¯eñski zak³ad poprawczy w Falenicy od pó³ roku bierze udzia³ w wyj±tkowym na skalê europejsk±, a nawet ¶wiatow± procesie resocjalizacji za pomoc± ko³ysanek. Nieletnie sprawczynie pobiæ, rozbojów i kradzie¿y s± uspokajane za pomoc± starych polskich ko³ysanek dla dzieci.
Dziewczyny z poprawczaka w Falenicy odbywaj± kary za ró¿ne przestêpstwa.
- Podawa³am siê za pracownika gazowni i wy³udza³am pieni±dze od ludzi - mówi Katarzyna Lipiñska, wychowanka Zak³adu Poprawczego dla Dziewczyn w Falenicy.
- Trafi³am tu za alkohol, narkotyki, przemoc na s³abszych i za gro¼by karalne. Bawi³o mnie znêcanie siê nad lud¼mi - dodaje Kasia, wychowanka Zak³adu Poprawczego dla Dziewczyn w Falenicy.
- Najciê¿sze przestêpstwo tutaj, to wspó³udzia³ w morderstwie – przyznaje Ireneusz Stawiñski, kierownik internatu Zak³adu Poprawczego dla Dziewczyn w Falenicy.
Od pó³ roku dziewczyny z poprawczaka w Falenicy s± resocjalizowane za pomoc± ko³ysanek. Projekt prowadzi woluntariuszka i streetworkerka Lena Rogowska.
- Szuka³am kobiet, które mia³yby czas i mog³yby ¶piewaæ. Szuka³am kobiet, którym jest ciê¿ko. Najpierw mia³y to byæ samotne matki. Ale domy samotnej matki nie zgodzi³y siê. Wtedy pomy¶la³am o zak³adzie poprawczym – t³umaczy Lena Rogowska, Stowarzyszenie Praktyków Kultury.
- Gdy ¶piewaj±, one zupe³nie wy³±czaj± siê z tego, co tutaj jest. Nie s± wtedy w zak³adzie poprawczym. Wtedy s± na próbie. 1,5 godziny wyjêtej z rzeczywisto¶ci, w której siê znajduj± - dodaje Ireneusz Stawiñski.
- One same s± jeszcze dzieæmi i wolê na nie w taki sposób patrzeæ. Wolê, ¿eby one te ko³ysanki ¶piewa³y same sobie - przyznaje Lena Rogowska.
Co tydzieñ dziewczyny z Falenicy wyje¿d¿aj± te¿ z poprawczaka opiekowaæ siê ciê¿ko chorymi dzieæmi w pobliskim domu opieki.
- Nie ka¿dy potrafi tu pracowaæ, nie ka¿dy potrafi zaakceptowaæ ich wygl±d, zapach. Nawet niektórzy z lekarzy mówi±, ¿e oni s± w stanie operowaæ bardzo ciê¿kie wypadki. Natomiast nie s± w stanie pracowaæ z naszymi mieszkañcami. Ilo¶æ tragedii wypisanej na ciele i twarzy naszych mieszkañców powoduje, ¿e ludzie tego nie wytrzymuj± - mówi Andrzej Winiarski, dyrektor Domu Opieki „Na Przedwio¶niu”.
http://uwaga.onet.pl/21065,wideo,91173,resocjalizacja_przez_kolysanki,resocjalizacja_przez_kolysanki,reportaz.html