Napromieniowani
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: PO oburzona stanowiskiem PiS wobec osób niepe³nosprawnych  (Przeczytany 993 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 407


Prezes


« : Marzec 04, 2009, 15:13:50 »

Platforma Obywatelska oburzona stanowiskiem PiS wobec osób niepe³nosprawnych

Platforma Obywatelska zaapelowa³a do PiS o zrewidowanie swojego negatywnego pogl±du w sprawie wprowadzenia do prawa wyborczego instytucji pe³nomocnika do g³osowania w wyborach dla osób niepe³nosprawnych i po 75. roku ¿ycia. Zmiany w ordynacji wyborczej Sejm przyj±³ w czwartek. Nowelizacja daje miêdzy innymi mo¿liwo¶æ osobom niepe³nosprawnym oraz maj±cym 75 i wiêcej lat g³osowania w eurowyborach poprzez pe³nomocnika. W my¶l nowych przepisów mo¿e byæ nim osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba, która udziela pe³nomocnictwa lub osoba posiadaj±ca za¶wiadczenie o prawie do g³osowania.

Jak powiedzia³ przewodnicz±cy klubu PO Zbigniew Chlebowski w pi±tek na konferencji prasowej w Sejmie PiS g³osowa³o przeciwko wprowadzeniu do ordynacji wyborczej instytucji pe³nomocnika. Szef klubu PO podkre¶li³, ¿e pos³owie PiS nawet dzi¶ u¿ywaj± argumentu, ¿e bêd± apelowaæ do prezydenta o zawetowanie tej ustawy. "Jeste¶my tym zbulwersowani" - o¶wiadczy³. Zaapelowa³ do pos³ów PiS, "by zrewidowali swój pogl±d". Jak podkre¶li³, "ta postawa wydaje siê kompletnie niezrozumia³a".

- Trudno mi powstrzymaæ emocje jak o tym mówiê, bo jak s³ucha³em wypowiedzi pos³ów PiS przeciera³em oczy i uszy ze zdumienia. Mia³em wra¿enie, ¿e zanurzamy siê w klimaty z „Lotu nad kuku³czym gniazdem” - mówi³ w czasie konferencji S³awomir Piechota.
- Mia³em wra¿enie, ¿e s³ucham siostry Ratched, która - jak wiadomo - bardzo siê troszczy³a o swoich pacjentów. Ale niechby który¶ pacjent chcia³ mieæ w³asne zdanie, albo niechaj chcia³by co¶ zrobiæ na w³asn± rêkê... Siostra Ratched natychmiast przypomina³a mu jego miejsce na ziemi. Tak siê czujê, s³uchaj±c pos³ów PiS – mówi³ pose³ Piechota. Jak doda³, pos³owie PiS "oczywi¶cie bardzo troszcz± siê o niepe³nosprawnych", ale zupe³nie im nie przeszkadza, ¿e niepe³nosprawni nie mog± korzystaæ z konstytucyjnego prawa do udzia³u w wyborach.

Wed³ug Piechoty, z danych Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, ¿e tylko co pi±ty lokal wyborczy w Polsce jest dostêpny dla niepe³nosprawnych. - Co gdy pojawi siê cz³owiek g³uchy, który próbuje ustaliæ, dlaczego nie ma jego nazwiska na li¶cie? Ile k³opotu sprawia niewidomy, który przychodzi i potrzebuje pomocy w g³osowaniu? - pyta³.

- Przepêd¼my wspólnie siostrê Ratched z polskiej demokracji – apelowa³ pose³ Piechota, który doskonale orientuje siê w problemach osób niepe³nosprawnych, bo sam je¼dzi na wózku inwalidzkim.

Tak¿e niepe³nosprawny ruchowo pose³ PO Marek Plura zacytowa³ pos³a Stanis³awa Piêtê z PiS, który w trakcie debaty nad projektem zmian w prawie wyborczym mia³ powiedzieæ, ¿e instytucja pe³nomocnika to "otwarcie drogi do patologii" i "rozwijanie czarnego rynku g³osów staruszków, które bêd± kupowane". - Taka wypowied¼ w polskim parlamencie to niegodziwo¶æ - o¶wiadczy³ Plura. Doda³, ¿e jako przewodnicz±cy parlamentarnego zespo³u ds. osób niepe³nosprawnych stanowczo protestuje.

Wed³ug Chlebowskiego, w ostatnich wyborach parlamentarnych nie mog³o wzi±æ udzia³u - mimo chêci - ok. 2 mln osób niepe³nosprawnych.

Jak poinformowa³ Marek Wójcik, umo¿liwienie g³osowania przez pe³nomocnika to jedna z najwa¿niejszych zmian w nowelizacji ordynacji do PE.

Wójcik podkre¶li³, ¿e wprowadzono szereg zabezpieczeñ, aby "instytucja ta nie by³a wykorzystywana i nie prowadzi³a do manipulowania wyborami". Wymieni³ m.in. zapisy mówi±ce o tym, ¿e pe³nomocnikiem mo¿e byæ osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielaj±ca pe³nomocnictwa, ¿e mo¿liwe jest udzielenie tylko jednego pe³nomocnictwa (ewentualnie dwóch w przypadku najbli¿szej rodziny), ¿e pe³nomocnictwo jest udzielanie przed urzêdnikiem gminy.

- To instytucja znana w wielu systemach wyborczych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Kanadzie. Wprowadzamy j± dopiero w tym roku, a potrzeba jej wprowadzenia akcentowana by³a od wielu lat - mówi³ Wójcik. Przypomnia³, ¿e wielokrotnie apelowa³ o to m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

w³, pap
Zapisane

Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.022 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wilcze-zycie polskiserwerfreeplay blackspider ostrovirsk kociaprzystan