bejkerek87
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 20
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 482
It's Me
|
|
« : Marzec 04, 2008, 23:02:59 » |
|
Pewna historia niezwyk³ego szpitala i niesamowitych ludzi... warto znaæ to miejsce jak i tych ludzi...
Pomys³odawc± i budowniczym szpitala by³ dr Szymon Starkiewicz, m³ody wówczas lekarz, absolwent Wydzia³u Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego. Pracuj±c w Zag³êbiu zetkn±³ siê z kalectwem dzieci spowodowanym gru¼lic± kostno-stawow±. Zapragn±³ leczyæ je w warunkach bardziej przyjaznego ¶rodowiska przyrodniczego. Jego wybór pad³ na ¿wirow±, nas³onecznion± górkê, nale¿±c± do rolników po³o¿onej obok Buska wsi Zbludowice.
Akcjê propagandow± na temat budowy sanatorium dzieciêcego w Busku-Zdroju rozpocz±³ w 1918 roku. Pierwsz± koloniê dzieciêc± zorganizowa³ na "Górce" w 1920 roku w 6 Bassermenowskich namiotach Amerykañskiego Czerwonego Krzy¿a, w nastêpnych latach kontynuowa³ leczenie dzieci w wybudowanych na ten cel pawilonach.
Kamieñ wêgielny pod budowê pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci zosta³ po³o¿ony w 1922 roku, a ju¿ w 1926 roku szpital przyj±³ pierwszych pacjentów. W realizacji budowy uczestniczy³o Ministerstwo Zdrowia i powstaj±ce wówczas Kasy Chorych, które wspomaga³y budowê w zamian za otrzymywane pó¼niej miejsca na leczenie dla swoich pacjentów. Znacz±cy udzia³ finansowy wnios³y osoby fizyczne: czêsto byli to bliscy zamo¿ni przyjaciele dr Starkiewicza, a tak¿e pozyskiwani przez wdziêcznych rodziców, nowi darczyñcy. Dr Starkiewicz sam pracowa³ na rzecz budowy sanatorium bardzo ciê¿ko, umia³ te¿ pozyskaæ wielu przyjació³ do realizacji swojej idei. Na po³udniowym zboczu "Górki" za³o¿y³ ogród, sad owocowy i gospodarstwo hodowlane, na zboczu pó³nocnym park szpitalny ze zbiornikami wodnymi, boiskiem sportowym i plastyczn± map± Polski.
Sanatorium od pocz±tku swojego istnienia przyjmowa³o pacjentów z ró¿nych rejonów kraju. Za przyczyn± ¿ony dr Starkiewicza, Wandy Starkiewicz dr filozofii i pedagoga pedagogiki specjalnej, w szpitalu ogromn± wagê przywi±zywano do rozwoju intelektualnego dzieci i na wysokim poziomie merytorycznym funkcjonowa³a szko³a szpitalna. Pierwszym jej dyrektorem by³ Eustachy Kuroczko.
* W 1924 roku dyrektorem Sanatorium "Górka" Kolonia Lecznicza Dzieciêca im. dr med. Rektora J. Brudziñskiego w Busku-Zdroju zosta³ dr Szymon Starkiewicz i funkcje te piastowa³ do roku 1949. * W latach 1939-44 hitlerowcy zniszczyli dorobek "Górki" zamieniaj±c j± w zwyk³y szpital. * W 1941 roku dr Starkiewicz zosta³ zwolniony z pracy, a dzieci usuniêto z zak³adu. Niemcy zamienili "Górkê" w lecznicê reumatologiczn± dla doros³ych. * W 1945 roku dr Starkiewicz powróci³ do szpitala likwiduj±c zniszczenia wojenne i przywracaj±c jej dawny charakter sanatorium dla dzieci. * W 1949 roku "Górka" zostaje upañstwowiona i oddana pod zarz±d Pañstwowego Uzdrowiska, dr Starkiewicz zostaje ponownie odwo³any. Funkcje dyrektora powierzono dr A. Goldschmielowej. * W 1950 roku po¿ar zniszczy³ czê¶æ budynku. * 1 wrze¶nia 1952 roku oddano do u¿ytku odbudowany i zmodernizowany budynek, zaczêto przyjmowaæ dzieci po szerz±cej siê wówczas chorobie Heinego-Medina. Dyrektorem sanatorium zostaje dr F. Bloch. * Od 1953 roku sanatorium przyjmuje dzieci z chorob± Little'a (nazwa mózgowe pora¿enie dzieciêce zostaje w Polsce przyjêta w 1965 roku) * W 1955 roku dyrektorem "Górki" zostaje dr F. Jakszewicz i uruchamia w sanatorium blok operacyjny. Pierwsze zabiegi operacyjne rozpoczê³y siê w 1956 roku. * Dr Sz. Starkiewicz umiera w roku 1962. * W 1968 roku po ¶mierci dr Jakszewicza obowi±zki dyrektora pe³nili kolejno dr Chrostowska i dr J. Przybylik. * W 1969 roku stanowisko dyrektora obj±³ doc. dr hab. Tomasz Goryñski - chirurg-ortopeda, który nada³ nowy kierunek pracy na "Górce". Zmieniono nazwê zak³adu na: Dzieciêcy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Górka" im. dr Szymona Starkiewicza. Doc. Goryñski by³ kontynuatorem idei za³o¿yciela "Górki", gdy¿ sprawy dziecka przewlekle chorego by³y dla niego nadrzêdnym celem jego ¿ycia. Zmar³ 4 sierpnia 1988 roku. Kilka miesiêcy wcze¶niej przekaza³ obowi±zki dyrektora szpitala dr Januszowi Marii Dobrowolskiemu, natomiast do chwili ¶mierci pe³ni³ funkcjê dyrektora naukowego szpitala. Od 1988 roku dyrektorem szpitala pozostaje dr Janusz Maria Dobrowolski, specjalista II-st. z ortopedii, rehabilitacji i organizacji ochrony zdrowia, który kontynuuje przyjêty przez doc. Goryñskiego kierunek postêpowania w mózgowym pora¿eniu dzieciêcym i wdra¿a nowe techniki operacyjne w leczeniu schorzeñ ortopedycznych.
|