Napromieniowani
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: komu,przysÂługuje asystent,osoby niepeÂłnsprawnej?  (Przeczytany 7260 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #10 : Czerwiec 19, 2009, 23:37:29 »

DZIÊKUJEMY  KR. CZEKAMY NA WIEÂŚCI...
UWAGA JEDEN Z ADMINÓW POLECIAÂŁ DO USA, BÊDZIEMY WIEDZIEÆ, JAK ÂŻYJÂĄ ''ON'' W USA!!!!!!!!!!!!!   



     
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2009, 15:47:40 wysłane przez 62norbi » Zapisane
KR
Gość
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 14, 2009, 17:24:37 »

W Anglii jest to za to wspaniale rozwiniĂŞte. Jest tutaj bardzo duÂżo oÂśrodkĂłw i placĂłwek ktĂłre siĂŞ tym zajmujÂą. PomagajÂą one nie tylko osobom niepeÂłnosprawnym fizycznie ale takÂże osobom z problemami psychicznymi, przewlekle chorymi czy starszymi.
Wys³a³em parê maili do nich, mo¿e dowiem siê czegoœ wiêcej na ten temat. W ka¿dym razie niekoniecznie jest potrzebna jakaœ szko³a ¿eby w tym zawodzie pracowaÌ. Widzia³em og³oszenie gdzie potrzebowali pielêgniarki albo kogoœ z autem. Poniewa¿ potrzeby s¹ du¿e i prawie ka¿da umiejêtnoœÌ jest wa¿na. Taka osoba mo¿e pomagaÌ w robieniu zakupów albo po prostu w poruszaniu siê po mieœcie.
Jak bĂŞdĂŞ wiedziaÂł coÂś wiĂŞcej to niezwÂłocznie dam znaĂŚ.
Zapisane
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #8 : Czerwiec 04, 2009, 18:57:44 »

tak to prawda ze malo osob wie ze cos takiego istnieje bo jest to jeszcze temat nierozpowszechniony wnaszym kraju i nawet nie ma jeszcze ustawy na ten temat
Zapisane
KR
Gość
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 04, 2009, 13:46:25 »

Niezwykle ciekawy temat. Nie wiedziaÂłem, Âże sÂą szkoÂły dla asystentĂłw osĂłb niepeÂłnosprawnych. Od pewnego czasu piszecie tu o takich osobach ale myÂślaÂłem, Âże to polega bardziej na zasadzie wolontariatu, Âże osoba zgÂłasza sie do pomocy ON. Nie wiedziaÂłem, Âże sÂą szkoÂły i konkretny zawĂłd w tym kierunku. Zainteresuje siĂŞ tym bardziej UÂśmiech Bo bardzo mnie interesuje ten temat.
Zapisane
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 04, 2009, 12:13:46 »

Zawsze moÂżna podejœÌ do MOPS i tam powinni nam coÂś wiĂŞcej powiedzieĂŚ na ten temat ale z tego co wiadomo oni nie majÂą AON, jedynie moÂżesz nas szukaĂŚ indywidualnie, daĂŚ ogÂłoszenie, moÂże ktoÂś siĂŞ zgÂłosi, ten kierunek dopiero wchodzi do naszego kraju i jest nas niewielu, jest nie  uregulowane tez prawnie, wszystkie aspekty jeÂżeli chodzi o AON, takÂże zawsze moÂżesz podejœÌ do PFRON i napisaĂŚ wniosek o dofinansowanie takiego asystenta jeÂżeli Cie nie staĂŚ, a myÂślĂŞ Âże na pewno ktoÂś siĂŞ znajdzie, tylko trzeba go poszukaĂŚ. Tak samo moÂżna jeszcze podejœÌ do jakieÂś organizacji pozarzÂądowej, ktĂłra zajmuje sie AON, tam tez mogÂą coÂś wiedzieĂŚ.bo tak to niema jakiegoÂś miejsca gdzie jest zlot AON i moÂżna go zatrudniĂŚ, trzeba szukaĂŚ.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2009, 12:31:27 wysłane przez 62norbi » Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


Prezes


« Odpowiedz #5 : Maj 16, 2009, 23:40:28 »

Iza...
ZapytaÂłem w twoim imieniu Centrum INTEGRACJA: ChciaÂłabym dowiedzieĂŚ siĂŞ za waszym poÂśrednictwem. Komu przysÂługuje asystent niepeÂłnosprawnego? PoniewaÂż jestem po czterokoĂączyniowym poraÂżeniu mĂłzgowym, do najprostszych czynnoÂści potrzebujĂŞ pomocy osĂłb trzecich...  Centrum INTEGRACJA odpowiedziaÂło:
Niestety w Polsce ciÂągle nie ma przepisĂłw dotyczÂących asystenta osoby z niepeÂłnosprawnoÂściÂą. Rozmaite instytucje i organizacje pozarzÂądowe piszÂą projekty, w ktĂłrych ustalajÂą zarĂłwno zakres pracy asystentĂłw oraz krÂąg osĂłb uprawnionych do korzystania z ich pomocy.
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i spoÂłecznej oraz zatrudnianiu osĂłb niepeÂłnosprawnych pracodawca, ktĂłry zatrudnia pracownika niepeÂłnosprawnego, moÂże otrzymaĂŚ ze ÂśrodkĂłw PFRON zwrot miesiĂŞcznych kosztĂłw zatrudnienia pracownikĂłw pomagajÂących pracownikowi niepeÂłnosprawnemu w pracy w zakresie czynnoÂści uÂłatwiajÂących komunikowanie siĂŞ z otoczeniem, a takÂże czynnoÂści niemoÂżliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepeÂłnosprawnego na stanowisku pracy.
Zapisane

Nie oglÂądaj siĂŞ na rzÂąd, bo wyrĂŞczajÂąc go, moÂżesz zrobiĂŚ duÂżo dobrego, zaÂś on nie wyrĂŞczy ciĂŞ w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #4 : Maj 16, 2009, 21:50:45 »

bo widocznie nam nie powie a le dlaczego to nie wiem my wobec siebie nie mamy zadnych tajemnic
Zapisane
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #3 : Maj 12, 2009, 18:32:05 »

WidzĂŞ Âże ktoÂś,wie coÂś a nie mĂłwi,dlaczego?
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2009, 18:51:00 wysłane przez gruszka » Zapisane
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #2 : Maj 12, 2009, 17:31:04 »

aha fajnie wiesz i mi nie powiesz o niczym a  ja tez poszukuje:(
Zapisane
bejkerek87
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 20
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 482


It's Me


« Odpowiedz #1 : Maj 03, 2009, 17:23:33 »

Wiem i korzystam z tego UÂśmiech.... DuÂży uÂśmiech DuÂży uÂśmiech DuÂży uÂśmiech DuÂży uÂśmiech Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak
Zapisane

Adulka
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« : Kwiecień 18, 2009, 21:27:42 »

Asystent osĂłb niepeÂłnosprawnych.

--------------------------------------------------------------------------------

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego LudnoÂści i MieszkaĂą przeprowadzonego w dniach 21 maj – 8 czerwiec 2002r liczba osĂłb niepeÂłnosprawnych w Polsce wynosiÂła 5 456,7 tys osĂłb, co stanowi 14, 3 % ogó³u ludnoÂści. Z tego wynika Âże co 7 Polak jest osobÂą niepeÂłnosprawnÂą. DostrzegajÂąc problemy i trudnoÂści osĂłb niepeÂłnosprawnych wynikajÂące z ich stanu zdrowia koniecznÂą i wrĂŞcz wymaganÂą staÂła siĂŞ usÂługa asystenta osoby niepeÂłnosprawnej. Nie jest Âłatwo na wĂłzku samodzielnie opuÂściĂŚ mieszkanie, trudno wypeÂłniĂŚ niesprawnymi dÂłoĂąmi formularz, nie sposĂłb przeczytaĂŚ korespondencjĂŞ lub ulubionÂą ksi¹¿kĂŞ gdy oczy odmawiajÂą posÂłuszeĂąstwa – w tych i wielu podobnych sytuacjach pomocny moÂże byĂŚ asystent. WykorzystujÂąc doÂświadczenie wielu krajĂłw europejskich, w ktĂłrych zawĂłd ten funkcjonuje od lat (m.in. Szwecja i Anglia) oraz istniejÂącÂą podstawĂŞ prawnÂą, tj. czyli umieszczenie zawodu w Klasyfikacji zawodĂłw poÂśrĂłd innych z grupy: pracownicy pomocy spoÂłecznej i pracy socjalnej SzkoÂła Policealna PracownikĂłw SÂłuÂżb SpoÂłecznych im. Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach (jako pierwsza i do tej pory jedyna w wojewĂłdztwie a 3 w Polsce) rozpoczĂŞÂła ksztaÂłcenie w tym zawodzie w roku 2002r. W czerwcu 2003r pierwsza grupa absolwentĂłw – asystentĂłw osĂłb niepeÂłnosprawnych opuÂściÂła mury szkolne.

Asystent ma za zadanie umoÂżliwiĂŚ osobie niepeÂłnosprawnej aktywne uczestnictwo w Âżyciu spoÂłecznym. Nie jest opiekunem, choĂŚ moÂże byĂŚ wykonawcÂą usÂług opiekuĂączych w Âśrodowisku rodzinnym, nie wyrĂŞcza rodziny, choĂŚ jej pomaga. Jego usÂługa polega na pomocy w wykonywaniu ÂściÂśle okreÂślonych zadaĂą i czynnoÂści.

By mĂłc realizowaĂŚ swojÂą rolĂŞ zawodowÂą AON powinien byĂŚ odpowiednio do tego przygotowany. W trakcie 2 semestralnego cyklu ksztaÂłcenia realizuje blok zajĂŞĂŚ dydaktycznych i praktycznych okreÂślonych programem nauczania zatwierdzonym przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki SpoÂłecznej z roku 2001. Program nauczania okreÂśla zadania asystenta osoby niepeÂłnosprawnej, w tym m.in.:

wspó³tworzenie programów rehabilitacji i pomocy osobie niepe³nosprawnej i jej rodzinie,
pobudzanie aktywnoÂści osoby niepeÂłnosprawnej oraz jej rodziny,
planowanie i ewaluacja realizacji indywidualnego planu rehabilitacji i wsparcia,
w³¹czanie osób niepe³nosprawnych w programy instytucji i placówek œwiadcz¹cych us³ugi rehabilitacyjne,
wspó³praca z partnerami w poszukiwaniu mo¿liwoœci pomocy i wsparcia dla osób niepe³nosprawnych,
diagnozowanie warunkĂłw Âżycia i podejmowanie dziaÂłaĂą zmierzajÂących do usuwania barier i ograniczeĂą,
doradzanie w zakresie usÂług medycznych, rehabilitacyjnych, zawodowego przekwalifikowania, kontaktĂłw spoÂłecznych, usÂług kulturalnych, rekreacji i integracji ze Âśrodowiskiem.

Asystent osoby niepe³nosprawnej aktywnie w³¹cza siê w system rodziny osoby niepe³nosprawnej, instytucji spo³ecznych oraz w system prawa stwarzaj¹c w miarê mo¿liwoœci optymalne warunki rozwoju osoby niepe³nosprawnej. Ponadto, asystent prowadzi rehabilitacjê œrodowiskow¹, której za³o¿eniem jest œwiadczenie us³ug osobom niepe³nosprawnym w najbli¿szym œrodowisku.

Program rehabilitacji spoÂłecznej i medycznej oferowany przez asystenta dotyczy potrzeb zdrowotnych, psychicznych, zawodowych, spoÂłecznych i kulturalnych osoby niepeÂłnosprawnej.

Interdyscyplinarny charakter ksztaÂłcenia wymaga od realizatorĂłw programu najwyÂższych kwalifikacji. PoÂśrĂłd profesjonalnego grona nauczycieli sÂą: psycholodzy, czynni zawodowo pracownicy socjalni, socjologowie, rehabilitanci, pielĂŞgniarki i inni. OprĂłcz wyposaÂżenia przyszÂłych asystentĂłw w gruntownÂą wiedzĂŞ waÂżnym aspektem jest ksztaÂłtowanie wÂłaÂściwej postawy zawodowej przyszÂłego profesjonalnego pomagacza. Asystent powinien prezentowaĂŚ nastĂŞpujÂące postawy:

zainteresowanie drugim czÂłowiekiem,
wra¿liwoœÌ na cierpienie,
gotowoœÌ niesienia pomocy w zakresie potrzeb ¿yciowych cz³owieka,
tolerancje i szacunek dla drugiego czÂłowieka, poszanowanie jego praw, postaw, przekonaĂą,
cierpliwoœÌ, zaufanie, takt, wyrozumia³oœÌ,
¿yczliwoœÌ, serdecznoœÌ,
uczciwoœÌ w kontakcie z osob¹ niepe³nosprawn¹,
odpowiedzialnoœÌ, prawdomównoœÌ.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie œrodowiska lokalnego w planach rozwoju szko³y jest nawi¹zanie œcis³ej wspó³pracy z organizacjami pozarz¹dowymi zajmuj¹cymi siê problematyk¹ ludzi niepe³nosprawnych. Koniecznym wydaje siê równie¿ zorganizowanie uzupe³niaj¹cych modu³ów kszta³cenia dla pracowników pomocy spo³ecznej i pracy socjalnej w zakresie pracy z osob¹ niepe³nosprawn¹ w kontekœcie specyficznego rodzaju niepe³nosprawnoœci (np. stwardnienie rozsiane, autyzm wczesnodzieciêcy, inne).



--------------------------------------------------------------------------------

Informacje o szkole.

--------------------------------------------------------------------------------

SzkoÂła Policealna PracownikĂłw SÂłuÂżb SpoÂłecznych (SPPSS) istnieje na ÂślÂąskim rynku edukacyjnym od przeszÂło 30 lat. 15 paÂździernika 2002r. szkoÂła otrzymaÂła imiĂŞ patrona – Matki Teresy z Kalkuty.

Kszta³cenie w szkole jest skoncentrowane wokó³ zawodów z obszaru pomocy spo³ecznej i pracy socjalnej. Wœród tej grupy zawodów znajduj¹ siê:

pracownik socjalny
opiekun w domu pomocy spoÂłecznej
asystent osoby niepeÂłnosprawnej
opiekunka Âśrodowiskowa.

SzkoÂła ksztaÂłci w 3 zawodach:

pracownik socjalny,
asystent osoby niepeÂłnosprawnej,
opiekun w domu pomocy spoÂłecznej,
na wydziale dziennym i zaocznym.

Realizuj¹c za³o¿enia programowe SPPSS wspó³pracuje z przesz³o 130 placówkami i instytucjami pomocy spo³ecznej z regionu œl¹skiego w zakresie szkolenia praktycznego.

Ponadto w szkole uruchomiono ksztaÂłcenie podyplomowe dla czynnych zawodowo pracownikĂłw socjalnych – specjalizacja zawodowa I stopnia oraz specjalizacja z zakresu organizacji pomocy spoÂłecznej – dla osĂłb kierujÂących jednostkami pomocy spoÂłecznej.

W celu doskonalenia warsztatu zawodowego przyszÂłych pracownikĂłw pomocy spoÂłecznej w szkole dziaÂłajÂą liczne formacje: Centrum PoÂśrednictwa Wolontaryjnego, Klub Europejski, KoÂło MÂłodego Pracownika Socjalnego, KoÂło terapia zajĂŞciowej i inne przedmiotowe koÂła zainteresowaĂą.

MisjÂą szkoÂły jest ksztaÂłcenie "profesjonalistĂłw na miarĂŞ Unii Europejskiej". Absolwenci szkoÂły sÂą wysoko wyspecjalizowanymi pracownikami dobrze radzÂącymi sobie na rynku pracy. Potencjalnymi pracodawcami dla absolwentĂłw szkoÂły mogÂą byĂŚ:

oÂśrodki pomocy spoÂłecznej,
centra pomocy rodzinie,
domy pomocy spoÂłecznej,
placĂłwki opiekuĂączo – wychowawcze,
placĂłwki sÂłuÂżby zdrowia,
organizacje pozarzÂądowe,
inne.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.06 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

polskiserwerfreeplay polskiserwerzycia shd blackspider ostrovirsk