Napromieniowani
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Rozpocz±³ siê I Kongres "Rehabilitacja Polska"  (Przeczytany 930 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 598


« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 15, 2009, 00:47:04 »

I BARDZO DOBRZE BO NASZ KRAJ JEST ZACOFANY.BO UNAS PATRZY SIÊ JAK BIEDNEGO SKOPAÆ
 POTEPTAC......... A W TAKIEJ SZKOCJI (WIEM BO  ROZMAWA£AM Z REHABLITANTEM Z TAMT¡D NA GG) ¯E TAM  BARDZIEJ DBAJ¡  O PRAWA ON. A U NAS TO TYLKO KASA KASA.
Zapisane
ROBERTO
Go¶æ
« : Wrzesieñ 11, 2009, 13:57:39 »

Rozpocz±³ siê I Kongres "Rehabilitacja Polska"
Autor: PAP.

I Miêdzynarodowy Kongres "Rehabilitacja Polska" zainaugurowano w Warszawie. Naukowe spotkanie specjalistów w dziedzinie rehabilitacji, fizjoterapii i kultury fizycznej potrwa do niedzieli.

Rehabilitacja w Konstancinie. Fot.: Piotr Stanis³awskiKongresowi, zorganizowanemu przez Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Spo³ecznej PAN oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii honorowo patronuje prezydent Lech Kaczyñski.

Rehabilitacja - to dzia³ania zmierzaj±ce do osi±gniêcia jak najlepszego funkcjonowania osób z niepe³nosprawno¶ci±, natomiast okre¶lenie "fizjoterapia" dotyczy zarówno osób z niepe³nosprawno¶ci±, jak i o prawid³owej wydolno¶ci psychofizycznej. Fizjoterapia to tak¿e profilaktyka, krzewienie postaw prozdrowotnych, podtrzymywanie sprawno¶ci i wydolno¶ci - mówi³ prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Marek Kilijañski.

Fizjoterapia obejmuje takie dzia³y, jak: kinezyterapia - leczenie ruchem, leczenie bod¼cami fizycznymi - fizykoterapia, masa¿ leczniczy, balneoterapia - leczenie k±pielami, klimatoterapia - leczenie uzdrowiskowe, aerozoloterapia czy fototerapia - leczenie ¶wiat³em.

W Polsce pocz±tki fizjoterapii siêgaj± XVI wieku, gdy nadworny lekarz króla Stefana Batorego, Wojciech Oczko, za przyk³adem Galena, propagowa³ leczenie ruchem. W wieku XVII profesor Uniwersytetu Jagielloñskiego, Sebastian Petrycy zaleca³ æwiczenia fizyczne, a w roku 1837 chirurg Ludwik Bierkowski zorganizowa³ w Krakowie zak³ad gimnastyczno-ortopedyczny. Po II Wojnie ¦wiatowej prof. Wiktor Dega za³o¿y³ klinikê ortopedii i rehabilitacji w Poznaniu, a prof. Marian Weiss - sto³eczne centrum rehabilitacji w Konstancinie. Stworzona przez tych znakomitych specjalistów polska szko³a rehabilitacji przyczyni³a siê do rozwoju rehabilitacji na ca³ym ¶wiecie - cechowa³o j± ca³o¶ciowe podej¶cie do pacjenta i uznanie rehabilitacji za integraln± czê¶æ ka¿dego etapu leczenia.

Polska Szko³a Rehabilitacji zak³ada wczesne rozpoczêcie, ci±g³o¶æ i powszechno¶æ leczenia. Obecnie w Polsce jest oko³o 50 tysiêcy fizjoterapeutów, jednak z przyczyn finansowych z powszechno¶ci± s± problemy - mówi³ prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, dr Marek Krasuski. - Tymczasem rozwój rehabilitacji jest coraz bardziej potrzebny. Mno¿± siê urazy komunikacyjne, nie da siê bez rehabilitacji prowadziæ leczenia onkologicznego, kardiologicznego czy neurologicznego, spo³eczeñstwo siê starzeje. Poza tym coraz wiêcej jest dzieci, które od urodzenia wymagaj± rehabilitacji, choæby w powodu pora¿enia mózgowego - powiedzia³ dr Krasuski.

Niemal po³owa osób z niepe³nosprawno¶ci± w Polsce ma problemy z narz±dem ruchu. W roku 2006 w Polsce by³o ponad 3,8 miliona osób z niepe³nosprawno¶ci± powy¿ej 15 roku ¿ycia, co stanowi³o 12 procent ludno¶ci w tej grupie wiekowej. Tylko 6 procent z nich mia³o wykszta³cenie wy¿sze, a odsetek pracuj±cych by³ znacznie ni¿szy ni¿ w krajach Europy Zachodniej. Rehabilitacja mo¿e poprawiæ sytuacjê zarówno osób z niepe³nosprawno¶ci±, jak i gospodarki - mówili eksperci.

W kongresie bierze udzia³ ponad 1000 specjalistów rehabilitacji i fizjoterapii, ortopedów, traumatologów i chirurgów. Bêd± mówiæ o kszta³ceniu w zakresie rehabilitacji, rehabilitacji ¶rodowiskowej, rehabilitacji w schorzeniach psychicznych, a tak¿e o rehabilitacji seksualnej osób z niepe³nosprawno¶ci±. Kongres po³±czony jest z jubileuszami 60-lecia Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie, 20-lecia Polskiego Towarzystwa rehabilitacji i 22-lecia Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.019 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

polskiserwerzycia wilcze-zycie blackspider shd nwm