o prze¶lizguje siê po powierzchni materia³u okrywaj±cego przedmiot niczym woda wokó³ kamienia.

   Silikonowa czapka niewidka zmienia lokaln± gêsto¶æ obiektu który okrywa. Gdy ¶wiat³o przechodzi z powietrza do wody, za³amuje siê, bo optyczna gêsto¶æ (wspó³czynnik za³amania) wody jest inny ni¿ powietrza. Manipuluj±c wspó³czynnikiem za³amania obiektu mo¿na zmieniæ kierunek poruszania siê ¶wiat³a z prostej linii na praktycznie dowoln± - t³umacz± BBC naukowcy.

Owa czapka niewidka ma du¿± liczbê wydr±¿onych otworów, strategicznie rozmieszczonych tak, by dopasowaæ siê do profilu obiektu, który jest maskowany. I zmieniæ jego wspó³czynnik za³amania.

   Im wiêcej dziurek w jednym miejscu, tym wiêcej w nim powietrza ni¿ silikonu. Przez to zmniejsza siê wspó³czynnik za³amania. Ka¿dy otwór jest mniejszy ni¿ d³ugo¶æ fali ¶wiat³a. ¦wiat³o nie widzi wiêc otworu a jedynie mieszankê silikonu i powietrza. Z jego punktu widzenia zmienili¶my jedynie gêsto¶æ obiektu - dodaj±.

Niestety, czapka niewidka, o której tu mowa, jeszcze nie przypomina znanych nakryæ g³owy. Jest malutka, ma tysiêczn± czê¶æ milimetra. Ale to wystarczy, by stosowaæ j± w przemy¶le elektronicznym, np. do maskowania b³êdów przy produkcji procesorów. Pozwoli³oby to na olbrzymie oszczêdno¶ci.

JS

   * http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8025886.stm
 

 Du¿y u¶miech Du¿y u¶miech Du¿y u¶miech Chichot
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blackspider polskiserwerzycia ostrovirsk wilcze-zycie polskiserwerfreeplay