Napromieniowani
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Konferencja przed kanonizacj±: O. Damian de Veuster - patron odrzuconych  (Przeczytany 1397 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 598


« : Pa¼dziernik 11, 2009, 14:46:49 »

11 pa¼dziernika br. w Rzymie zostanie kanonizowany b³. Damian de Veuster, znany jako o. Damian z Molokai lub Aposto³ Trêdowatych. Przy okazji tej kanonizacji, chcemy przyjrzeæ siê, jakie s± przestrzenie „wspó³czesnego tr±du” i jak Ko¶ció³ w Polsce pomaga odrzuconym. Bêdzie o tym mówiæ m.in. s. Jolanta Glapka, zwana Matk± Jolant± od narkomanów.



Na konferencji prasowej 5 pa¼dziernika br., która bêdzie mia³a miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski o godz. 11.00, przedstawimy postaæ o. Damiana, który jest szerzej znany zw³aszcza starszemu pokoleniu kap³anów, a dla wielu by³ inspiracj± do podjêcia misyjnej drogi powo³ania. Ten belgijski kap³an przez 15 lat pos³ugiwa³ w¶ród chorych na tr±d. Zmar³ zara¿ony chorob± w wieku 49 lat. Ojciec Damian jest patronem chorych na tr±d, AIDS i wszystkich odtr±conych.

Zaprezentujemy tak¿e Zgromadzenie Naj¶wiêtszych Serc Jezusa i Maryi, z którego wywodzi³ siê Aposto³ Trêdowatych, a które w Polsce istnieje od 1983 r. W konferencji we¼mie udzia³ prze³o¿ony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Naj¶wiêtszych Serc Jezusa i Maryi, o. Andrzej £ukawski, a tak¿e o. Zdzis³aw ¦winiarski.

B³. Damian, Józef de Veuster, urodzi³ siê 3 stycznia 1840 roku w Tremeloo w Belgii. Maj±c 19 lat wst±pi³ do Zgromadzenia Naj¶wiêtszych Serc Jezusa i Maryi. Przed ukoñczeniem studiów teologicznych wyjecha³ na wyspy Hawajskie i tam otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie. W 1873 roku dobrowolnie podj±³ pracê w¶ród trêdowatych na wyspie Molokai. Tam by³ dla swoich trêdowatych nie tylko kap³anem, ale i stolarzem, lekarzem, pielêgniarzem a nawet grabarzem. Pod koniec 1874 roku pisze w jednym ze swoich listów: „Przez ³zy siejê ziarno miêdzy moimi trêdowatymi. Od rana do wieczora ¿yjê w¶ród wstrz±saj±cej potrzeby cielesnej i duchowej". W roku 1884 nastêpuje to, czego siê spodziewa³ i z czym siê liczy³: równie¿ on jest ju¿ trêdowatym. Mo¿e teraz powiedzieæ do swoich wiernych - my trêdowaci! Bêd±c ju¿ trêdowatym 9 listopada 1887 roku pisze: „Uwa¿am siê za najszczê¶liwszego misjonarza ¶wiata. Stojê ju¿ nad grobem. Taka jest wola Bo¿a, a ja umieram na tê sam± chorobê, co moi trêdowaci. Jestem bardzo szczê¶liwy i radosny". Po 15 latach samotnej pos³ugi po¶ród swoich chorych, sam zara¿ony tr±dem, zmar³ w Poniedzia³ek Wielkiego Tygodnia 15 kwietnia 1889 roku, wypowiadaj±c s³owa: "O, jak dobrze jest ¿yæ i umieraæ jako dziecko Naj¶wiêtszych Serc". W 1995 roku papie¿ Jan Pawe³ II zaliczy³ go w poczet b³ogos³awionych.


Ojciec Damian de Veuster (1840-1889) - Aposto³ Trêdowatych
By³ lekarzem dusz i cia³


"¦wiat wielkiej polityki i codzienna prasa niewielu znaj± bohaterów, których mo¿na by postawiæ w jednym szeregu z ojcem Damianem z Molokai. Z pewno¶ci± warto zadaæ sobie trud dotarcia do ¼róde³, z których tak wiele bohaterstwa wziê³o pocz±tek" - tak o b³. ojcu Damianie, beatyfikowanym 4 czerwca 1995 r. w Brukseli przez Jana Paw³a II, mówi³ Mahatma Gandhi. Kim by³ ojciec Damian z Molokai, który zas³u¿y³ na tak wielkie s³owa uznania cz³owieka niezwi±zanego z Ko¶cio³em katolickim, reprezentuj±cego inn± kulturê? Kanonizacja ojca Damiana, która odbêdzie siê w Rzymie w niedzielê, 11 pa¼dziernika, jest dobr± okazj±, aby przypomnieæ jego wspania³± postaæ i niezwyk³± pos³ugê.

Mówiono o nim "Damian Trêdowaty" lub "Aposto³ Trêdowatych". W czasach o. Damiana ofiary tr±du wci±¿ jeszcze uwa¿ano za "trêdowatych" ze Starego Testamentu - za wyrzutki spo³eczeñstwa, "ludzi nieczystych". Jedyna ró¿nica polega³a na tym, ¿e nad izolacj± chorego czuwa³o pañstwo, a nie instytucja religijna.
Na Wyspach Hawajskich odsy³ano trêdowatych na wyspê Molokai - do spo³eczno¶ci, która funkcjonowa³a tylko dlatego, ¿e istnia³ tr±d. Warto w tym miejscu dopowiedzieæ, ¿e tr±d przywlekli na Hawaje ludzie biali, którzy przez bliskie relacje z tubylcami spowodowali szybkie rozprzestrzenianie siê tej strasznej choroby. Trêdowatych odstawiano na brzeg wyspy, z dala od ¶cie¿ek ludzi zdrowych, grzebi±c za ¿ycia w okrutnych warunkach, które o. Damian nazwa³ "piek³em na ziemi". Trêdowaty pozostawiony sam sobie, wpatrzony w fale lat, rozbijaj±ce siê o ¶ciany jego "nowego wiêzienia" i ciemne, osypuj±ce siê ska³y wybrze¿a, mia³ czekaæ, a¿ powolne gnicie cia³a doprowadzi go do ¶mierci.

Misja na Molokai
Józef de Veuster urodzi³ siê w 1840 r. w Tremelo w Belgii. Wychowany zosta³ w duchu chrze¶cijañskim. By³ przygotowywany do przejêcia rodzinnego biznesu, dlatego wielkim szokiem dla ojca by³a wiadomo¶æ, ¿e Józef chce po¶wiêciæ swoje ¿ycie s³u¿bie Bogu i ludziom. 2 lutego 1859 roku m³ody postulant otrzyma³ habit zakonny Zgromadzenia Naj¶wiêtszych Serc Jezusa i Maryi (Zgromadzenie Naj¶wiêtszych Serc) oraz imiê brata Damiana, po czym rozpocz±³ nowicjat w tym samym klasztorze, w którym znajdowa³ siê jego starszy brat Pamfiliusz. Po z³o¿eniu ¶lubów zakonnych rozpocz±³ studia filozoficzno-teologiczne. Przed ich ukoñczeniem otrzyma³ pozwolenie prze³o¿onych na zast±pienie swego chorego brata w misjonarskiej pos³udze. Po¿egna³ rodziców, domy¶laj±c siê, ¿e ju¿ ich wiêcej nie zobaczy. 9 listopada 1863 roku z pozosta³± grup± misjonarzy wsiad³ na pok³ad statku w Bremerhaven.
19 marca 1864 r. misjonarze dotarli do portu w Honolulu. Mieszkañcy zgotowali im bardzo serdeczne przyjêcie. Poniewa¿ brat Damian nie mia³ pe³nego wykszta³cenia teologicznego, zosta³ pos³any na studia, by je dokoñczy³. W osiem dni po przybyciu, wikariusz apostolski udzieli³ mu ¶wiêceñ subdiakonatu, w trzy tygodnie pó¼niej - diakonatu. 21 maja 1864 roku w piêknej katedrze wybudowanej przez Zgromadzenie Naj¶wiêtszych Serc w Honolulu, Damian zosta³ wy¶wiêcony na kap³ana i móg³ odprawiæ swoj± pierwsz± Mszê ¶w.
Nowo wy¶wiêcony o. Damian zostaje wys³any do pracy misyjnej w Katolickiej Misji w North Kohala. Bycie misjonarzem oznacza³o dla niego przede wszystkim niesienie Ewangelii ludziom, którzy nie znali jeszcze Boskiego Zbawiciela, aby mogli osi±gn±æ zbawienie wieczne. O. Damian pozosta³ tu przez dziewiêæ lat. Dysponuj±c jedynie skromnymi ¶rodkami, wybudowa³ w tym czasie liczne kapliczki.
10 maja 1873 roku przyby³ na wyspê Molokai, gdzie bp Maigret przedstawi³ go 816 trêdowatym jako "tego, który bêdzie waszym ojcem, który was kocha tak bardzo, ¿e nie zawaha siê staæ jednym z was, by ¿yæ i umrzeæ z wami". Na pocz±tku swej misji o. Damian zamierza³ po¶wiêciæ siê jedynie zbawieniu dusz. Potem nabra³ przekonania, ¿e powinien uczyniæ wszystko, aby przynie¶æ ulgê chorym, podobnie jak to czyni³ Jezus, kiedy ¿y³ na ziemi. Podj±³ wiêc starania, by jego podopieczni mieli siê w co ubraæ i ¿eby mieszkali w bardziej przyzwoitych warunkach. Leczy³ ich, jak umia³, posiadaj±c zaledwie kilka podstawowych, jak na tamte czasy, leków. Dziêki jego zaanga¿owaniu nêdzne chaty ust±pi³y miejsca nowym, drewnianym domkom. Opiekowa³ siê sierotami. Otworzy³ sklep, w którym produkty wydawane by³y za darmo. Wybudowa³ prowizoryczny wodoci±g z wod± zdatn± do picia. Unowocze¶ni³ jedyne i bardzo niebezpieczne miejsce do cumowania statków przy cyplu. Zorganizowa³ orkiestrê dêt±. Za³o¿y³ uje¿d¿alniê koni. Sta³ siê nawet "policjantem", gdy podczas nocnych "uroczysto¶ci" musia³ u¿ywaæ laski, aby zaprowadziæ spokój. Troszczy³ siê o godny pogrzeb ka¿dego, bez wzglêdu na wyznanie - czêsto w³asnorêcznie robi³ trumny. Zachêca³, by mimo swojej choroby, trêdowaci zaczêli uprawiaæ ziemiê.

Zara¿ony tr±dem
W roku 1884, czyli w jedena¶cie lat po przybyciu na Molokai, o. Damian u¶wiadomi³ sobie, ¿e zarazi³ siê od przyjació³ straszn± chorob±. Mia³ 44 lata. W swoim pamiêtniku wspomina, ¿e kiedy podczas k±pieli nóg we wrz±cej wodzie nie poczu³ jej temperatury, zda³ sobie sprawê, i¿ jest zara¿ony tr±dem.
Mimo choroby, piêtrz±cych siê trudno¶ci i niezrozumienia w¶ród urzêdników, o. Damian wszystkie si³y i czas po¶wiêca³ swojej misji. Dziêki opublikowanym listom do brata, w których opisywa³ trudy swej pos³ugi, sta³ siê znany bardziej ni¿ ktokolwiek móg³by przypuszczaæ. Prasa zaczê³a siê interesowaæ jego niezwyk³± misj±. Zaczê³y nap³ywaæ nie tylko dary, ale i pojawiali siê chêtni do pomocy. Zarówno rz±d, opinia publiczna, jak i sami trêdowaci zobaczyli w nim cz³owieka, który potrafi opanowaæ krytyczne sytuacje, dlatego udzielono mu szerokiego poparcia. Dziêki temu zwiêkszy³a siê tak¿e pomoc finansowa w³adz administracyjnych.
Ojciec Damian zdawa³ sobie sprawê, ¿e tr±d bêdzie stopniowo wyrz±dza³ coraz wiêksze spustoszenia w jego organizmie. Przeczuwa³ nadej¶cie ¶mierci i pogodnie, bez z³udzeñ, stawi³ jej czo³a. W poniedzia³ek 15 kwietnia 1889 r., w Wielkim Tygodniu, wypowiedzia³ ostatnie s³owa: "Jak s³odko jest umieraæ, bêd±c dzieckiem Naj¶wiêtszych Serc". Potem odszed³ po³±czyæ siê na Kalwarii z Tym, za którym dot±d szed³ wiernie. Mia³ 49 lat.
O. Damian pierwotnie zosta³ pochowany na Molokai, ale w 1936 r. rz±d belgijski zwróci³ siê z pro¶b± o zwrot jego cia³a, które sprowadzono do Belgii na statku "Mercator". Spoczê³o w krypcie ko¶cio³a Zgromadzenia Naj¶wiêtszych Serc w Leuven, w mie¶cie znajduj±cym siê w pobli¿u rodzinnej miejscowo¶ci o. Damiana. Wilhelm Huenermann w ksi±¿ce "S³uga ludzko¶ci" tak opisuje to wydarzenie: "Dnia 3 maja 1936 roku powróci³ do swej ojczyzny syn flamandzkiego ch³opa. Przed wielu, wielu laty wywêdrowa³ z ma³ej wioszczyny brabanckiej, a teraz okrêt wojenny przywozi go z powrotem do portu w Antwerpii. Armaty grzmia³y na jego powitanie. Ca³y pu³k prezentowa³ broñ. Na uroczyste przyjêcie zjawi³ siê kardyna³ w purpurze, prezes ministrów wyg³osi³ w imieniu kraju rodzinnego przemówienie powitalne. Król pochyli³ siê nisko przed powracaj±cym. Flamandczyk odby³ triumfalny pochód przez miasta i wioski swej ojczyzny. Ze wszystkich wie¿ bi³y dzwony. Chor±gwie trzepota³y na wietrze. Dzieci rzuca³y mu kwiaty na drogê. Któ¿ to, niby cesarz jaki, powraca³ do swojej ojczyzny? Cz³owiek umar³y! Kto¶ kto na dalekiej wyspie Oceanu Spokojnego odda³ ¿ycie za cierpi±cych braci. Mêczennik mi³o¶ci. Trêdowaty w¶ród trêdowatych na wyspie Molokai. Kap³an, który dobrowolnie poszed³ na wyspê ¶mierci. Damian de Veuster. Nowy bohater flamandzki. Bohater w królestwie Bo¿ym - kiedy¶ mo¿e ¶wiêty!".

Z okazji kanonizacji o. Damiana Zgromadzenie Naj¶wiêtszych Serc og³osi³o konkurs: Ojciec Damian - Aposto³ Trêdowatych", wiêcej informacji na stronie: www.sscc.pl.



« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 11, 2009, 14:49:19 wys³ane przez gruszka » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.037 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

svcraft polskiserwerzycia kociaprzystan wilcze-zycie shd