BOMBEL,PRZEGL¡DNÊ£AM FORUM I ZNALAZ£AM TWOJE OG£OSZENIE,
http://nie-pelnosprawni.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=438:kurs-bicia-piany&catid=65:stowarzyszenie-przyjacio-integracji&Itemid=49/ I TAM CZYTAMY ¯E CYTUJÊ Tyle dobrych informacji.
Pierwszy problem jaki siê pojawia to dojazd do miejsca odbywania siê super specjalistycznego szkolenia. Osoby ze znacznym stopniem niesprawno¶ci maj± ogromny problem z samym wyj¶ciem z domu, wiêc o doje¼dzie raczej mog± pomarzyæ. Tu mo¿na podaæ przyk³ad pos³a, który nie móg³ wej¶æ do poci±gu. Skoro pose³ ma takie problemy, to co maj± powiedzieæ inni. Raczej nie nale¿y spodziewaæ siê t³umów na tym spotkaniu, choæ kto wie.
Inny problem to taki, ¿e osoby ze znacznym stopniem niesprawno¶ci bardzo rzadko koñcz± szko³y, o studiach ju¿ nie wspominaj±c. Mo¿na wyj¶æ z prostego za³o¿enia, ¿e jak kto¶ nie potrafi napisaæ prostego CV i musi w tym celu skoñczyæ odpowiedni kurs, to jego szanse na znalezienie pracy s± bliskie zeru.
Ka¿dy powinien wiedzieæ, ¿e CV zawiera przebieg dotychczasowego zatrudnienia lub innych form aktywno¶ci – odbyte sta¿e, praktyki itp. Mo¿na siê zastanowiæ co taka osoba mia³aby wpisaæ w swoje CV. Szko³a podstawowa czy ¶rednia to minimum i na ¿adnym pracodawcy nie zrobi to najmniejszego wra¿enia -chocia¿ mo¿e zrobiæ, ale takie... Co! tylko szko³a ¶rednia, proszê pana/pani± ja tu mam kandydatów po dwóch kierunkach studiów i uwa¿am, ¿e to za ma³o. A co z jêzykami obcymi?
Z sonda¿u CBOS (2-5 listopada 2006) wynika, ¿e ponad po³owa Polaków - 55 procent nie zna ¿adnego obcego jêzyka. Je¶li ankietowani wskazywali znajomo¶æ jakiego¶ jêzyka to najczê¶ciej by³ to angielski (20 procent) oraz rosyjski (22 procent). Najwiêksze zdolno¶ci lingwistyczne wykazuje natomiast m³odzie¿ - w grupie 18-24- latków 77 procent osób zna jêzyki obce. Co prawda badanie zosta³o przeprowadzone ponad 2,5 roku temu (CBOS nic nie wspomina³o o osobach niepe³nosprawnych) , to mo¿na wnioskowaæ, ¿e ze znajomo¶ci± jêzyków obcych jest u nas krucho. Osoby niepe³nosprawne (nie wszystkie) raczej nie znaj± ¿adnego jêzyka obcego. Co gorsza, ze wzglêdu na indywidualny tok nauki maj± problemy nawet z jêzykiem polskim.
Za³ó¿my, ¿e taka osoba pozna tajniki pisania CV. Zapewne zdobyte cenne do¶wiadczenie bêdzie chcia³a wykorzystaæ w praktyce. Wiadomo. Sztukê pisania ¯yciorysu mo¿na nauczyæ siê tylko przy pomocy ¶rodków z UE a dok³adnie z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego, wiêc z ogromnym zapa³em zacznie opisywaæ swoje dotychczasowe osi±gniêcia. Zapewne jak dojdzie do skoñczonej szko³y podstawowej czy ¶redniej pomys³y na dalsze opisywanie siê skoñcz±. Ale nic. Próbowaæ trzeba, najwa¿niejsza jest wytrwa³o¶æ.
Jakie szanse na znalezienie pracy
Zapewne zastanawiasz siê jakie szanse na znalezienie pracy maj± osoby niepe³nosprawne ze znacznym stopniem niesprawno¶ci. Ano takie.
Masz studia wy¿sze – szanse na znalezienie pracy rosn± do 15 proc.
Znasz jêzyk angielski – 20 proc.
Umiesz obs³ugiwaæ komputer – 30 proc.
Masz odbyty sta¿ w zagranicznej firmie – 45 proc.
Je¶li masz to wszystko razem i dodasz do tego specjalistyczne kursy (ale nie te o pisaniu CV) twoje szanse rosn± do... 0 proc."Je¶li nie rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi to nie martw siê - nie jeste¶ sam. Skoro ze spotu wynika, ¿e z takim super wykszta³ceniem, szanse na znalezienie pracy tego cz³owieka s± zerowe, to po co organizowaæ szkolenia z zakresu pisania ¿yciorysu lub inne tego typu oferowane przez ró¿ne podmioty? Odpowied¼ jest niezwykle prosta. Ca³a zabawa polega na tym, ¿e takie szkolenia s± finansowane przez EFS – 85 proc. i PFRON -15 proc. Ale rzeczywisty problem le¿y w tym, ¿e tu Unia p³aci za sam fakt odbycia siê szkoleñ (EFS finansuje je ró¿nym firmom i instytucjom) , a nie za efekty. Czyli, EFS mo¿e wpakowaæ ile siê da, a korzy¶ci mo¿e nie byæ ¿adnych. Z tego wynika prosty wniosek dla UE. Powinno siê p³aciæ za efekty, a nie chêci. Niedawno by³o spore zamieszanie, bo okaza³o siê, ¿e ze ¶rodków EFS korzystaj± bardzo zamo¿ne koncerny miêdzynarodowe (np. kompanie piwowarskie). Ale tak jest skonstruowany EFS i trzeba siê z tym pogodziæ.
Powy¿sze szkolenie - o którym mowa - wspó³finansuje UE w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego w programie "Wsparcie osób niepe³nosprawnych ruchowo na rynku pracy" – w tym programie udzia³ bior± trzy organizacje.
Je¶li chcesz wiedzieæ, czy ta osoba czy osoby, która/które bêdzie prowadziæ bezpo¶rednio szkolenie, zarabia na tym (no i czy w ogóle zarabia czy robi to spo³ecznie) i ile za to dostaje, dowiaduj siê u organizatorów.
Ciekawe jaki bêdzie efekt tych szkoleñ, tj. ile osób znajdzie pracê po nabyciu tajemnej wiedzy pisania ¯yciorysu. Nale¿y mieæ nadziejê, ¿e za jaki¶ czas np. pó³ roku zostanie podana do wiadomo¶ci ta informacja, wtedy bêdzie mo¿na obiektywnie oceniæ skuteczno¶æ i przydatno¶æ takich kursów.
Skutki spo³eczne?
Generalnie projekt „Wsparcie osób niepe³nosprawnych ruchowo na rynku pracy” nie wnosi niczego nowego. Celem organizatorów jest próba zwiêkszenia zatrudnienia osób niepe³nosprawnych ruchowo, przekonanie samych niepe³nosprawnych do szukania pracy i pracodawców do zatrudniania inwalidów. To wersja oficjalna ze strony projektu.
W rzeczywisto¶ci niepe³nosprawny nabywa p³onne nadzieje, ¿e ma jakie¶ szanse na podjêcie pracy. Pracodawców do zatrudniania niepe³nosprawnych (ale takich ze znacznym stopniem niesprawno¶ci, którzy wymagaj± sta³ej opieki, bo o takich przecie¿ mowa w tym szkoleniu) nie przekonaj± ¿adne kampanie, choæby siê na nie wyda³o ca³y roczny bud¿et jakim dysponuje Polska. Pracodawca zatrudni takiego inwalidê je¶li bêdzie wiedzia³, ¿e mu siê to op³aci. Tak w³a¶nie funkcjonowa³y, funkcjonuj± i bêd± funkcjonowa³y firmy w gospodarce rynkowej. Firma to nie instytucja socjalna i musi zarabiaæ(chocia¿ uwzglêdniwszy pewne obowi±zki na³o¿one na pracodawców w kodeksie pracy, firma jest w pewnym sensie instytucj± charytatywn±).
Je¶li mimo wysi³ku, pisania i wysy³ania ofert nie znajdziesz pracy to jest jedna rada. Zg³o¶ siê do zak³adów pracy chronionej (ZPCHr). Mo¿esz siê tam zatrudniæ jako ochroniarz (najlepiej I grupa i ca³kowicie sprawny) lub w ekipie utrzymania czysto¶ci (te same wymagania: I grupa i pe³na sprawno¶æ). Niestety nie s± to ¿arty.
Powinno siê zmieniæ finansowanie projektów
UE mo¿na zaproponowaæ zmianê sposobu finansowania szkoleñ z EFS. Przede wszystkim nale¿y zwiêkszyæ finansowanie projektów przeznaczonych dla niepe³nosprawnych. Obecne 11,5 mln z³ przeznaczone na program przy takich bud¿etach jakimi dysponuje EFS i PFRON to wrêcz ¶mieszna kwota. Ale tu uwaga. Nie chodzi o proste zwiêkszenie dostêpnej puli, bo EFS marnuje ¶rodki finansuj±c takie szkolenia. Przede wszystkim nale¿a³oby przeznaczyæ wszystkie pieni±dze na sta¿e i praktyki. Dziêki temu bêdzie mo¿na wpisaæ sobie do CV co¶ konkretnego. A tak jest to bicie piany, z której nic nie wynika. Dopiero potem mo¿na finansowaæ organizacjê innych przedsiêwziêæ. Ale tu te¿ powinno siê p³aciæ za efekty, a nie sam fakt odbycia siê tego czy tam tego kursu.
Je¶li EFS wspó³finansuje kursy pisania CV, to mo¿e powinien te¿ kursy bicia piany przy u¿yciu m³otka lub specjalistyczne kursy z zakresu prostowania bananów. Powód? Ile osób ma wpisane takie szkolenia do swojego ¿yciorysu? A tak, dociekliwy pracodawca zaprosi³by inwalidê na rozmowê kwalifikacyjn±, aby dowiedzieæ siê, jak to siê prostuje krzywe banany. Wtedy zapewne szanse na pracê wzros³yby z 0 proc. do 0,1 proc., czyli ju¿ co¶.
W tym nie ma nic ¶miesznego
Sytuacja osób niepe³nosprawnych (nawet tych zdrowych) na rynku pracy jest wrêcz dramatyczna. Niech ¶wiadczy o tym poni¿szy materia³ filmowy. Pewien cz³owiek zg³asza siê do Urzêdu Pracy i mówi, ¿e ma 50 miejsc pracy dla niepe³nosprawnych, a urzêdnik co robi? Wita go z otwartymi rêkoma?...NIE !!!. Wzywa ochronê, aby wywaliæ delikwenta z biura.
Jak pracuj± urzêdnicy powo³ani do pomocy niepe³nosprawnym"
CZY TO JEST SERIO DLA OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH? BO JA MAM PEWNE OBAWY CO DO TEGO, CZY JA OSOBA NA WÓZKU CZU£AM BYM TAM SIÊ WYGODNIE? CZY BYM MUSIA£AM ZAWO£AÆ TRAGARZA DLA MNIE? A MO¯E ZAPEWNICIE WY MI TRAGARZA?