Strona g³ówna
Pomoc
Szukaj
Kalendarz
Zaloguj siê
Rejestracja
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Napromieniowani
>
S³owa na dobry pocz±tek..
>
REGULAMIN
>
Sejm bez barier
Strony: [
1
]
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: Sejm bez barier (Przeczytany 3907 razy)
0 u¿ytkowników i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #10 :
Wrzesieñ 10, 2009, 06:52:38 »
tak Norbi m±drze napisa³e¶.
Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #9 :
Wrzesieñ 10, 2009, 01:54:32 »
Za to ¿e nic nie robi± i tylko nam "ON" mydl± oczy i kradn± pomys³y innych ludzi którzy chc± naprawdê pomagaæ nam, niepe³nosprawnym... A potem szanowny pan prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji wypina pier¶ po medale, a konkretnie to za ciê¿kie pieni±dze je¼dzi po parlamencie jako przewodnik oprowadzaj±cy "ON" na wózkach. Za tak± sumê, jak± zarabia powy¿szy "prezes" mog³oby byæ uszczê¶liwionych 120 ludzi z t± sam± niesprawno¶ci± co feralny pan prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji... A zatem, prawd± jest, ¿e s± "równi i równiejsi..."
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #8 :
Wrzesieñ 07, 2009, 21:16:34 »
wiêc ja napiszê...Precz z Integracj±...tylko mydl± oczy.Nic poza tym.
Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #7 :
Wrzesieñ 06, 2009, 13:36:01 »
Jednak to co pisa³em, na moich forach by³o i jest prawd±... Za to, ¿e krytycznie wyra¿a³em siê na
forum dla niepe³nosprawnych, Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji -->>kliknij tu<<--
, a by³a to ¶wiêta prawda... Pisa³em tylko prawdê o tym ¿e od Parlamentu pod w³adze lokalne nic siê prawie nie robi dla niepe³nosprawnych, kompletne zero, za to zosta³em zbanowany... To, ja i moi przyjaciele pisali ¿e prawie wszystkie stacje kolejowe, dworce, s± niedostosowywane do wymogów "ON"... Z moim losem podzieli³o siê wiele osób pisz±cych w podobnym tonie a to by³o niewygodne dla Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji... Dlatego znika³y posty bardzo dobrze i rzeczowo napisane, które opisywa³y faktyczny stan w jakim znajduje siê wiêkszo¶æ niepe³nosprawnych wspó³obywateli... Na tym
forum dla niepe³nosprawnych, Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji -->>kliknij tu<<--
jest zawsze ta sama klika u¿ytkowników, tzw. klakierów, którzy maj± za cel wytr±cania z tematów, schodzenia na inny temat w w±tkach pisanych przez ludzi pisz±cych rzeczowo o sprawach nêkaj±cych ludzi niepe³nosprawnych, wszystko po to aby zniechêciæ do dalszego pisania... Ja my¶lê, ¿e to jest celowo robione, dla propagandy, aby nie dopu¶ciæ do pisania krytycznie o tym co w rzeczywisto¶ci siê robi dla niepe³nosprawnej spo³eczno¶ci... Oznacza to, ¿e ca³e te
forum dla niepe³nosprawnych, Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji -->>kliknij tu<<--
to pic na wodê, mydlenie oczu dla naiwnych ¿e co¶ tam, co¶ tam siê robi dla nas, ludzi niepe³nosprawnych...
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #6 :
Wrzesieñ 02, 2009, 18:34:44 »
Sejm zintegrowany – kolejna propaganda sukcesu??
Wpisany przez nie-pelnosprawni.pl
wtorek, 01 wrze¶nia 2009 17:11
bêd± biegaæ po dotacje?Jak ka¿dy zapewne wie, w ¶rodê 26 sierpnia 2009 w Sejmie, marsza³ek Bronis³aw Komorowski oraz prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji (*) Piotr Paw³owski (od 2003 roku cz³onek Rady Nadzorczej Impel S.A.) otworzyli konkurs "Warszawa bez barier", którego celem jest odszukanie w Stolicy obiektu (u¿yteczno¶ci publicznej czy jakiego¶ zabytku), sfotografowanie i opisanie jego przydatno¶ci dla osób niepe³nosprawnych. Nie wiadomo jaka jest nagroda ( i czy w ogóle jaka¶ jest) – mo¿e tak jak w przypadku dziennikarzy pisz±cych o problemach niepe³nosprawnych, zagraniczny wyjazd studyjny (
www.oczyotwarte.org
). Podczas medialnego pokazu zaprezentowano te¿ wyniki prac w zakresie dostosowania Sejmu dla osób niepe³nosprawnych.
Ju¿ pod koniec maja 2008 Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji zaprezentowa³o w Sejmie projekt, który mia³by dostosowaæ budynek do osób niepe³nosprawnych. Po pó³tora roku prac obiekt zosta³ dostosowany. Od teraz pos³owie bêd± mogli przemawiaæ do parlamentarzystów twarz± w twarz, a nie jak dotychczas z ty³u sali poprzez specjalnie zamontowany mikrofon.
Co prawda ze wzglêdu na kryzys, w planach remontowych Sejmu znalaz³o siê 6 pozycji do remontów, ale gros ¶rodków zosta³o przeznaczonych na likwidowanie przeszkód dla osób niepe³nosprawnych. Dok³adnie koszty te to 140 tys. z³, a jeszcze dok³adniej to koszt przebudowy samej sali obrad. Jak powiedzia³a Konserwator Zabytków Miasta Sto³ecznego Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, zasad± przewodni± remontu by³o Primum non nocere - po pierwsze nie szkodziæ (
dziwne skojarzenie, bo ta zasada odnosi siê do zawodu lekarza, a nie architekta).
Pose³ S³awomir Piechota przemawiaj±c do zgromadzonych powiedzia³ - "ta niewielka modernizacja w sali posiedzeñ to jest ca³a epoka dla polskiej demokracji". "My¶lê, ¿e demokracje buduj± pewne symbole, pewne symboliczne gesty (...) nasza obecno¶æ to wielkie ¶wiêto i chwila nadziei dla 6 milionów osób niepe³nosprawnych w Polsce " – pisze gazeta.pl
Od tej pory ca³y Sejm bêdzie dostêpny dla wszystkich. Jest super i wszyscy s± zadowoleni.
Tyle propagandy sukcesu
Chyba tylko g³upi i naiwny uwierzy, ¿e dostosowanie Sejmu cokolwiek zmieni w stosunku do osób niepe³nosprawnych. Mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e skuteczno¶æ dzia³ania zale¿y od tego czy przemawia siê przodem do zgromadzenia czy poprzez mikrofon. Owszem, lepiej jest mówiæ do kogo¶, kogo siê widzi, ale to nie ma a¿ takiego du¿ego znaczenia. Jest takie przys³owie „Z³ej baletnicy przeszkadza nawet r±bek u spódnicy” – czy jako¶ tak.
A co do tej pory pos³owie zrobili dla niepe³nosprawnych? Mieli zlikwidowaæ od 1 stycznia 2009 tzw. pu³apkê rentow± – i co, i nico. Dalej jest taki sam stan prawny jaki by³. Podobno pu³apka rentowa hamuje chêæ podjêcia zatrudnienia. A tym czasem tr±bi siê, ¿e niewielki procent niepe³nosprawnych pracuje i namawia siê zainteresowanych do aktywno¶ci zawodowej.
Ordynacja wyborcza dalej jest niezmieniona, co oznacza, ¿e niepe³nosprawni (ci prawdziwi) nie mog± g³osowaæ. Fakt, Pan Prezydent zawetowa³ jaki¶ akt prawny umo¿liwiaj±cy g³osowanie przez pe³nomocnika. Ale to wina pos³ów. Stanowisko Pana Prezydenta by³o jasne, ¿e je¶li trafi do niego akt prawny w takim stanie jaki zaproponowa³ parlament, to go zawetuje. No i jak na konsekwentnego cz³owieka, jak powiedzia³, tak zrobi³.
Do tej pory nie s³ychaæ, aby pos³owie zaczêli pracê nad ponownym stworzeniem mo¿liwo¶ci g³osowania poprzez pe³nomocnika.
Osoby niewidome nie mog± g³osowaæ, bo nie mog± zaznaczyæ na li¶cie wybranego kandydata. Nie mog±, bo nie widz±. Ostatni przyk³ad pokazuje jak ta grupa spo³eczna jest dyskryminowana. 26 sierpnia 2009 S±d Najwy¿szy stwierdzi³, ¿e wybory do Parlamentu Europejskiego s± wa¿ne, choæ niektóre osoby nie mog³y samodzielnie g³osowaæ i wp³ynê³y wnioski o uniewa¿nienie wyborów. Tymczasem Jan Kasprzak z Pañstwowej Komisji Wyborczej przypomnia³, ¿e ogólne zasady g³osowania zapisane w Ordynacji wyborczej mo¿e zmieniæ tylko parlament (czyli pos³owie i senatorowie). Za takie pieni±dze jakie dostaj± ci co ludzie im zaufali, mo¿na oczekiwaæ jakiej¶ skuteczno¶ci, zawa¿ywszy ¿e dwóch (z trzech) pos³ów niepe³nosprawnych jest w koalicji rz±dz±cej.
Na dodatek wszyscy dowiedzieli¶my siê, ¿e mamy ju¿ 6 mln niepe³nosprawnych, czyli wiêcej ni¿ pracuj±cych w przedsiêbiorstwach zatrudniaj±cych powy¿ej 9 osób (!!!). Du¿o? Nie, du¿o to dopiero bêdzie po wej¶ciu w ¿ycie tzw. ustawy antydyskryminacyjnej (czyli dyskryminacyjnej, która wykoñczy prawdziwych niepe³nosprawnych) w Polsce bêdziemy mieli tyle „niepe³nosprawnych” ile jest obywateli w tym kraju. Absurd? Nie – tak wprost wynika z definicji tej ustawy.
I problemów jest du¿ooooo wiêcej.
Nadzieja dla niepe³nosprawnych? Swego czasu niepe³nosprawni mogli sobie poczytaæ, ¿e osobom ze znacznym stopniem inwalidztwa, je¶li nie s± w stanie wypracowaæ jakiego¶ procentu swojego wynagrodzenia, powinno siê kierowaæ do Warsztatów Terapii Zawodowej, a je¶li i tam oka¿± niezdolni do rozwoju, nale¿y zapewniæ im tylko rehabilitacjê spo³eczn± – taki w³a¶nie tok my¶lenia ju¿ przekre¶la niepe³nosprawnych. Trudno w to uwierzyæ, ale takie s³owa pad³y.
Szkoda, ¿e tak dzielnie nikt nie walczy³ o dostosowanie metra dla osób niewidomych, kiedy wiadomo by³o, ¿e dworce s± dla nich nieprzystosowane. Dopiero tragedia m³odego cz³owieka zmieni³a ten stan rzeczy. Wiadomo? Czê¶ciej osoby niepe³nosprawne korzystaj± z Sejmu ni¿ z wagonów metra. Poza tym, to nie jest tak medialne jak pogadanki w Sejmie, wiêc kto by sobie tym g³owê zawraca³.
Zarobki pos³ów (warto¶ci przybli¿one)
Wysoko¶æ uposa¿enie poselskiego wynosi obecnie co¶ ko³o 10 tys. z³ brutto (tyle dostaje pose³ zawodowy). Dieta parlamentarna wynosi 25 % uposa¿enia, co najwa¿niejsze dla samego zainteresowane jest od podatku dochodowego od osób fizycznych i nie mo¿e byæ zajêta przez komornika. Dieta obecnie wynosi ok. 2,5 tys. z³.
Pos³owie i senatorowie otrzymuj± te¿ co miesi±c prawie 10 tys. z³ na utrzymanie biura poselskiego. Ta kwota jest równie¿ wolna od podatku dochodowego. Biura wyposa¿one s± na koszt Kancelarii Sejmu, czyli podatników.
Tzw. „Nasi” – nie wiadomo kogo? we Sejmie do tej pory mogli siê wykazaæ. I wykazali ca³kiem sporo (na podstawie o¶wiadczeñ maj±tkowych ze strony Sejmu RP – wybrane pozycje)
S³awomir Piechota
Stan na dzieñ 31 grudnia 2008
Uposa¿enie poselskie – 152 984, 88 z³
Dieta – 30 247, 43 z³
Stan na dzieñ 31 grudnia 2007
Uposa¿enie poselskie – 144 756, 93 z³
Dieta – 29 448, 43 z³
Marek Plura
Stan na dzieñ 31 grudnia 2008
Uposa¿enie poselskie – 116 383,388 z³
Dieta – 30 000, 11 z³
Jan Filip Libicki (zast±pi³ Pani± Zytê Gilowsk±, która zrezygnowa³a z mandatu)
Pocz±tek kadencji 2008-01-21
Zgromadzone ¶rodki pieniê¿ne w walucie polskiej – 0 z³.
2009-04-22
Zgromadzone ¶rodki pieniê¿ne w walucie polskiej – 169 683, 39 z³
W ka¿dym razie, na pos³ów posz³o na razie setki tysiêcy z³otych w postaci diet i uposa¿eñ. Co do tej pory zosta³o zrobione konkretnego, oprócz pobierania diet, uposa¿eñ, pisania zapytañ i interpelacji? Mo¿e jakie¶ osi±gniêcia s±, ale czy kto¶ o nich s³ysza³, a mo¿e je widzia³. W ka¿dym razie, je¶li np. murarz nie wykona swojej pracy, nie dostanie ani grosza, a tu proszê, czy siê robi czy siedzi dieta poselska siê nale¿y.
Nadzieja, ale dla kogo?
Podobno dostosowany Sejm to nadzieja dla niepe³nosprawnych? Niepe³nosprawni ogl±dali, s³uchali i wyj¶æ z podziwu nie mogli, jak w ich imieniu ale bez ich zgody, naród s³ucha takich bredni. Niepe³nosprawni tylko jedno zapamiêtaj± z tej szopki – 140 tys. z³ posz³o na bzdury. I z czego tu siê cieszyæ? Kto¶ mo¿e powiedzieæ, ale teraz mo¿na pojechaæ na wycieczkê i zajrzeæ w ka¿dy zak±tek Sejmu. Mo¿na, ale wycieczki to ostatni problem niepe³nosprawnych, bo ci maj± zupe³nie inne (jak chcesz wiedzieæ jakie, to ogl±daj programy interwencyjne, a sam siê przekonasz).
Owszem, wydatek by³by uzasadniony, gdyby jaki¶ pose³ nie móg³ zabraæ g³osu, bo nie mia³by jak. Wtedy to by³by skandal jakich ma³o, zupe³ny obciach dla demokracji. Ale mo¿liwo¶æ wypowiedzenia siê istnia³a. I tak siê mo¿na zastanowiæ co jest wiêkszym skandalem – wywalenie 140 tys. z³ czy fundowana nam propaganda.
Hm... ale skoro ju¿ Sejm jest dostosowany, to mo¿e niepe³nosprawni powinni pojechaæ na Wiejsk± i pokazaæ, jakie problemy maj±, ale nie te sztucznie kreowane, aby móc za dotacje udawaæ, ¿e rozwi±zuje siê imaginacje i czyje¶ halucynacje. Wiêc mo¿e o tak± nadziejê chodzi³o?.
Co nale¿y jeszcze dostosowaæ – oczywi¶cie dla osób niepe³nosprawnych, którzy czêsto korzystaj± z tego czy innego obiektu. Lista jeszcze niedostosowanych rzeczy, a które na pewno pomog± niepe³nosprawnym (wybrane):
Promy kosmiczne,
Miêdzynarodowa stacja kosmiczna,
Maczu Pikczu,
Samoloty w biznes klasie,
Ekskluzywne hotele,
I ca³a masa innych obiektów
Dworce, poci±gi i autobusy dalekobie¿ne mo¿na sobie darowaæ, bo to nie zapewni medialnego show.
Tak w³a¶nie wygl±da propaganda sukcesu. Gierek by³by dumny.
No to teraz niepe³nosprawni siê pytaj± POMO¯ECIE
I us³ysz± POMO¯EMY... sobie
A na stronie tvn24.pl w systemie komentarzy znajduje siê trafny post podsumowuj±cy ten propagandowy sukces i ¿enuj±c± szopkê za pieni±dze podatników. Czy¿by kolejny raz zakpiono z niepe³nosprawnych?
Informacje obja¶niaj±ce
(*) Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji powsta³o w roku 1995 roku z inicjatywy Piotra Paw³owskiego (od 2003 roku cz³onka Rady Nadzorczej firmy IMPEL S.A.). Stowarzyszenie jest organizatorem m.in
. konkursu „Cz³owiek bez barier”, którego pierwszym laureatem w 2003 roku zosta³ Pan S³awomir Piechota, dyrektor biura zarz±du IMPEL S.A.
Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji jest prê¿nie dzia³aj±c± organizacj±, która w 2008 roku zatrudnia³a 106 osób w tym m.in
. 12 dyrektorów, 15 osób z obs³ugi finansowej, ksiêgowej i kadrowej, 3 specjalistów od promocji i reklamy oraz 1 specjalistê ds. osób niepe³nosprawnych.
Wed³ug informacji prasowej ze stycznia 2008 (Iwona Trusewicz, Trudna droga do pracy, Rzeczpospolita) stan zatrudnienia w Stowarzyszeniu – tu cytat „tylko 15 procent to osoby niepe³nosprawne”. -
http://www.rp.pl/artykul/86281.html
W 2008 roku ³±cznie wynagrodzenia z tytu³ów umów o prace wynios³y 4 448762, 87 z³ a z tytu³u umowy zlecenia 625 938,01 z³.
O¶wiadczenia maj±tkowe wszystkich pos³ów s± ca³y czas dostêpne na stronie internetowej Sejmu.
Zapisane
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #5 :
Sierpieñ 27, 2009, 21:08:22 »
Polska bez barier – na pocz±tek Sejm
Autor: Tomasz Przybyszewski.
Dawno ju¿ wszyscy pos³owie, od prawicy do lewicy, nie bili takich braw przemawiaj±cym, jak wczoraj. Zgromadzeni na sali obrad parlamentarzy¶ci co chwilê przerywali oklaskami trzem pos³om poruszaj±cym siê na wózkach. Bo po raz pierwszy w historii Sejmu przemawiali oni z mównicy.
- Niemo¿liwie sta³o siê mo¿liwe – mówi³ pose³ S³awomir Piechota (PO) podczas otwieranego przez Marsza³ka Bronis³awa Komorowskiego pierwszego po wakacjach posiedzenia Sejmu. Rzeczywi¶cie, odk±d w 2005 r. wraz z dwojgiem innych pos³ów poruszaj±cych siê na wózkach pojawi³ siê w Sejmie, a¿ do dzi¶ nie by³ w stanie normalnie funkcjonowaæ w obiektach sejmowych. Choæ poszczególne budynki i przej¶cia miêdzy nimi by³y od 1996 r. sukcesywnie dostosowywane, dopiero teraz kompleks budynków sejmowych mo¿na uwa¿aæ za ca³kowicie dostêpny. Zwieñczeniem procesu udostêpniania jest mównica, której dostosowanie wymaga³o do¶æ powa¿nej przebudowy zabytkowej sali obrad. Przesuniêto m.in. o kilkana¶cie cm rz±d siedzeñ i usuniêto trzy ostatnie fotele, przemieszczaj±c w inne miejsce zajmuj±cych je pos³ów. Wszystko po to, by zbudowaæ szklan± pochylniê i podest, po których pos³owie na wózkach mog± swobodnie dostaæ siê na mównicê, a nie, jak dotychczas, przemawiaæ ze swoich miejsc z koñca sali.
- Nasza dzisiejsza obecno¶æ przy g³ównej mównicy to wielkie ¶wiêto, chwila nadziei 6 milionów osób niepe³nosprawnych w Polsce – mówi³ pose³ Piechota. – Bo to znak prawdziwie równego dostêpu i równych szans. Dopiero z tego miejsca mo¿emy w sposób wiarygodny prowadziæ publiczn± debatê o sprawach szczególnie wa¿nych dla sytuacji osób niepe³nosprawnych. Jak mogliby¶my namawiaæ innych, ¿eby prze³amali bariery, gdyby¶my sami nie umieli tych barier tu, w Sejmie, prze³amaæ?
S³awomir Piechota, Jan Filip Libicki i Marek Plura na mównicy. Fot.: Ewa Strasenburg
Na zdjêcia: S³awomir Piechota, Jan Filip Libicki i Marek Plura na mównicy. Fot.: Ewa Strasenburg
Dope³ni³a siê demokracja
Kolejny mówca, który móg³ na mównicê dostaæ siê na wózku, pose³ Jan Filip Libicki (niezrzeszony) powiedzia³, ¿e dla niego osobi¶cie wielkie znaczenie ma uszanowanie zabytkowego obiektu.
- Za to szczególnie chcia³em podziêkowaæ, ¿e uda³o siê zachowaæ historyczny, zabytkowy wymiar tej sali i jednocze¶nie dostosowaæ mównicê do potrzeb osób niepe³nosprawnych – mówi³. – Nie tylko dla nas, ale dla tych, którzy przyjd± tutaj po nas, a miejmy nadziejê, ¿e bêdzie ich wielu.
Faktycznie, przy okazji dostosowywania niemal nie naruszono historycznych elementów. Przez lata panowa³o za¶ przekonanie, ¿e konserwator nigdy nie zgodzi siê na du¿e ingerencje w zabytki. Okazuje siê to nieprawd±, wystarczy dobrze siê za remont zabraæ. Przez szklan± pochylniê i podest widaæ stare schody i inne elementy, zabytkowa sala nie traci wiêc nic ze swej przedwojennej formy.
Pose³ Libicki podzieli³ siê jeszcze jedn± refleksj±, z punktu widzenia polityka prawicy. - W to, ¿e wydarzy siê ten cud dostosowania mównicy sejmowej do potrzeb mówców niepe³nosprawnych, wierzy³em – stwierdzi³. – Ale nigdy nie my¶la³em, ¿e wydarzy siê taki cud, ¿e do tego miejsca bêdê podje¿d¿a³ z lewej strony. Jak widaæ, integracja czyni cuda.
Pochylnia prowadz±ca do mównicy znajduje siê bowiem po stronie zajmowanej przez lewicê.
Dla trzeciego w parlamencie pos³a poruszaj±cego siê na wózku, Marka Plury (PO), dostosowanie Sejmu, a przede wszystkim sali obrad, nie jest tylko zabiegiem czysto technicznym. To co¶ o wiele wiêcej.
- Kilka tygodni temu w ca³ym kraju prze¿ywali¶my 20-lecie w pe³ni odrodzonej polskiej demokracji – mówi³. – Dzisiejszy dzieñ jest wa¿nym uzupe³nieniem tej daty, poniewa¿ nie ma demokracji bez integracji, a oznacza ona przede wszystkim pe³ny dostêp do równych praw. Ta pochylnia jest dowodem i znakiem tego, ¿e w³a¶nie tutaj, po 20 latach powrotu Polski do grona krajów w pe³ni demokratycznych, mo¿emy powiedzieæ, ¿e ta polska demokracja dope³ni³a siê.
Koniec alibi
T³umaczonym na jêzyk migowy przemowom przys³uchiwali siê tak¿e m.in. przybyli z ca³ego kraju reprezentanci organizacji dzia³aj±cych na rzecz osób z niepe³nosprawno¶ci± i przedstawiciele w³adz samorz±dowych. To g³ównie do nich zwraca³ siê pose³ Marek Plura, gdy podczas wyst±pienia powiedzia³, ¿e dostosowanie Sejmu to tak¿e koniec wymówek przedstawicieli w³adzy lokalnej w ca³ej Polsce, ¿e nie da siê dostosowaæ budynków publicznych.
- Od dzisiaj przestaje funkcjonowaæ, mam nadziejê w ca³ym kraju, to alibi, jakim do tej pory by³a sala obrad Sejmu – rozwin±³ pó¼niej tê my¶l w kuluarach. – Dla mnie to oznacza, ¿e od dzisiaj zaczyna siê ten proces zmian tak na serio i naprawdê w ca³ym kraju, we wszystkich miejscach publicznych. Doda³, ¿e liczy na to, i¿ bêdzie to impuls, zachêta do aktywno¶ci dla osób z niepe³nosprawno¶ci±. Zaznaczy³, ¿e dostosowanie Sejmu to tak¿e danie im do r±k broni do swojej codziennej walki z barierami.
- Liczê przede wszystkim na niepe³nosprawnych, którzy wezm± tê odpowiedzialno¶æ, jak± maj± za w³asne ¿ycie i powiedz±: tym trzem facetom to siê uda³o, mi te¿ siê uda – podkre¶li³.
Cztery lata walki
£atwo na pewno nie bêdzie. Wie o tym doskonale pose³ S³awomir Piechota, który o dostosowanie Sejmu, a w szczególno¶ci mównicy w sali obrad, walczy³ cztery lata.
- Najpierw by³o ci±gle pod górê i pod wiatr – wspomina³. – Potem przyszed³ jednak prze³om - objêcie funkcji Marsza³ka Sejmu przez Bronis³awa Komorowskiego. On od pocz±tku nie mia³ w±tpliwo¶ci, ¿e polski Sejm musi spe³niaæ wspó³czesne standardy cywilizacyjne i ¿e zawstydzaj±ce i niemo¿liwe by³oby tolerowanie istniej±cej sytuacji. Bo jak namawiaæ innych do zmian, je¿eli samemu ma siê na sumieniu tak zawstydzaj±ce zaniedbania? To poparcie Marsza³ka dla ca³ego tego projektu zadecydowa³o o tym, ¿e od pewnego momentu zaczê³o byæ z górki, a wiatr wia³ nam w plecy.
Sam Marsza³ek Bronis³aw Komorowski przyznaje, ¿e nie by³o ³atwo przebudowaæ Sejm. Entuzjazm i zaanga¿owanie pos³ów na wózkach trzeba by³o zderzyæ ze stanem sejmowej kasy. Pieni±dze jednak siê znalaz³y. Niema³e zreszt±, bo dostosowanie samej sali obrad kosztowa³o 140 tys. z³. Marsza³ek Komorowski ma na temat kosztów swoje zdanie.
- W Parlamencie mog³y te pieni±dze byæ wydane np. na wyjazdy zagraniczne pos³ów – mówi³. – Zosta³y wydane na likwidacjê barier. Czê¶æ pos³ów narzeka, ¿e mniej wyje¿d¿a za granicê na ró¿ne konferencje. Ja za to obrywam po uszach, ale mam satysfakcjê, bo uwa¿am, ¿e pieni±dze zosta³y wydane na co¶ trwa³ego, warto¶ciowego, s³u¿±cego tak¿e edukacji spo³ecznej. To jest problem wyboru. Na poziomie gminy, powiatu, miasta jest dok³adnie tak samo. Na pewno prezydentom miast jest ³atwiej, bo maj± trochê wiêksze pieni±dze, ale to jest te¿ kwestia choæby umiejêtno¶ci szukania ¶rodków europejskich. Nie mo¿na tego, ¿e czego¶ siê nie robi, zwalaæ na brak pieniêdzy. To najprostsze wyt³umaczenie jest nadu¿ywane. Oczywi¶cie, pieni±dze s± wa¿ne, ale to g³ównie jest kwestia decyzji: na co je wydam, a na co nie – powiedzia³ Komorowski.
Wspó³praca przede wszystkim
Marsza³ek ma nadziejê, ¿e dzia³ania Sejmu bêd± przyk³adem dla innych w ca³ym kraju. W koñcu w Polsce dostosowane jest tylko 8 proc. budynków administracji publicznej, a przecie¿ co siódmy Polak to osoba z niepe³nosprawno¶ci±. Podczas zorganizowanego w Sejmie spotkania z pras± bardzo chwali³ ¿yczliwo¶æ konserwatora zabytków, kreatywno¶æ architektów, otwarto¶æ pracowników Kancelarii Sejmu, a tak¿e wspó³pracê ze Stowarzyszeniem Przyjació³ Integracji, które zosta³o zaproszone, by pomóc dostosowaæ kompleks sejmowy.
- To by³ dla nas wielki zaszczyt – powiedzia³ Piotr Paw³owski, prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji. Podkre¶la³, ¿e wszystko uda³o siê dlatego, ¿e w Sejmie jest niesamowita grupa ludzi, z którymi mo¿na by³o wspó³pracowaæ. Prawo budowlane, które przecie¿ istnieje od 1994 r., funkcjonuje bowiem jedynie pod warunkiem, ¿e s± ludzie, którzy chc± je stosowaæ w praktyce.
- Polska bez barier to likwidacja, prze³amanie barier mentalno¶ciowych w naszych sercach – mówi³ Piotr Paw³owski. – Dopóty, dopóki nie bêdziemy chcieli, nie bêdziemy wierzyli, nie bêdziemy partnerami, naprawdê bêdzie nam tak± Polskê bez barier trudno budowaæ. My¶lê, ¿e Sejm jest w³a¶nie dobrym przyk³adem, ¿e je¶li siê chce, to naprawdê mo¿na bardzo wiele osi±gn±æ.
O dobrej wspó³pracy z Kancelari± Sejmu mówi³ te¿ Krzysztof Chwalibóg, szef zespo³u architektów, którzy na zlecenie stowarzyszenia opracowali projekt dostosowania kompleksu sejmowego.
- Zadanie polega³o na ocenie, jak sprawiæ, ¿eby zarówno budynki, jak i przestrzenie pomiêdzy nimi by³y dostêpne – mówi³. – Trzeba by³o szereg tych drobnych dzia³añ po³±czyæ, ¿eby powsta³ ca³y system, w którym bêdzie mo¿na nie tylko swobodnie korzystaæ z budynków, ale tak¿e poruszaæ siê miêdzy nimi.
Po wybudowaniu dwóch przej¶æ terenowych (jedno z nich nazywane jest torem bobslejowym), podniesieniu czê¶ci pod³ogi w biurze przepustek, pe³nym dostosowaniu toalet, obni¿eniu lady w szatni, udro¿nieniu ci±gów ruchu, wybudowaniu windy, pochylni i dostosowaniu wej¶æ do budynków po kompleksie sejmowym poruszaæ siê mo¿e ka¿dy. Nie tylko pos³owie, ale tak¿e poruszaj±cy siê na wózkach pracownicy czy go¶cie.
Konkret, nie szopka
Choæ dostosowanie Sejmu robi wra¿enie, na pewno pojawi± siê g³osy krytyki, w±tpliwo¶ci i pytania. Odpowied¼ na nie znalaz³ Tomasz Sianecki, dziennikarz "Faktów" TVN, prowadz±cy "Szk³o kontaktowe". - My¶la³em, ¿e bêdziemy mieli, i mamy w du¿ej mierze, do czynienia z szopk± propagandow±. Jestem przyzwyczajony, obserwujê od ponad 20 lat, jak przy okazji ka¿dej kampanii wyborczej sprawa osób niepe³nosprawnych jest jedn± z najwa¿niejszych. Pokazaæ siê z dzieæmi i przy kim¶ na wózku - wiadomo – elektorat siê wzrusza. Zrobimy sobie fajne zdjêcie, poka¿emy siê i koniec. Do nastêpnej kampanii. W tej chwili mamy ¶rodek kampanii, czyli to nie jest ¿adna zagrywka wyborcza. A nawet je¶li jest, to tu mamy konkret, do czego przekonuj± mnie wypowiedzi osób niepe³nosprawnych. Nie tylko pos³ów, którzy s± tym zainteresowani, lecz tych, z którymi rozmawiam z boku. I ja nawet w takiej "szopce propagandowej" mogê wzi±æ udzia³, je¶li ona czemu¶ dobremu s³u¿y, mogê siê daæ wykorzystaæ do tego. Jestem ca³y za. To pójdzie tak± kaskad± w dó³. To bêdzie ten kamyczek, który zrobi ma³e kó³ko, miejmy nadziejê.
Polska bez barier wystartowa³a
By to kó³ko rozesz³o siê jak najszerzej, by dostosowanie Sejmu sta³o siê wzorem do na¶ladowania, inauguracja obrad w przyjaznej osobom z niepe³nosprawno¶ci± sali obrad zbieg³a siê z rozpoczêciem konkursu "Polska bez barier", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji i Kancelariê Sejmu. Konkurs og³osili sprawuj±cy honorowy patronat Marsza³ek Sejmu Bronis³aw Komorowski i Piotr Paw³owski, prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji. Konkurs ma promowaæ wzorcowe rozwi±zania architektoniczne. Wy³onione i zaprezentowane zostan± obiekty najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ci±. Zg³oszenia do konkursu przyjmowane s± do 30 listopada br. (szczegó³owe informacje i regulamin na:
www.niepelnosprawni.pl/pbb
). W styczniu 2010 r. w Sejmie nast±pi oficjalne rozstrzygniêcie konkursu.
- Nagradzajmy, pokazujmy te dobre rozwi±zania. Nie tylko piêtnujmy – zachêca³ Piotr Paw³owski. – Bo faktycznie czêsto mówimy wiele gorzkich s³ów. Pokazujmy jednak dobre rozwi±zania, których w naszym kraju jest naprawdê bardzo du¿o.
Zapisane
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #4 :
Sierpieñ 26, 2009, 07:31:05 »
Fryzjer nie chcia³ ciê ostrzyc? Podasz go do s±du
prawo | dyskryminacja | s±d | us³ugi
Umo¿liwi to nowe prawo o równym traktowaniu.
Ka¿da osoba bêdzie mog³a ¿±daæ odszkodowania za dyskryminacjê w
dostêpie
do np. o¶wiaty, opieki zdrowotnej i us³ug
. Fryzjer, który odmówi strzy¿enia np. osobie starszej lub
niepe³nosprawnej, bêdzie musia³ udowodniæ przed s±dem, ¿e nie dyskryminowa³
klientów ze wzglêdu na wiek lub stanu zdrowia
- zapowiada "Gazeta Prawna"
Polski rz±d przygotowa³ projekt ustawy zgodnej z przepisami Unii
Europejskiej o równym traktowaniu. Zakazane bêdzie dyskryminowanie z jakichkolwiek
przyczyn - ze wzglêdu na p³eæ, rasê, narodowo¶æ, ¶wiatopogl±d,
pogl±dy polityczne, niepe³nosprawno¶æ, wiek, orientacjê seksualn± czy stan
cywilny.
Osoba, która zdecyduje siê na z³o¿enie skargi o naruszenie zasady
równego traktowania, bêdzie musia³a jedynie uprawdopodobniæ ten
fakt. To oskar¿ony o dyskryminacjê, bêdzie musia³ wykazaæ, ¿e nie
dopu¶ci³ siê takiego czynu - wyja¶nia "Gazeta Prawna".
AJ
*
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/347191,dyskryminacja_beda_kary_za_odmow…
Zapisane
ROBERTO
Go¶æ
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #3 :
Sierpieñ 26, 2009, 07:30:01 »
Norbi tym razem NIE masz racji i jej Tobie nie przyznam......Takie rzeczy nalezy nag³a¶niaæ i pochwalaæ,a Ty ci±gle tak nie krytykuj tylko,pochwal co¶ raz.
Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #2 :
Sierpieñ 26, 2009, 01:22:21 »
Takich przystosowanych obiektów u¿yteczno¶ci publicznej do wymogów "ON" jest jak przys³owiowa kropla w morzu... One zas³uguj± na pochwa³ê, ale w perspektywie czasu tych obiektów jest tak nie wiele, ¿e nie warto nich mówiæ, pisaæ i nag³a¶niaæ... Uwa¿am, jednak, ¿e trzeba bardziej mówiæ, pisaæ i nag³a¶niaæ to co powinno byæ zrobione a nie to co zrobiono, poniewa¿ to co w rzeczywisto¶ci zrobiono to równa siê mniej ni¿ zero... Bo co to daje np. ¿e w pewnym miejscu znajduje siê szpital perfekcyjnie dostosowany do potrzeb ludzi niepe³nosprawnych, chorych, na wózkach inwalidzkich, jak nie ma dróg, po³±czeñ komunikacyjnych aby by³o mo¿liwe bezproblemowe dotarcie potencjonalnego niepe³nosprawnego, nie majêtnego, biednego, bezrobotnego rencisty, o ja³mu¿niczej rencie... Co daje, np. super market, super wyposa¿ony w wymogi dla niepe³nosprawnych, jak miêdzy tym super marketem a miejscem zamieszkania ludzi na wózkach jest tysi±ce schodów, progów, brak podjazdów, brak platform, brak wind, jest masa nieprzejezdnych przejazdów kolejowych, jest masa nieprzejezdnych przejazdów tramwajowych, brak dostatecznej ilo¶ci autobusów, tramwajów, niskopod³ogowych, wagonów kolejowych??? Dopiero jak Pañstwo upora siê z w/w brakami mo¿na z organizowaæ takie co¶ w rodzaju konkursu najlepiej dostosowany obiekt dla niepe³nosprawnych... A teraz to nale¿a³oby karaæ tych co najgorzej wypadaj± pod wzglêdem dostosowania obiektów u¿yteczno¶ci publicznej dla niepe³nosprawnych... Za przyk³ad niech pos³u¿y oto ten przyk³ad:
Bielsko.Bia³a... Schody bez platformy... (kliknij tu) ...
To nie jest pierwszy, ani jedyny i z ca³± pewno¶ci± nie ostatni przyk³ad bezmy¶lnej ignorancji osób niepe³nosprawnych... Do tych co zaczêli walkê z bezmy¶lno¶ci± urzêdnicz± w sprawie usuwania barier budowlanych mo¿na zaliczyæ
Ogólnopolska kampania spo³eczna na rzecz osób niepe³nosprawnych ANTYBUDYNEK ORGANIZATOREM AKCJI JEST: STOWARZYSZENIE ROZWOJU INICJATYW SPO£ECZNYCH "WSPÓLNOTA" (Kliknij tu)
Stowarzyszenie te podjê³o siê trudu zrobienia tzw. mapy województw, miast, miasteczek i wsi z najbardziej niedostosowanymi obiektami u¿yteczno¶ci publicznej... Uwa¿am to za bardzo dobr± choæ trudn± akcjê z tego tytu³u i¿ sami za³o¿yciele tej akcji s± osoby niepe³nosprawne, przewa¿nie poruszaj±ce siê na wózkach... Oczekuj± oni od innych niepe³nosprawnych wspó³rodaków przesy³ania zdjêæ z najbardziej nie dostêpnymi obiektami w miejscowo¶ci zamieszkania niepe³nosprawnych z ca³ego kraju...
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Kasia
Moderator Globalny
mieszkaniec
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 167
Odp: Sejm bez barier
«
Odpowiedz #1 :
Sierpieñ 25, 2009, 20:46:04 »
super tak powinno byc wszesniej
Zapisane
ROBERTO
Go¶æ
Sejm bez barier
«
:
Sierpieñ 25, 2009, 20:27:09 »
Sejm bez barier
26 sierpnia br. podczas uroczysto¶ci inauguruj±cej prace Sejmu RP zostan± zaprezentowane wyniki dostosowania budynków sejmowych oraz mównicy do potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ci±. Jest to efekt ponadrocznych prac nad projektem koordynowanym przez Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji i zainicjowanym przez Kancelariê Sejmu RP. Podczas uroczysto¶ci zainaugurowany bêdzie konkurs Polska bez barier, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji i Kancelariê Sejmu RP pod patronatem honorowym Bronis³awa Komorowskiego, Marsza³ka Sejmu.
Po raz pierwszy w historii pos³owie poruszaj±cy siê na wózkach inwalidzkich bêd± mogli przemawiaæ z mównicy w Sali Posiedzeñ Plenarnych. Jest to efekt zakoñczonych w³a¶nie prac nad modernizacj± Sejmu RP. - Poprzez likwidacjê barier architektonicznych do³±czyli¶my do innych parlamentów europejskich, których drzwi zosta³y szeroko otwarte. Tym samym usuniêto bariery ograniczaj±ce dostêp niepe³nosprawnym pos³om, pracownikom i go¶ciom. Modernizacja Sejmu - jako obiektu bêd±cego symbolem najwy¿szej demokracji - jest nie tylko zmian± techniczn±. To bez w±tpienia wyraz zmiany mentalno¶ci. Mam nadziejê, ¿e udostêpnienie kompleksów sejmowych bêdzie inspiracj± do dzia³añ na rzecz zapewnienia powszechnej dostêpno¶ci innych obiektów i przestrzeni w Polsce – mówi Bronis³aw Komorowski, Marsza³ek Sejmu RP.
- Kiedy Kancelaria Sejmu zwróci³a siê do Stowarzyszenia z pro¶b± o opracowanie projektu dostosowania, wiedzieli¶my, ¿e bêdzie to pocz±tek drogi do stworzenia powszechnej dostêpno¶ci kompleksów sejmowych. Dostosowanie Sejmu to nie tylko umo¿liwienie sprawowania mandatu poselskiego pos³om, którzy s± niepe³nosprawni. To szansa na zwiedzanie Sejmu przez osoby z niepe³nosprawno¶ci±, a tym samym wa¿ny symbol integracji spo³ecznej. Chcia³bym, aby ten przyk³ad s³u¿y³ innym w dalszych dzia³aniach na rzecz budowania Polski bez barier. W tym celu rozpoczynamy projekt wydawania certyfikatów obiektom, które pozytywnie przejd± audyty architektoniczne – mówi Piotr Paw³owski, prezes Stowarzyszenia Przyjació³ Integracji.
Podczas uroczysto¶ci zainaugurowany zostanie konkurs Polska bez barier, organizowany przez Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji i Kancelariê Sejmu RP pod patronatem honorowym Marsza³ka Sejmu RP. Konkurs ma na celu promocjê wzorcowych rozwi±zañ architektonicznych na rzecz osób z niepe³nosprawno¶ci± oraz popularyzacjê zasad projektowania dla wszystkich. Konkurs bêdzie organizowany w kilku kategoriach:
• transport i przestrzeñ publiczna,
• edukacja, kultura i sztuka,
• s³u¿ba zdrowia i rehabilitacja,
• sport i rekreacja,
• finanse,
• handel i us³ugi,
• biura i obiekty mieszkalne.
Obiekty mog± byæ zg³aszane zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Aby wzi±æ udzia³ w konkursie, wystarczy przygotowaæ dokumentacjê fotograficzn± dostosowanego obiektu i opisaæ zastosowane w nim rozwi±zania dla osób z niepe³nosprawno¶ci±. Zg³oszenia bêd± przyjmowane do 30 listopada br. Oficjalne rozstrzygniêcie konkursu nast±pi w styczniu 2010 r. w Sejmie.
Studium modernizacji obiektów Sejmu zosta³o opracowane przez Stowarzyszenie Przyjació³ Integracji, które od lat prowadzi audyty architektoniczne obiektów publicznych i prywatnych i organizuje szkolenia i konferencje dotycz±ce architektury dla wszystkich. Projekt dostosowania obejmowa³ wprowadzenie nastêpuj±cych udogodnieñ:
• Sala Posiedzeñ - podjazd do mównicy oraz mównica umo¿liwiaj±ca pos³om na wózkach wystêpowanie przodem do Sali, a nie jak dotychczas z tylnych miejsc;
• zast±pienie pochylniami niewygodnych i ma³o wydajnych platform przy schodach (budynek H, Biuro Przepustek, podziemne przej¶cie miedzy budynkiem F i C);
• przystosowanie wind;
• pe³ne dostosowanie toalet, zwê¿enie porêczy, obni¿enie blatów i lad w szatniach i na stanowiskach stra¿y marsza³kowskiej;
• usuniêcie wystaj±cych ze ¶cian elementów jak parapety i kaloryfery, które zagra¿aj± bezpieczeñstwu osób niewidomych;
• przeszklona winda wbudowana w zabytkow± klatkê schodow± budynku Komisji Sejmowych (budynek G);
• dostosowanie wej¶æ do budynków (m.in. do budynku K i C), przej¶æ miêdzy budynkami, np. z C (Gmach G³ówny) do G, z F do G oraz wjazd od ul. Maszyñskiego.
Projekt powszechnego dostosowania budynków sejmowych – poza zmianami technicznymi – obejmowa³ równie¿ szkolenie pracowników Sejmu z zakresu udzielania pomocy oraz oprowadzaniu wycieczek dla osób z niepe³nosprawno¶ci±.
Szczegó³owe informacje znajduj± siê na stronach:
www.niepelnosprawni.pl/sejmbezbarier
oraz
www.niepelnosprawni.pl/pbb
.
Zapisane
Strony: [
1
]
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Forum archiwalne, proszê o nie rejestrowanie siê, forum przeniosiono do www.forumunorbiego.cba.pl zapraszamy...
-----------------------------
=> UWAGA
-----------------------------
S³owa na dobry pocz±tek..
-----------------------------
=> Wstêpne s³owo
=> OCHOTNICY PISZ¡CY W NASZEJ "KRAINIE MY¦LI OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH"...
=> REGULAMIN
-----------------------------
Zdrowie i Uroda.
-----------------------------
=> Lecznicze Zio³a
=> Nowo¶ci
=> Najczestrze Schorzenia porozmawajmy o nich
=> Rodzaje terapii
-----------------------------
Spis tre¶ci
-----------------------------
=> SPIS DZA£ÓW
-----------------------------
Pierwsza pomoc
-----------------------------
=> Podstawy 1 pomocy
-----------------------------
PRZEPISY I PRAWA OSOB NIEPE£NOSPRRAWNYCH
-----------------------------
=> Nasze prawa
-----------------------------
Poznajemy siê
-----------------------------
=> NIepe³osprawni o sprawach niepe³osprawnych
=> WITAMY SIÊ
-----------------------------
Sztuka i kultura
-----------------------------
=> Malarctwo
=> instrumenty muzyczne
-----------------------------
Dru¿yna"Wspólnej pomocy"
-----------------------------
=> Instytucja które pomog± Tobie
=> Pomagajmy sobie nawzajem
-----------------------------
Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
=> Nowy dzia³
=> Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
Kina,Teatry.Opery...
-----------------------------
=> CIEKAWE MIEJSCA
=> Teatr
=> KINO
=> Muzyka
-----------------------------
RELIGIA
-----------------------------
=> INSTYTUCJA KO¦CIELNE POMAGAJ¡CE ON
-----------------------------
POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
=> POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
Zaiteresowania
-----------------------------
=> Czym sie interesujemy?
-----------------------------
W ¶wiecie kulinarii
-----------------------------
=> Ksi±zka kucharska Haneczki i Eli
=> Kulinaria
-----------------------------
Zostaw o nas swoj± opinie
-----------------------------
=> Wasze opinie
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
ostrovirsk
svcraft
polskiserwerfreeplay
nwm
kociaprzystan