WYDARZENIA
PRACA
PRAWO
SPORT
KULTURA
Z ZAGRANICY
PRZEGL¡D PRASY
SONDA
Co mog³oby zagroziæ wolno¶ci internetu?
Cenzura
Prawo antypirackie
Padaczka za kó³kiem
Za rok niektórzy chorzy na padaczkê bêd± mogli otrzymaæ prawo jazdy. Brak odpowiednich przepisów w Polsce praktycznie zamyka³ dotychczas chorym na padaczkê drogê do posiadania amatorskiego prawa jazdy. Stan ten nied³ugo ulegnie zmianie - poinformowa³a prof. Joanna Jêdrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii.
Samochód. Fot.:
www.sxc.hu25 sierpnia 2009 roku wesz³a bowiem w ¿ycie dyrektywa unijna 209/112 EC nak³adaj±ca na cz³onków UE zmianê regulacji prawnych, dotycz±cych ubiegania siê o prawo jazdy przez osoby chore na padaczkê. Pañstwa UE maj± rok na dostosowanie istniej±cych przepisów lub, tak jak w przypadku Polski, stworzenie ich zupe³nie od nowa.
W unijnej dyrektywie istnieje zapis, ¿e o prawo jazdy na auta i motocykle mog± ubiegaæ siê osoby chore na padaczkê, u których nie stwierdzono objawów choroby w przeci±gu ostatniego roku.
Zdaniem prof. Joanny Jêdrzejczak, w Polsce czas bez napadów powinien wynosiæ od roku do trzech lat, niezale¿nie od przyjmowania leków przeciwpadaczkowych. Lekarze specjali¶ci opowiadaj± siê te¿ za takim rozwi±zaniem, aby niektórzy chorzy na padaczkê mogli uzyskiwaæ warunkowe prawo jazdy. Np. na 3, 6 lub 12 miesiêcy i po tym okresie, po powtórnych badaniach, by³yby one ponownie odnawialne na okre¶lony czas.
Do tej pory w kraju osoby chore na padaczkê w wyniku braku odpowiednich przepisów mia³y utrudnion± a bardzo czêsto zupe³nie zamkniêt± drogê do otrzymania prawa jazdy. Wiedza spo³eczna, nawet lekarzy, na temat padaczki ca³y czas jest niepe³na.
Negatywne postawy wobec chorych oraz fa³szywe przekonania dotycz±ce padaczki powoduj±, ¿e osoby cierpi±ce na ni± ukrywaj± swoje schorzenie. Jak podkre¶la prof. Joanna Jêdrzejczak, nale¿y mieæ jednak ¶wiadomo¶æ, ¿e istniej± ró¿ne rodzaje padaczki i ¿e chorobê tê, dziêki odpowiednim lekom i terapii mo¿na nawet ca³kowicie wyleczyæ.
Dziêki wynikom Badania PRO-EPI poznali¶my rzeczywist± sytuacjê osób z padaczk± i ich krêt± drogê do uzyskania prawa jazdy. Okazuje siê, i¿ 35 proc. pacjentów ma prawo jazdy, przy czym 28 proc. uzyska³o dokument przed rozpoznaniem choroby, a 7 proc. ju¿ po rozpoznaniu padaczki. 23 proc. osób z padaczk± prowadzi pojazdy mechaniczne: przewa¿nie w sytuacjach codziennych, na krótkich, znanych trasach oraz w wyj±tkowych wypadkach. Co trzeci doros³y pacjent bez prawa jazdy twierdzi, ¿e chcia³by mieæ ten dokument w przysz³o¶ci.
W Polsce na tê jedn± z najczêstszych schorzeñ neurologicznych choruje ok. 400 tysiêcy ludzi. Szacuje siê, i¿ blisko 1 proc. populacji ludzi na ¶wiecie choruje na padaczkê.
Badania PRO-EPI to pierwsze w Polsce tak kompleksowe badanie, dotycz±ce spo³ecznych aspektów padaczki (inaczej epilepsji). Zosta³o zainicjowane przez Polskie Towarzystwo Epileptologii oraz firmê farmaceutyczn± UCB, a zrealizowane przez Instytut Badawczy Pentor.
Data opublikowania dokumentu: 2009-09-18, 09.22