Strona g³ówna
Pomoc
Szukaj
Kalendarz
Zaloguj siê
Rejestracja
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Napromieniowani
>
S³owa na dobry pocz±tek..
>
REGULAMIN
>
Niepe³nosprawnik po Warszawie
Strony: [
1
]
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: Niepe³nosprawnik po Warszawie (Przeczytany 1256 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
Niepe³nosprawnik po Warszawie
«
:
Lipiec 21, 2009, 23:17:40 »
Niepe³nosprawnik po Warszawie
Autor: Paulina Capa³a. Fot.:
www.sxc.hu
, ¬ród³o: NGO.pl
Wystarczy miarka i poziomica. Pomiary nie s± skomplikowane. Studenci podczas specjalnego szkolenia ucz± siê, jak postrzegaæ i badaæ przestrzeñ pod k±tem dostêpno¶ci dla osób niepe³nosprawnych. Wizycie w ka¿dej opisywanej placówce towarzyszy kwestionariusz, ale wiêkszo¶æ pomiarów opiera siê na wra¿liwo¶ci pomiarowców. Zebrane i przetworzone dane tworz± pó¼niej internetow± bazê
www.mobidat.pl
- czyli Niepelnosprawnik po Warszawie.
Warszawa. Fot.:
www.sxc.huPaulina
Capa³a: Jeste¶my ju¿ w miarê oswojeni z my¶l±, ¿e poruszanie siê po mie¶cie jest wyzwaniem dla osób niepe³nosprawnych ruchowo. Czê¶æ placówek dostosowuje siê do ich potrzeb. Wy badacie równie¿ udogodnienia niezbêdne dla innych typów niepe³nosprawno¶ci na przyk³ad intelektualnej? Na co w przypadku tej grupy warto zwróciæ uwagê?
Ma³gorzata Peretiatkowicz (Fundacja TUS): - Najwa¿niejsze dla nich udogodnienia, które powinny mieæ placówki to pomoc pracuj±cych tam osób, a tak¿e informacja obrazkowa, bo nie wszystkie osoby przyswajaj± tekst pisany. Warto patrzeæ w tej sytuacji na dzieci - obrazki, proste, graficzne komunikaty s± bardzo pomocne.
Lobbujecie na rzecz wprowadzenia zmian w sferze informacji wizualnej?
Z za³o¿enia nie mo¿emy wykorzystywaæ zebranych w ramach projektu danych do jakiegokolwiek lobbingu. Oczywi¶cie nie zmienia to faktu, ¿e mo¿emy zabraæ g³os w debacie dotycz±cej na przyk³ad dostosowywania metra. Po prostu mamy do tego odpowiedni± wiedzê i informacje. Instytucje samodzielnie korzystaj± z naszej bazy i tak na przyk³ad Urz±d Dzielnicy ¦ródmie¶cie poprawi³ pochylniê dla petentów poruszaj±cych siê na wózku, bo wed³ug naszych obliczeñ by³a zbyt stroma. Wiele z instytucji, które zbadali¶my interesuje siê wynikami pomiarów i pó¼niej nas pyta, co nale¿a³oby poprawiæ. Mam nadziejê, ¿e baza siê rozro¶nie i pozwoli na tworzenie statystyk dostêpno¶ci a urzêdnicy bêd± mogli j± wykorzystywaæ jeszcze lepiej. Je¶li chodzi o ¦ródmie¶cie, to muszê powiedzieæ, ¿e dzielnica by³a zainteresowana tym, co stworzyli¶my. Szczególnie wynikami pomiaru budynków bezpo¶rednio jej podlegaj±cych, bo wiêkszo¶æ opisanych budynków to przecie¿ siedziby firm prywatnych.
Czy mieli¶cie jaki¶ system kwalifikuj±cy miejsce do pomiaru?
Studenci, który dokonuj± pomiarów dostaj± rewir - czyli obszar do zbadania wyznaczony konkretnymi ulicami i po nim siê poruszaj±. To oni bior± na siebie ciê¿ar dostania siê do ró¿nych miejsc. Zdarza siê te¿ tak, ¿e wymagane jest specjalne zezwolenie, wtedy wszelkie formalno¶ci bierzemy na siebie. Za³o¿enie projektu jest proste: badamy mo¿liwie wszystko. Podczas zesz³ej edycji okaza³o siê, ¿e zdobycie zgody na pomiar ko¶cio³a jest jednym z wiêkszych wyzwañ. Na szczê¶cie i to okaza³o siê mo¿liwe do wykonania. Mierzymy wszystko, bo jeste¶my przekonani, ¿e osoba niepe³nosprawna ma prawo bez przeszkód wej¶æ do banku, na pocztê, do urzêdu, ko¶cio³a, czy restauracji.
Budynki u¿yteczno¶ci publicznej s± lepiej do tego przystosowane?
Mog³oby siê tak wydawaæ. Problem polega jednak na tym, ¿e wiele na przyk³ad urzêdów mie¶ci siê w budynkach zabytkowych, które podlegaj± konserwatorowi. To s± budynki, które w momencie powstawania nie by³y zupe³nie pomy¶lane, jako funkcjonalne i przyjazne ludziom o ró¿nych typach niepe³nosprawno¶ci. Teraz taka adaptacja jest niezwykle trudna, trzeba dbaæ o zachowanie charakteru budynku, co ogranicza pole manewru. Czasami jest te¿ tak, ¿e nie da siê ju¿ zmieniæ tego, ¿e klatka schodowa jest dla wózka po prostu zbyt w±ska. Przyk³adem takiego budynku jest Urz±d na Kujawskiej, tam poza wyj¶ciem do petenta na podwórko nie wiele da siê zrobiæ. Klatka jest tak w±ska, ¿e nie ma szans wybudowaæ w niej windy. To nie jest problem tylko Warszawy, czy Polski. Na ca³ym ¶wiecie toczy siê dyskusja na ten temat. Co robiæ: zachowywaæ unikalny charakter zabytków architektury czy ingerowaæ w jego spójno¶æ i w ten sposób u³atwiaæ ¿ycie niepe³nosprawnym?
Warszawa siê nad tym g³owi? S± jakie¶ pomys³y, jak rozwi±zaæ ten problem?
W Polsce akurat siê o tym nie rozmawia. Natomiast w Berlinie, z którego przywêdrowa³ do nas pomys³ bazy Niepe³nosprawnik dyskusja jest naprawdê ¿ywa. Pamiêtam przypadek dotycz±cy zabytkowych schodów w reprezentacyjnym budynku. Pytanie brzmia³o: k³a¶æ na schody odblaskowe kontrasty, i w ten sposób uniemo¿liwiæ niektórym grupom osób dostêp do ¶rodka czy nie? Je¿eli mówimy o dostosowaniu budynków warto zwróciæ uwagê, ¿e nie chodzi tu tylko o osoby niepe³nosprawne, chodzi tak¿e o rodziców z ma³ymi dzieæmi w wózku, o osoby starsze, o osoby z ciê¿kim baga¿em, albo o m³ode, zdrowe osoby, które akurat z³ama³y nogê. Okazuje siê, ¿e w Warszawie mo¿liwo¶ci korzystania z miasta w przypadku tych grup radykalnie siê kurcz±.
Rozumiem, ¿e na podstawie pomiarów dotycz±cych ¦ródmie¶cia, mo¿emy powiedzieæ, ¿e nie jeste¶my miastem wystarczaj±co otwartym.
Na podstawie zgromadzonych danych nie jeste¶my w stanie wysnuæ takiej tezy. Przebadali¶my do tej pory oko³o 400 obiektów, to nadal nie jest próba reprezentatywna. W porównaniu jednak z przewodnikiem wydanym w 1999 roku - "Warszawa bez barier", który pokazywa³ miejsca na mapie miasta zupe³nie niedostêpne; widzê, ¿e sytuacja siê zmienia. Ulega poprawie. Proces zmiany jest niestety bardzo powolny i wymaga ogromnych funduszy. Ca³e niemal miasto zbudowane jest z jednym schodem wej¶ciowym do lokalu, trudno to zmieniæ. Zmieniaj± siê natomiast rozwi±zania dotycz±ce poruszania siê po chodnikach. Miasto w tym przypadku dostrzega potrzeby ró¿nych grup niepe³nosprawnych i stara siê te potrzeby pogodziæ i wyj¶æ im na przeciw.
Bo czasami jest tak, ¿e udogodnienia dla jednej grupy mog± byæ utrudnieniem dla innej...
Dok³adnie. Stosunkowo wysokie krawê¿niki s± ¶wietne dla osób niewiedz±cych - zawsze im pomaga³y w przechodzeniu przez ulicê, ale pó¼niej wprowadzono u³atwienia dla osób poruszaj±cych siê na wózku - czyli tzw. zjazd. Ta zmiana od razu odbi³a siê na niewidomych, którzy nie wiedzieli gdzie koñczy siê chodnik, a zaczyna ulica. Dlatego wprowadzono kontrasty i odmienne faktury pod³o¿a, które godz± interesy obu grup.
W Polsce takie rozwi±zania to innowacje. Dlaczego proces dostosowywania przebiega u nas tak powoli. Przecie¿ nie chodzi tylko o brak funduszy?
Po pierwsze ten proces zacz±³ siê u nas stosunkowo niedawno. Po drugie warto zwróciæ uwagê, ¿e niepe³nosprawni nie s± w Polsce grup± spo³eczn± o silniej pozycji. Nie s± grup± zabiegaj±c± o swoje prawa, nie s± wystarczaj±co aktywni. W Niemczech osoby niepe³nosprawne nale¿± do klasy ¶redniej, bior±c pod uwagê wska¼niki ekonomiczne. To sprawia, ¿e s± siln± grup± nacisku. Maj± pieni±dze, s± konsumentami. Maj± swoje okre¶lone potrzeby. W Polsce wiêkszo¶æ osób niepe³nosprawnych nigdy nie pójdzie do pracy. ¯yj± utrzymuj±c siê z niewielkich rent i dziêki wsparciu rodziny. Tak jak mówi³am wcze¶niej i nam zaczyna to doskwieraæ. Zaczynamy dostrzegaæ t± grupê spo³eczn± i szukaæ sposobów na jej aktywizacjê.
Pamiêtam w zesz³ym roku du¿± akcjê w urzêdach, w których pracownicy uczyli siê migaæ...
Mam w zwi±zku z tym nadziejê, ¿e w ka¿dym urzêdzie w Warszawie znajdzie siê choæ jedna osoba, która bêdzie mog³a porozumieæ siê z petentem w jêzyku migowym, je¶li zajdzie taka potrzeba. W ¦ródmie¶ciu jest dwóch takich urzêdników.
Przegrywamy z miastami Europy Zachodniej, w tym ze wspomnianym Berlinem na polu rozwi±zañ i u³atwieñ architektonicznych. Czy jest jaka¶ sfera, z której mo¿emy byæ dumni? Jakie s± nasze mocne strony w tej kwestii?
Wygrywamy na polu ¿yczliwo¶ci. Bariery architektoniczne sprawiaj±, ¿e musimy sobie radziæ inaczej.
Berliñski Niepe³nosprawnik funkcjonuje od 16 lat i tam uda³o siê opisaæ ju¿ niemal ca³e miasto. Wy jeste¶cie prekursorami pokazywania Warszawy w ten sposób. Jeste¶cie na pocz±tku drogi. Jakie po pó³tora roku dzia³alno¶ci macie plany na przysz³o¶æ?
Skoro ju¿ mówimy o ró¿nicach pomiêdzy Warszaw± i Berlinem, to warto wspomnieæ, ¿e my rozwijamy projekt si³± jednego etatu. W Berlinie jest ich kilkana¶cie. Tam to siê nazywa "praca za 1 Euro". Do takiej u¿ytecznie spo³ecznie pracy s± zobligowane osoby bezrobotne, które nie chc± straciæ swojego zasi³ku. Czyli taki cz³owiek dostaje zasi³ek i dodatkowo 1 Euro za godzinê pracy. W Berlinie jest to pomy¶lane jako sposób na aktywizacjê zawodow±. Osoba, która podejmuje taka pracê bierze udzia³ w szeregu szkoleñ i ma szansê podnie¶æ swoje kwalifikacje. Bezrobotni ucz± siê obs³ugi komputera, jêzyków, podstaw ksiêgowo¶ci. W Berlinie na ulicê codziennie wychodzi kilkudziesiêciu takich pomiarowców. W zwi±zku z tym to ma inny wymiar i skalê. My mamy odwrotn± sytuacjê. Cierpimy na braki kadrowe. To, ¿e kto¶ wyjdzie na miasto wynika z jego dobrej woli. Mamy na szczê¶cie tê przewagê, ¿e ludzie, którzy id± mierzyæ ulicê maj± motywacjê i naprawdê chc± to robiæ. Martwi nas tylko to, ¿e projekt wci±¿ nie ma stabilno¶ci. Jest projektem, a nie przedsiêwziêciem.
Prowadzicie rozmowy z w³adzami miasta na temat unormowania tej sytuacji?
Odpowiedzi± niech bêdzie fakt, ¿e projekt w tym roku jest realizowany dziêki dotacji wygranej w konkursie og³oszonym przez miasto. Dzia³amy w systemie konkursowym.
Dziêki rocznej dotacji, jak rozumiem? Pyta³am raczej o stabilizacjê i mo¿liwo¶æ d³ugofalowej wspó³pracy.
Oczywi¶cie bardzo by¶my chcieli. Prowadzimy na ten temat rozmowy, ale nic jeszcze nie mo¿emy zadeklarowaæ.
Wci±¿ badacie ¦ródmie¶cie, ale jak rozumiem macie ambicje w przysz³o¶ci opisaæ ca³e miasto?
Marzenie jest takie: mamy rok 2012 i Niepe³nosprawnik dla ca³ej Warszawy. Bazê informacji, z której skorzystaj± nie tylko Polacy, ale te¿ zagraniczni tury¶ci. Mo¿e nas to dziwiæ, ale niepe³nosprawni fani pi³ki no¿nej z Berlina na pewno siê do nas wybieraj±.
Obawiam siê, ¿e tacy tury¶ci mog± siê zdziwiæ. Warszawa to nie Berlin. Czy bêd± mieli jak dojechaæ na stadion?
Bêdzie to trudne. Mamy problem z transportem, z oznakowaniem miejsc, z dostêpno¶ci± informacji na temat ró¿nego rodzaju usprawnieñ - je¶li gdzie¶ ju¿ s±...
Tak sobie teraz my¶lê, ¿e ¼le zaprojektowana przestrzeñ miejska jest ograniczeniem swobód obywatelskich.
No pewnie, ¿e tak. We¼my na przyk³ad sytuacjê wyborów. Osoba niepe³nosprawna musi byæ du¿o bardziej zdeterminowana ni¿ osoba pe³nosprawna, ¿eby oddaæ g³os. Co z niewidomymi? Dlaczego nie ma dla nich specjalnych kart do g³osowania? Dlaczego kto¶ "za nich" ma stawiaæ krzy¿yk?!
Walka o równy dostêp i prawo do równego korzystania z przestrzeni publicznej, to tak¿e walka o usamodzielnienie niepe³nosprawnych?
Tak, i dlatego jest to takie wa¿ne.
Artyku³ pochodzi z portalu NGO.pl.
[/size]
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Strony: [
1
]
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Forum archiwalne, proszê o nie rejestrowanie siê, forum przeniosiono do www.forumunorbiego.cba.pl zapraszamy...
-----------------------------
=> UWAGA
-----------------------------
S³owa na dobry pocz±tek..
-----------------------------
=> Wstêpne s³owo
=> OCHOTNICY PISZ¡CY W NASZEJ "KRAINIE MY¦LI OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH"...
=> REGULAMIN
-----------------------------
Zdrowie i Uroda.
-----------------------------
=> Lecznicze Zio³a
=> Nowo¶ci
=> Najczestrze Schorzenia porozmawajmy o nich
=> Rodzaje terapii
-----------------------------
Spis tre¶ci
-----------------------------
=> SPIS DZA£ÓW
-----------------------------
Pierwsza pomoc
-----------------------------
=> Podstawy 1 pomocy
-----------------------------
PRZEPISY I PRAWA OSOB NIEPE£NOSPRRAWNYCH
-----------------------------
=> Nasze prawa
-----------------------------
Poznajemy siê
-----------------------------
=> NIepe³osprawni o sprawach niepe³osprawnych
=> WITAMY SIÊ
-----------------------------
Sztuka i kultura
-----------------------------
=> Malarctwo
=> instrumenty muzyczne
-----------------------------
Dru¿yna"Wspólnej pomocy"
-----------------------------
=> Instytucja które pomog± Tobie
=> Pomagajmy sobie nawzajem
-----------------------------
Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
=> Nowy dzia³
=> Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
Kina,Teatry.Opery...
-----------------------------
=> CIEKAWE MIEJSCA
=> Teatr
=> KINO
=> Muzyka
-----------------------------
RELIGIA
-----------------------------
=> INSTYTUCJA KO¦CIELNE POMAGAJ¡CE ON
-----------------------------
POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
=> POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
Zaiteresowania
-----------------------------
=> Czym sie interesujemy?
-----------------------------
W ¶wiecie kulinarii
-----------------------------
=> Ksi±zka kucharska Haneczki i Eli
=> Kulinaria
-----------------------------
Zostaw o nas swoj± opinie
-----------------------------
=> Wasze opinie
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
kociaprzystan
shd
blackspider
wilcze-zycie
svcraft