Aniu to bardze smutne co piszesz .prubolwas pomocy w MOPS .
jesli nie to powinna sie udac tam powinni ci pomuc .
lacze sie z ta w bólu . nie zalamuj sie bedzie dobrze
sprubuj tez w fundacji dla niepelnosprawnych po wypadku
o to strona fundacji
www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/47844 zobacz tez fundcja Anny Dymnej
www.mimowszystko.org /indekx.php?inne=kontakty
Witam Kasiu.
Tak MOPS nie chce a Dymna tak¿e, z bazy organizacji ngo wys³a³am 2500 e - meili i dosta³am z tego oko³o 300 odpowiedzi z fundacji i organizacji pozarz±dowych, ale same odmowne, takie które tak¿e ierowa³y mnie do OPs-u, który i tak siê mna nie przejmuje, jedni zyczyli zdrowia, te¿ im ¿yczê, a tak nikt nie chce mi pomóc, media tak¿e. Pani z gazety Fakt by³a u mnie, zrobi³a wywiad, napisa³a artyku³ ale nie posze³ wogóle do druku, czeka³am 5 miesiêcy i dosta³am od tej redaktor tylko smsa, ¿e atyku³ nie pójdzie do druku. Nie wiem dlaczego ale tak siê sta³o i zosta³am sama sobie z czarnymi my¶lami, aby skoñczyc ze sob± bo po co takie ¿ycie jakie ja mam, w³a¶ciwie to nie ¿ycie a wegetacja. I to tak, a co i raz z moim zdrowiem coraz gorzej. teraz siada mi trzustka i ¶ledziona, a co bêdzie dalej
dó³ i 4 deski............
Pisa³am do pos³ów, do senatorów, do ambasad ale niestety nikt nie chce siê mn± wogóle przej±æ.
mam same kopie w komputerze gdzie do kogo wysy³a³am ale niektórzy wogóle nawet nie chc± odpowiedzieæ, takie panstwo........nie ma u nas wogóle zabezpieczenia socjalnego w kraju, a tak siê niby przejmuj± takimi ludzmi w takiej sytuacji w której ja jestem, tyle jest fundacji, ale jak przyjdzie co do czego to nie ma nikogo. wtedy nikt nie ma ¿adnych ¶rodków na nic, wiesz mam kole¿ankê co ma 3 dzieci w tym 2 chorych na mukowiscydozê i te¿ siê sama boryka z wydatkami na leki, dla tych dzieciaczków a nie s± takie tanie te leki, moje tak¿e nie s± takie ale nikt sie tym nie przejmuje,
Fundacje dzia³aj± pod przykrywakami, nikt mi nie powie, ¿e komu¶ cos pomog³y, bo nie spotka³am jeszcze nikogo komu by jaka¶ fundacja pomog³a, a znam trochê ludzi co siê tak samo borykaj± z tym i te¿ nie maj± za co ¿yæ i wykupowaæ leki.
Fundacje s± dobre od stycznia do maja z og³aszaniem siê aby przekazaæ 1 % a w Polityce w lipcu by³ raport w³a¶nie w tym temacie i to co przeczyta³am to jestem w szoku.
Chcesz wp³aciæ 1 proc. podatku na konto organizacji po¿ytku publicznego? Najpierw sprawd¼, czy dzia³a zgodnie z prawem i publikuje sprawozdania finansowe
Wiêkszo¶æ z nich dzia³a samodzielnie, tylko kilka to lokalne oddzia³y zwi±zków i stowarzyszeñ ogólnopolskich.
Opp maj± przywileje: mog± np. u¿ytkowaæ nieruchomo¶ci na preferencyjnych zasadach, otrzymywaæ 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, s± zwolnione od op³at skarbowych. Maj± te¿ jednak obowi±zki: musz± m.in. sporz±dzaæ sprawozdania finansowe i publikowaæ je na stronie internetowej resortu pracy.
- Kiedy¶ organizacje musia³y zamieszczaæ sprawozdania w "Monitorze Polskim" - mówi Wac³aw Konewko z biura prasowego ministerstwa. - Nie by³o to popularne, bo og³oszenia kosztowa³y kilkaset z³otych. Dlatego blisko dwa lata temu udostêpnili¶my im stronê internetow±, gdzie mog± zamieszczaæ dane bezp³atnie.
Sprawozdania finansowe za dany rok powinny siê znale¼æ na stronie ministerstwa do po³owy lipca nastêpnego roku. Musz± je z³o¿yæ nawet te organizacje, które status otrzyma³y w grudniu. Je¶li wiêc np. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Czêstochowskiej zosta³o organizacj± po¿ytku publicznego pod koniec listopada 2006 roku, sprawozdanie z dzia³alno¶ci musi zamie¶ciæ do po³owy lipca tego roku. Natomiast rozliczenia kilkunastu czêstochowskich organizacji, które status otrzyma³y przed 2006 rokiem, powinny ju¿ wisieæ na stronie internetowej resortu.
Sprawdzili¶my. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Charytatywnych im. Matki Teresy z Kalukuty (status opp od 2004 roku) powinno zamie¶ciæ ju¿ dwa raporty. Nie ma ¿adnego. Lech Matysiak, prezes organizacji, jest zaskoczony tym, ¿e rozliczenia trzeba zamieszczaæ na stronie ministerstwa. - Bardzo skrupulatnie prowadzimy ksiêgowo¶æ i by³em przekonany, ¿e dope³nili¶my wszystkich obowi±zków. Wielokrotnie analizowa³em wspólnie z ksiêgow± przepisy, by czego¶ nie przeoczyæ. Rozliczenie wisia³o nawet na naszej stronie internetowej. Je¿eli jednak faktycznie co¶ zawalili¶my, natychmiast trzeba to naprawiæ - mówi.
Zaskoczony jest równie¿ Jan Szyma, przewodnicz±cy Stowarzyszenia Przyjació³ Gaude Mater, które powinno opublikowaæ ju¿ jedno sprawozdanie. - Dzia³amy zgodnie z prawem, o czym mog± ¶wiadczyæ choæby pieni±dze, które uzyskujemy z bud¿etu pañstwa na organizacjê rozmaitych przedsiêwziêæ kulturalnych - t³umaczy. Ale na wszelki wypadek odsy³a do ksiêgowego Piotra Dobosza. Ten zapewnia, ¿e sprawozdanie finansowe zosta³o wys³ane do ministerstwa, ale w formie papierowej. Twierdzi, ¿e stowarzyszenie nie ma mo¿liwo¶ci zamieszczania rozliczeñ elektronicznie. O tym, ¿e mo¿na i trzeba to robiæ na stronie resortu, nie wiedzia³.
Wiele czêstochowskich organizacji podchodzi jednak do sprawy bardzo powa¿nie. Czêstochowski kardiolog Zbigniew £ebek szefuje Stowarzyszeniu Pomocy w Zapobieganiu i Leczeniu Chorób Serca "Twoje Serce". Jego sprawozdanie za 2006 mo¿na ju¿ znale¼æ na stronie resortu pracy. - Robimy to, choæ wp³ywy z jednego procenta nie s± wysokie, bo dla dzia³alno¶ci zwi±zanej ze s³u¿b± zdrowia darczyñcy nie s± szczególnie przychylni - mówi lekarz.
Za z³amanie prawa, czyli niepublikowanie sprawozdañ finansowych, grozi skre¶lenie z listy organizacji po¿ytku publicznego. Mo¿e to zrobiæ minister pracy i polityki spo³ecznej. - Zgodnie z procedur± minister zleca kontrolê organizacji, a potem wzywa do usuniêcia nieprawid³owo¶ci - wyja¶nia Wac³aw Konewko. - Je¿eli organizacja siê nie zastosuje, traci status opp.
Dlaczego wiêc ministerstwo nie skontrolowa³o organizacji, które nie opublikowa³y raportów? - Przecie¿ sprawdzamy - oponuje Konewko i wyja¶nia, ¿e w woj. ¶l±skim zlecono ju¿ cztery kontrole. W miêdzyczasie zmieni³y siê jednak przepisy: wcze¶niej kontrolowaæ mia³ wojewoda, potem marsza³ek, teraz trwa praca nad nowelizacj± ustawy, która okre¶li, czy bêdzie to wojewoda, czy marsza³ek.
Nasze opp, których rozliczenia powinny byæ na stronie MPiPS
Stowarzyszenie Przyjació³ Szkó³ Katolickich (statusu opp w 2005) - brak sprawozdania
Stowarzyszenie Pomocy w Zapobieganiu i Leczeniu Chorób Serca "Twoje Serce" (2005) - sprawozdanie opublikowane
Fundacja Chrze¶cijañska "Adullam" (2005) - opublikowane
Ochotnicza Stra¿ Po¿arna - B³eszno (2005) - brak
Czêstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu (2005) - brak
Czêstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Spo³ecznej (2005) - opublikowane
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Charytatywnych im. Matki Teresy z Kalkuty (2004) - brak
Stowarzyszenie na rzecz Potrzebuj±cych Pomocy "Nadzieja" (2005) - opublikowane
Stowarzyszenie Przyjació³ Gaude Mater (2005) - brak
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Skrawek Nieba" (2005) - opublikowane
Fundacja "Promyk Nadziei" (2005) - opublikowane
Caritas Archidiecezji Czêstochowskiej (2005) - opublikowane
Polski Czerwony Krzy¿ (2005) - brak
Towarzystwo Opieki nad Zwierzêtami (2004) - opublikowane
Chrze¶cijañskie Stowarzyszenie Dobroczynne (2004) - brak
Towarzystwo Pomocy im. ¶w. Brata Alberta (2004) - opublikowane
Rozliczenia powinny wisieæ na stronie
www.pozytek.gov.plA to jest to o czym w³a¶nie wspomnia³am, ale nie jest ca³o¶æ zamieszczona
http://www.polityka.pl/tajemnice-1/Text01,933,297376,18/Tajemnice 1% 21 lipca 2009
Debata POLITYKI
Polacy nauczyli siê ju¿ przekazywaæ 1 proc. swoich podatków na organizacje po¿ytku publicznego. W tym roku na konta fundacji i stowarzyszeñ trafi z pañstwowej kasy prawie 400 mln z³. Okazuje siê jednak, ¿e bardzo trudno jest sprawdziæ, co siê pó¼niej dzieje z naszymi pieniêdzmi.
W najnowszym numerze POLITYKI przedstawiamy raport Juliusza Æwielucha i Adama Grzeszaka o tym, co siê sta³o z naszym 1 proc. Dlaczego Polacy, choæ nauczyli siê ju¿ przekazywaæ jeden procent swojego podatku na organizacje po¿ytku publicznego, wci±¿ nie potrafi± sprawdziæ, czy pieni±dze te zosta³y sensownie wydane?
Wed³ug tegorocznych szacunków do organizacji po¿ytku publicznego (OPP) trafi 40 razy wiêcej pieniêdzy ni¿ jeszcze piêæ lat temu. Wp³aty p³yn± szerokim strumieniem, ale nie ma procedur, które pozwoli³yby sprawdzaæ, czy pieni±dze te s± rzeczywi¶cie dobrze wydawane. Nie s± tym zainteresowani podatnicy, którzy rzadko zadaj± sobie trud dowiedzenia siê, czy ich pieni±dze rzeczywi¶cie trafi³y na po¿±dany przez nich cel. Ale tak¿e same fundacje niespecjalnie dbaj± o przejrzysto¶æ - obowi±zkowego raportu ze sposobu wykorzystania publicznych ¶rodków nie przedstawia co trzecia z nich.
Najgorsze, ¿e za to niedbalstwo (czy zawsze tylko?) nie gro¿± im ¿adne sankcje - urzêdnicy mog± jedynie s³aæ kolejne listy z pro¶b± o uzupe³nienie brakuj±cych sprawozdañ. Zajmuje siê tym zaledwie trzech urzêdników w ministerstwie pracy i polityki spo³ecznej, którzy maj± jeszcze inne obowi±zki. Oczywi¶cie, przy ra¿±cych nieprawid³owo¶ciach ministerstwo mo¿e wykre¶liæ dan± fundacjê z listy OPP, ale w ci±gu ostatnich piêciu lat uda³o siê doprowadziæ do wykre¶lenia z rejestru jedynie dwóch. Z zarejestrowanych prawie 7 tys. organizacji.
Nawet w ¶rodowisku samych organizacji pozarz±dowych s³ychaæ g³osy, ¿e system, w którym mo¿na wskazaæ konkretn± osobê, na rzecz której chcemy przekazaæ czê¶æ naszego podatku, jest niesprawiedliwy. Pieni±dze trafiaj± na przyk³ad do dzieci bardziej zapobiegliwych rodziców, którzy potrafi± nag³o¶niæ swój problem. Bywa i tak, ¿e trafiaj± one z powrotem do osób, które dokona³y odpisu, co zaczyna dzia³aæ jak zwyk³a ulga podatkowa.
Przez kilka lat tak¿e fundacje nauczy³y siê, jak skutecznie pozyskiwaæ pieni±dze. Inwestuj± miliony z³otych w g³o¶ne kampanie reklamowe, które jednak pó¼niej zwracaj± siê z nawi±zk±. Tylko czy pieni±dze z 1 proc. powinny i¶æ na billboardy na ulicach?
Trwaj± prace nad ustaw±, która ma po³o¿yæ kres t³ustym latom dla OPP. To jednak k³opotliwa sprawa, bo z drugiej strony nie mo¿na przesadziæ. Instytucje pozarz±dowe wyrêczaj± wszak pañstwo w wielu jego obowi±zkach, dzia³aj±c przy tym skuteczniej. Wiele pieniêdzy wp³acanych na 1 proc. rzeczywi¶cie trafi³o do potrzebuj±cych. Ale nie wszystkie.
Pe³na wersja raportu „Tajemnice 1%" najnowszym wydaniu POLITYKI (ju¿ w kioskach lub w formie e-wydania).
Pozdrawiam i dziekujê za odpowiedz.
Pozdrawiam i dziekujê za odpowiedz.