Marek Jastrz±b (Owsianko)
oj ma³o nam piszesz:)
ile piszemy 0
Offline
Wiadomo¶ci: 13
|
|
« : Wrzesieñ 09, 2009, 21:24:24 » |
|
Nie od dzi¶ wiadomo, ¿e ³atwiej zapobiegaæ chorobie, gdy jest w stadium pocz±tkowym, ani¿eli leczyæ j±, kiedy jest zaawansowana. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e profilaktyka nie tylko wyd³u¿a nam ¿ycie, ale te¿ powoduje, ¿e chorujemy mniej i krócej. Dziêki szeroko pojêtej prewencji, wracamy do zdrowia szybciej i nie w tak kosztowny sposób. Prêdzej jeste¶my na powrót aktywni, w zwi±zku z czym nasze pazerne INSTYTUCJE SOCJALNEGO i MEDYCZNEGO WSPARCIA, ponosz± mniejsze trudy finansowe.
Natomiast leczenie chorób zaawansowanych, jest d³ugotrwa³e, nie zawsze prowadzi do ca³kowitego wyzdrowienia pacjenta, zawsze jednak wymaga stosowania dro¿szych leków, a tak¿e - skomplikowanej aparatury.
Niestety, instytucji pos³uguj±cych siê ekonomicznymi racjami, nie mamy za wiele; dla tych, które s± w wiêkszo¶ci, liczy siê PRÊDKI ZYSK. Zysk, dora¼na op³acalno¶æ, co owocuje wdra¿aniem i wycofywaniem siê z nieustannie b³êdnych eksperymentów szukania oszczêdno¶ci. Np. bezkarnym testowaniem chorych pomys³ów na uzdrowienie MEDYCYNY, czy POMOCY SPO£ECZNEJ.
W tym miejscu nale¿a³oby sprecyzowaæ, co kryje siê pod okre¶leniem: POMOC WSZECHSTRONNA. Najkrócej i najw³a¶ciwiej mo¿na powiedzieæ, ¿e jest to pomoc OSZCZÊDNA i ODCZUWALNA dla tych, co jej potrzebuj±. A wiêc inna od obecnej: przypadkowej i rozrzutnej, bo bezplanowej i nieraz udzielanej kilkukrotnie.
POMOC WSZECHSTRONNA polega na rozumnym wspó³dzia³aniu WSZYSTKICH ISTNIEJ¡CYCH PLACÓWEK, pomoc wszechstronna polega wiêc na wymianie niezbêdnych informacji. Na ustaleniu liczby chorych, np. chorych wymagaj±cych interwencji medycznej, lub ilo¶ci sprzêtu rehabilitacyjnego..
Jak wiemy, statystyka jest podstaw± rozumnego planowania. ¬ród³em wiedzy o zjawiskach i zagro¿eniach. Rejestracja zagro¿eñ pomaga zorientowaæ siê w potrzebach i rozmiarach udzielanej pomocy. Finansowych lub medycznych.
Choæby dlatego warto mieæ rozeznanie w ich wielko¶ci, wiedzieæ na pewno, gdzie wystêpuj± najczê¶ciej i jak im zaradziæ. Rejestracja pozwala wiêc na oszczêdne gospodarowanie ¶rodkami. Nie „na oko", w przybli¿eniu, orientacyjnie.
Ale czy na pewno wiemy, ile czego na co przeznaczyæ? Ilu jest chorych i w jakim s± stanie? Czy wymagaj± opieki i czy j± maj±? Czy pomiêdzy przychodniami, a szpitalami istnieje wymiana informacji na temat liczby przewlekle chorych. Czy dane s³u¿by zdrowia dotycz±ce zaleceñ sposobu udzielania wszechstronnej pomocy ludziom niepe³nosprawnym docieraj± do s³u¿b odpowiedzialnych za pomoc spo³eczn±?
Czy placówki zdrowia (szpitale, przychodnie) dostarczaj± dane liczbowe o ilo¶ci chorych poddawanych leczeniu? Czy pomiêdzy przychodniami, a szpitalami i o¶rodkami pomocowymi istnieje prawid³owa wymiana informacji na temat liczby przewlekle chorych
Czy dane s³u¿by zdrowia dotycz±ce zaleceñ sposobu udzielania wszechstronnej pomocy ludziom niepe³nosprawnym docieraj± do s³u¿b odpowiedzialnych za pomoc spo³eczn±?
Przychodnie, szpitale, o¶rodki pomocy spo³ecznej, instytucje prywatne i pañstwowe, samorz±dy lokalne, zwi±zki i stowarzyszenia o charakterze pomocowym, winny mieæ dostêp do jednolitej bazy informacji o ludziach wymagaj±cych pomocy. Dostêp do informacji o chorym, czy biednym.
|