62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
|
|
« : Kwiecieñ 05, 2009, 13:20:02 » |
|
Historia nigdy nie by³a ³askawa dla Niepe³nosprawnych...
Nazistowska eugenika i eutanazja Opis: W nazistowskich Niemczech program sterylizacji by³ równie powszechny jak w socjaldemokratycznej Skandynawii. Sterylizowano jednostki nie warto¶ciowe dla narodowych socjalistów ze wzglêdu rasowych, fizycznych, psychicznych i spo³ecznych.
Nazistowska eugenika
W nazistowskich Niemczech program sterylizacji by³ równie powszechny jak w socjaldemokratycznej Skandynawii. Sterylizowano jednostki nie warto¶ciowe dla narodowych socjalistów ze wzglêdu rasowych, fizycznych, psychicznych i spo³ecznych.
Sterylizacji podano 375 tys. do 400 tys. osób do II wojny ¶wiatowej, w tym 200 tys. upo¶ledzonych umys³owo, 73 tys. schizofreników, 57 tys. epileptyków, 30 tys. alkoholików, prostytutki i inwalidów np. robotnika, który podczas wypadku przy pracy straci³ nogê.
Wprowadzenie ustaw norymberskich uporz±dkowa³o chaotyczne prze¶ladowania trwaj±ce od 1933 roku, które poch³onê³y 30 tys. ofiar. Ujednolicona przez narodowych socjalistów s³u¿ba zdrowia w celu zachowania czysto¶ci rasowej przeprowadza³a sterylizacje wzywaj±c, aresztuj±c na dwa miesi±ce, a potem przymusowo okaleczaj±c rocznie 45 tys. ofiar. Osoby, które unika³y sterylizacji by³y ¶cigane i umieszczane na specjalnych listach. O przeprowadzenie sterylizacji wnioskowa³y urzêdy zdrowia i opieki spo³ecznej, schroniska, zak³ady opiekuñcze, urzêdy pracy, wiêzienia i towarzystwa zwalczania alkoholizmu. Decyzje podejmowa³y s±dy zdrowia dziedzicznego pierwszej i drugiej instancji, Erbgesundheitsgericht i Erbgesundheitsobergericht EGG. Na podstawie wniosku przeprowadzano wywiad ¶rodowiskowy w domu, pracy, szkole i partii, którego zatwierdzenie by³o kilkuminutow± formalno¶ci±. Od 1936 roku nie by³o mo¿liwo¶ci odwo³ania.
Zabiegi przeprowadzano w szpitalach, mia¿d¿±c i podwi±zuj±c kobietom jajowody, mê¿czyznom przerywaj±c nasieniowody. 90% sterylizowanych kobiet mia³o po zabiegowe komplikacje zdrowotne. Sterylizowano te¿ dzieci, co by³o wielokrotnie niebezpieczniejsze dla ich zdrowia, ni¿ w wypadku doros³ych. Zabiegi przeprowadzano pod narkoz±, ofiary umiera³y z powodu powik³añ. Ofiary by³y zobowi±zane do milczenia o swojej tragedii.
Nazi¶ci sterylizowali: schizofreników, cierpi±cych na depresjê maniakaln±, epileptyków, kaleki, niewidomych i g³uchych oraz ich dzieci, alkoholików, gru¼lików, ubezw³asnowolnionych, chorych na syfilis i tryper, „upo¶ledzonych moralnie”, czyli tych, którzy zachowywali siê niezgodnie z oczekiwaniami narodowych socjalistów, samotne matki posiadaj±ce wiêcej ni¿ jedno dziecko jako elementy aspo³eczne, „debili”, dzieci wolniej rozwijaj±ce siê w dzieciñstwie lub maj±ce k³opoty w szkole albo mocz±ce siê w nocy, z marginalizowane i ubogie osoby otrzymuj±ce niskie pensje, osoby bêd±ce ciê¿arem dla pañstwa, kaleki i osoby niezaradne ¿yciowo, mniejszo¶ci narodowe, prostytutki, przestêpców seksualnych. Wysterylizowanym kobietom zabraniano po¶lubiaæ nie okaleczonych mê¿czyzn, i by³y one gorzej op³acane od innych kobiet.
NSDAB – National Sozialitischer Deutscher Arztebund - Narodowo Socjalistyczny Zwi±zek Lekarzy przeprowadzi³ prócz sterylizacji te¿ zabiegi zabicia trucizn± 5000 dzieci, zamordowano do 1941 roku 70 tys. inwalidów wojennych, upo¶ledzonych umys³owo i fizycznie, cierpi±cych na uwi±d starczy, poddaj±c ich eutanazji w ramach akcji eutanazji o kryptonimie T4.
Zwi±zki miêdzy mê¿czyzn± a kobiet±, sprzeczne z polityk± rasow± pañstwa, by³y od 1941 roku karane obozem koncentracyjnym.
Nazistowska eutanazja
Nazi¶ci po doj¶ciu do w³adzy rozpoczêli program mordowania ludzi uznanych przez ideologie narodowo socjalistyczna za zbêdnych. Dzia³ania te z powodu braku spo³ecznej akceptacji (katolicy w Niemczech i Austrii nie mieli uprzedzeñ wobec upo¶ledzonych i kalekich, których otaczali opiek± zgodnie z katolick± nauka spo³eczn±) i niezgodno¶ci z prawem prowadzone by³y przez w³adze w sekrecie.
Mordowano inwalidów, kaleki, ludzi w depresji, za³amanych nerwowo, alkoholików, w³óczêgów, prostytutki, uczniów szkó³ specjalnych, uznanych za niepe³nowarto¶ciowych rasowo, dzieci wyselekcjonowane w szpitalach, wiê¼niów politycznych, krytycznych wobec re¿imu duchownych, cz³onków ruchu oporu, ¿o³nierzy rannych w walce, niezdolnych do pracy weteranów, niezdolnych do pracy, d³ugotrwale hospitalizowanych, nie Aryjczyków. Od 1933 mordowano chorych psychicznie g³odz±c ich na ¶mieræ w o¶rodkach opiekuñczych, od 1 wrze¶nia 1939 roku chorych psychicznie koncentrowano, w miejscu koncentracji odurzano lekami psychotropowymi i rozstrzeliwano.
Narodowi socjali¶ci metodycznie przygotowali infrastrukturê niezbêdn± do eksterminacji. Wybudowano komory gazowe, wyprodukowano samochody przystosowane do gazowania, otwarto krematoria. Przejêto obiekty organizacji pozarz±dowych na potrzeby masowych mordów. Akcjê, któr± zajmowa³o siê bardzo wiele organizacji i firm (czêsto zmieniaj±cych nazwy) i wielu m³odych lekarzy cz³onków NSDAP, utajniono pod gro¼ba ¶mierci. Ofiary zwo¿ono w tajemnicy i z zaskoczenia, a opiekuj±cych siê nimi lekarzy zastraszano.
Pañstwowi mordercy nagradzani byli akordowo, im wiêcej osób zabili tym wiêcej zarabiali. Zabijano wiêc ka¿dego kogo tylko mo¿na by³o zabiæ, systematycznie wyszukiwano kolejne ofiary. W dokumentacji morderstwa by³y okre¶lane eufemizmem dezynfekcja. Ofiary fotografowano. Procedury biurokratyczne by³y niezwykle rozwiniête. Po³owa personelu zajmowa³a siê biurokracj±. Fa³szowaniem aktów zgonów by nie powtarza³y siê daty ani miejsca zgonów. Listy z aktami zgonu wysy³ano z ró¿nych miejscowo¶ci Niemiec i terytoriów okupowanych. Rodziny otrzymywa³y listy z fa³szywymi przyczynami zgonów. Oprawcy nie u¿ywali swoich w³asnych nazwisk. Systematycznie zacierano wszelkie ¶lady ¶wiadcz±ce o zbrodni, bo eutanazja w my¶l prawa Trzeciej Rzeszy by³a przestêpstwem. Z powodu zbyt ma³ych mocy przerobowych krematoriów, przeprowadzano w obozach przej¶ciowych selekcje osób przeznaczonych do zabicia. Po zabiciu ofiarom wyrywano z³ote zêby.
Dzia³ania te wyrasta³y z ideologii darwinizmu spo³ecznego, zak³adaj±cej oczyszczenie spo³eczeñstwa z elementów uznawanych za zbêdne, szkodliwe i kosztowne, w celu polepszenia warto¶ci rasowej i stanu zdrowia spo³eczeñstwa. Argumentem za eutanazj± mia³o byæ te¿ to ¿e likwidacja niepotrzebnych s³abych to przejaw naturalnej walki o byt, naturalnego dbania o czysto¶æ rasow±.
W ramach realizacji darwinizmu spo³ecznego narodowi socjali¶ci 14 lipca 1933 przyjêli ustawê przeciwdzia³aj±c± genetycznemu dziedziczeniu obci±¿eñ. W tym te¿ roku powo³ano Urz±d ds. Polityki Rasowej. W 1939 roku Adolf Hitler podpisa³ na prywatnej papeterii polecenie systematycznej i masowej eksterminacji chorych, starców i inwalidów. Wszystkich nie odpowiadaj±cych normom rasowym. Dokument mówi³ o „Gnadentod” ¶mierci z lito¶ci. To polecenie Hitlera nie spe³nia³o rygorów prawodawczych i by³o kolejnym przejawem nazistowskiej pogardy dla prawa. Akcja mordowania kierowana by³a z kancelarii Hitlera.
Eutanazja jako forma mordu by³a wiêc, w przeciwieñstwie do prawodawstwa krajów Unii Europejskiej gdzie zalegalizowano zabijanie, czynem ca³kowicie bezprawnym wmy¶l prawodawstwa ówczesnych Niemiec, co dobitnie ¶wiadczy o niezwykle patologicznym charakterze krajów UE. Bezprawno¶æ eutanazji powodowa³a ¿e w³adze narodowo socjalistyczne zabija³y nie odzwierciedlaj±cych wzorca rasowego w ukryciu. Totalitaryzm pañstwa polega³ na tym ¿e nikt nie by³ pewny swego losu. Tocz±ca siê wojna pozwala³a w³adzom na likwidacjê pensjonariuszu o¶rodków opieki i szpitali. W³adze usprawiedliwia³y znikania ludzi przemieszczeniami wywo³anymi wojn±.
Pomimo ukrywania procederu, przeciw eutanazji wystêpowa³ minister sprawiedliwo¶ci i ko¶ció³ katolicki (zakonnice odmawia³y pomocy w transportowaniu ofiar do miejsc mordowania). Przeciwnicy eutanazji, protestuj±cy przeciw znacjonalizowanemu mordowaniu, karani byli zgodnie z „Heimtuckegesetz” ustaw± przeciw z³o¶liwemu oczernianiu. Zgodnie z t± ustaw± kto oczernia³, zdradza³ tajemnice niewygodne dla w³adz, krytykowa³, by³ karany. Powodem wydania ustawy by³ fakt rozprzestrzeniania siê w¶ród Niemców, pomimo tajemnicy, plotek o aktach eutanazji. Czê¶æ rodzin ofiar próbowa³a nieskutecznie interweniowaæ w Ministerstwie Sprawiedliwo¶ci. Niemcy szybciej akceptowali ludobójstwo Polaków czy Cyganów ni¿ kalekich Niemców. Gdy w 1941 roku Ko¶ció³ katolicki jednoznacznie wyst±pi³ z krytyk± eutanazji, jako czynu niemoralnego i sprzecznego z prawem, morderstwo nazywaj±c morderstwem, piêtnuj±c zbijanie tych którzy oddali swe zdrowie i ¿ycie w pracy i na wojnie dla ojczy¼nie, w³adze wyda³y fa³szywy komunikat o zakoñczeniu przeprowadzania eutanazji. W³adze chcia³y tym uspokoiæ sytuacje. Wbrew o¶wiadczeniu, w³adze rozszerzy³y akcje mordowania, zlikwidowano niepotrzebna biurokracje, wzmocniono dyskrecje, prócz gazu zaczêto stosowaæ zastrzyki z trucizn±.
Dzia³ania polityczne uzupe³niono produkcj± w 1935 filmu „Dziedzictwo” ukazuj±cego koszty utrzymywania odpychaj±cych kalek. Prócz propagandy pseudo naukowej eutanazje propagowano filmami rozrywkowymi, melodramatami, w których ta forma mordu przedstawiana by³a jako akt godno¶ci i lito¶ci po¿±dany przez chorych, jako czyn humanitarny. Narodowi socjali¶ci przedstawiali eutanazje jako akt lito¶ci koñcz±cy niewyobra¿alne cierpienia, jako wznios³± s³u¿bê narodowi.
Dzia³ania polityczne maj±ce na celu likwidacje ludno¶ci nieprodukcyjnej spowodowane by³y wzrostem kosztów opieki zdrowotnej wynikaj±cym z masowego zatrudnienia w przemy¶le zbrojeniowym i robotach publicznych osób dotychczas zajmuj±cych siê chorymi (dzi¶ wystêpuje ten sam mechanizm). Wzrost kosztów polityki spo³ecznej wi±za³ siê te¿ od 1933 z masowym wysy³aniem przez NSDAP ludzi do szpitali psychiatrycznych i domów opieki.
Nazi¶ci prowadzili politykê profilaktyki zdrowotnej nie leczenia. Pieni±dze przeznaczane by³y na utrzymywanie zdrowia narodu a nie na leczenie chorych. Modne by³y bolesne terapie prowadz±ce do chorób i kalectw. Zgodne by³o to z polityk± dzielenia ludzi na warto¶ciowych i nie warto¶ciowych Niemców. Alternatyw± dla starych i chorych maj± byæ piêkni i m³odzi. By promowaæ piêkno i zdrowie pañstwo postanowi³o dbaæ o zdrowie narodu poprzez nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania siê chorób i sterylizacje ich nosicieli. W ramach akcji T4 wysterylizowano 400000 osób.
Wszyscy obywatele zostali poddani systematycznym badaniom. Instytut Higieny Rasowej wydawa³ indywidualne orzeczenia o posiadaniu lub nie drzewa genealogicznego ¶wiadcz±cego o aryjskim pochodzeniu. Urzêdy zdrowia bada³y zdrowie i kwestie spo³eczne. Badano wystêpowanie u badanych i ich krewnych: chorób nerwowych, melancholii, chorób psychicznych, drgawek, padaczki, pl±sawicy, ¶lepoty, g³uchoty, kalectwa, alkoholizmu, raka, gru¼licy, chorób wewnêtrznych, samobójstw, leczenia w zak³adach dla nerwowo lub psychicznie chorych, nauki w szko³ach specjalnych, wychowania w zak³adach opieki spo³ecznej, pobytów w domach pracy przymusowej, wiêzieniach, ubezw³asnowolnienia. Poprzez wywiad ¶rodowiskowy badano opinie o badanym i jego rodzinie. Urzêdników interesowa³a pracowito¶æ, lenistwo, czysto¶æ, niedba³o¶æ, zaradno¶æ, k³ótliwo¶æ, nieuczciwo¶æ, gospodarno¶æ, rozrzutno¶æ, sk±pstwo, czy alkoholizm w badanej rodzinie. Badano stosunki w rodzinie, z s±siadami, upodobania seksualne, uzdolnienia cz³onków rodziny. Du¿a waga przypisywana opinii respondentów dawa³a mo¿liwo¶æ niszczenia nie lubianych osób. Badano mierz±c usta, czo³o, g³owy, kolor oczu, wielko¶æ cebulek w³osowych. Ci którzy nie pasowali do wzorca ustalonego przez w³adze uznawani byli za nie pe³no warto¶ciowych rasowo i kierowano do zagazowania. Kto nie przynosi³ korzy¶ci ekonomicznych pañstwu ten by³ uznawany za wroga rasy i mordowany. Kaleki dzieci do eutanazji zg³aszali lekarze w Komisji Rzeszy ds. naukowego rejestrowania ciê¿kich schorzeñ o pod³o¿u dziedzicznym i wrodzonym, komisja podejmowa³a decyzje o zamordowaniu dziecka.
Od 1933 do KL Dachau kierowano: jednostki uznane za aspo³eczne, paso¿ytnicze i zdegenerowane, chorych psychicznie, w³óczêgów, drobnych z³odziei, sutenerów, nie p³ac±cych alimenty, spó¼niaj±cych siê do pracy, zmieniaj±cych miejsce pracy bez pozwolenia urzêdu, bior±cych bezprawnie urlop, traktuj±cych ¼le s³u¿±ce w domu, fordanserów, wszystkich tych którzy podpadli cz³onkom partii. W KL Mauthausen zabijano wiê¼niów ciê¿k± prac± w kamienio³omach. W Hartheim gazowano wiê¼niów z Dachau, Buchenwaldu i kobiecego KL Ravensbruck. W 1941 roku wiele z o¶rodków eutanazji zosta³o zamkniêtych bo obozy koncentracyjne zosta³y wyposa¿one we w³asne komory gazowe i krematoria. Na terytoriach okupowanych zabijano w komorach gazowych umieszczonych na samochodach i w masowych rozstrzeliwaniach.
|