Strona g³ówna
Pomoc
Szukaj
Kalendarz
Zaloguj siê
Rejestracja
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Napromieniowani
>
S³owa na dobry pocz±tek..
>
REGULAMIN
>
Nad jednym chorym kilku orzeczników
Strony: [
1
]
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: Nad jednym chorym kilku orzeczników (Przeczytany 1531 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
ile piszemy 0
Offline
Wiadomo¶ci: 598
Odp: Nad jednym chorym kilku orzeczników
«
Odpowiedz #1 :
Pa¼dziernik 15, 2009, 22:19:44 »
BIUROKRACJIA!!!!!!!!!!!!!
Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
Nad jednym chorym kilku orzeczników
«
:
Pa¼dziernik 15, 2009, 22:16:24 »
Nad jednym chorym kilku orzeczników (Strona pochodzenia artyku³u, czytaj tu...)
Zanim osoba niepe³nosprawna otrzyma wszystkie nale¿ne jej ¶wiadczenia, czêsto musi stawaæ przed dwiema komisjami
Do celów rentowych orzekaj± w Polsce a¿ cztery instytucje (ZUS, KRUS, MSWiA, MON), a uznawaniem danej osoby za niepe³nosprawn± zajmuj± siê zespo³y ds. orzekania o niepe³nosprawno¶ci (dalej: zespo³y). Ka¿da instytucja przyznaje swoje ¶wiadczenia. Podzia³ istnieje od 1997 r. Wtedy uznano, ¿e nale¿y wyodrêbniæ orzekanie o niezdolno¶ci do pracy do celów ubezpieczeniowych. Reforma orzecznictwa poprawi³a jego jako¶æ. Zmiany spo³eczno-ekonomiczne, jakie zasz³y w naszym kraju, spowodowa³y jednak, ¿e jej za³o¿enia nie do koñca siê sprawdzi³y.
Uznawalno¶æ orzeczeñ
– Ide± systemu orzekania o niepe³nosprawno¶ci by³o wydawanie orzeczeñ tym, którzy nie ubiegali siê o renty. Tak siê jednak nie sta³o i zdarza siê, ¿e ta sama osoba musi stawaæ przed dwoma komisjami, aby dostaæ wszystkie nale¿ne jej ¶wiadczenia – twierdzi prof. Anna Wilmowska-Pietruszyñska, wspó³autorka reformy, prezes Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego.
Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS s± traktowane na równi z orzeczeniami o stopniu niepe³nosprawno¶ci – tak wynika z art. 5 ustawy o rehabilitacji. Niekiedy wiêc orzeczenie rentowe wystarcza do uznania osoby za niepe³nosprawn± (np. pracodawca rencisty mo¿e siê ubiegaæ o dofinansowanie z tytu³u zatrudniania niepe³nosprawnego). W drug± stronê to jednak nie dzia³a.
– Instytucje rentowe nie uwzglêdniaj± orzeczeñ o stopniu niepe³nosprawno¶ci, co jest g³ównym powodem skarg do rzecznika praw obywatelskich. Sprzeciw budzi te¿ to, ¿e ZUS nie uwzglêdnia orzeczeñ zespo³ów, gdy ustala datê powstania niezdolno¶ci do pracy – zauwa¿a Les³aw Nawacki, dyrektor w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dziura w przepisach
Niekiedy jednak orzeczenie rentowe nie zast±pi orzeczenia o niepe³nosprawno¶ci, co widaæ na przyk³adzie renty socjalnej. Przys³uguje ona m.in. osobie pe³noletniej, która jest ca³kowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawno¶ci organizmu w dzieciñstwie lub w trakcie nauki. Takiej osobie przys³uguje te¿ zasi³ek pielêgnacyjny (z gminy).
Lekarz orzecznik ZUS, zgodnie z art. 5 ustawy o rencie socjalnej, mo¿e orzec najwy¿ej o niezdolno¶ci do pracy, co jest równoznaczne z umiarkowanym stopniem niepe³nosprawno¶ci. Nie mo¿e dodatkowo orzec o niezdolno¶ci do samodzielnej egzystencji (co oznacza³oby znaczny stopieñ). Nie ma to znaczenia dla tych, których niepe³nosprawno¶æ powsta³a przed 21. rokiem ¿ycia, bo im wystarczy orzeczenie o umiarkowanym stopniu (art. 16 ust. 3 ustawy o ¶wiadczeniach rodzinnych). Gdy powsta³a ona pó¼niej (lub orzeczenie ZUS nie okre¶la daty), to do uzyskania zasi³ku pielêgnacyjnego konieczny jest znaczny stopieñ niepe³nosprawno¶ci (art. 16 ust. 2 pkt 2). Mo¿na go uzyskaæ tylko przed zespo³em, a to oznacza zbieranie dokumentacji i poddawanie siê kolejnej ocenie lekarskiej.
Mno¿enie kwitów
Orzeczenie rentowe nie da te¿ ¶wiadczenia pielêgnacyjnego na niepe³nosprawne dziecko. Osoby z orzeczeniem KRUS, MON, MSWiA wydanym po 1 grudnia 1998 r., które chcia³yby np. dostaæ dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego ze ¶rodków PFRON, równie¿ musz± stan±æ przed zespo³em, aby uzyskaæ stopieñ niepe³nosprawno¶ci.
Ponadto osoba z rent± z tytu³u niezdolno¶ci do pracy bez decyzji zespo³u nie we¼mie udzia³u w warsztatach terapii zajêciowej. Wiêkszo¶æ rencistów mo¿e w uproszczonej procedurze ubiegaæ siê przed zespo³em o ustalenie stopnia niepe³nosprawno¶ci i wskazañ do uprawnieñ pozarentowych (art. 5a ustawy o rehabilitacji), to jednak za ma³o. Panuje przekonanie, ¿e konieczne s± zmiany w zasadach uznawalno¶ci orzeczeñ.
– Gdy nie s± one nawzajem brane pod uwagê, to oprócz uci±¿liwo¶ci s± i rozbie¿no¶ci – zauwa¿a S³awomir Piechota, przewodnicz±cy Sejmowej Komisji Polityki Spo³ecznej i Rodziny.
Czy powinna wiêc istnieæ tylko jedna instytucja orzekaj±ca? Zdania ekspertów s± podzielone.
– Orzekanie do celów rentowych ma inny charakter ni¿ ocena niepe³nosprawno¶ci. Przy tej drugiej dominuje ocena medyczna, a przy tej pierwszej pojawiaj± siê te¿ elementy ekonomiczne. Poza tym by³oby wiêcej odwo³añ – wnosiliby je nie tylko ubezpieczeni, ale i instytucja rentowa – zauwa¿a Les³aw Nawacki.
-----------------------------------
Chory system orzekania o zdrowiu
Orzeczenia lekarskie wydawane s± zwykle na czas okre¶lony, wiêc nawet nieuleczalnie chorzy musz± kilkakrotnie poddawaæ siê ocenie stanu zdrowia. Choæ nie maj± ¿adnych szans na jego poprawê
obowi±zuj±cych przepisów wynika, ¿e regu³± jest przyznawanie rent okresowych. Ustawa o emeryturach i rentach z FUS stanowi, ¿e niezdolno¶æ do pracy orzeka siê najwy¿ej na piêæ lat, a na d³u¿ej – je¿eli wed³ug wiedzy medycznej nic nie rokuje odzyskania zdolno¶ci do pracy przed up³ywem tego okresu. Problem w tym, ¿e nawet osoby chore np. na mongolizm czy stwardnienie rozsiane musz± co kilka lat od nowa staraæ siê o rentê.
Absurdalne zasady
Poddawanie siê ocenie orzeczników instytucji rentowych i zespo³ów ds. orzekania o niepe³nosprawno¶ci jest dla zainteresowanych du¿ym stresem. – Otrzymali¶my skargê od osoby chorej psychicznie, któr± stawanie co kilka lat przed lekarzami doprowadzi³o do próby samobójczej. W efekcie sta³a siê równie¿ niepe³nosprawna ruchowo. Ten przyk³ad pokazuje absurdalno¶æ restrykcyjnych zasad – mówi Les³aw Nawacki z biura rzecznika praw obywatelskich.
– Kiedy¶ wiêkszo¶æ rent by³a dawana na sta³e, co nadmiernie obci±¿a³o bud¿et. Dzisiaj popadli¶my w drug± skrajno¶æ – dodaje W³odzimierz Sobczak, prezes Polskiej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.
– Dlaczego ZUS i zespó³ ds. orzekania o niepe³nosprawno¶ci wydaj± mojemu bratu, który urodzi³ siê z zespo³em Downa, orzeczenia na czas okre¶lony? Czy co¶ rokuje poprawê stanu jego zdrowia umo¿liwiaj±c± w przysz³o¶ci podjêcie pracy i samodzielne ¿ycie? – pyta Joanna Kurianowicz, czytelniczka z Zielonej Góry. Bulwersuje j± tak¿e to, ¿e niektórym osobom z t± chorob± s± wydawane orzeczenia na sta³e.
S± jednak zwolennicy orzekania na zamkniête okresy. S³awomir Piechota, przewodnicz±cy Sejmowej Komisji Polityki Spo³ecznej i Rodziny, jest zdania, ¿e wraz z postêpem techniki i medycyny pojawiaj± siê nowe formy aktywno¶ci dla niepe³nosprawnych i mo¿liwo¶æ pracy, tak¿e dla dotkniêtych tym schorzeniem.
W pewnych sytuacjach stan zdrowia ubezpieczonego schodzi na drugi plan. Orzecznicy ZUS niechêtnie przyznaj± rentê osobom w wieku przedemerytalnym. Art. 13 ust. 3a ustawy o emeryturach i rentach mówi, ¿e je¿eli osoba dostawa³a rentê z tytu³u niezdolno¶ci do pracy przez ostatnich piêæ lat i brakuje jej mniej ni¿ piêæ lat do osi±gniêcia wieku emerytalnego, to je¶li lekarz stwierdzi dalsz± niezdolno¶æ do pracy, musi j± orzec do dnia osi±gniêcia tego wieku.
– Lekarz powinien orzekaæ o niezdolno¶ci do pracy zgodnie ze stanem faktycznym i aktualnym stanem wiedzy medycznej. W takiej sytuacji to organ rentowy powinien wydaæ decyzjê przyznaj±c± rentê do osi±gniêcia wieku emerytalnego – uwa¿a prof. Anna Wilmowska-Pietruszyñska, prezes Polskiego Towarzystwa Orzecznictwa Lekarskiego.
Stopnie do kosza
Reformy wymaga tak¿e sam system orzekania o niepe³nosprawno¶ci. – Na mocy obowi±zuj±cych przepisów za osobê w pe³ni sprawn± mo¿na uznaæ osobê g³uch±, której wszczepiono implant ¶limakowy. Trudno, ¿eby orzeczenie o niepe³nosprawno¶ci odnosi³o siê do urz±dzenia technicznego, a nie stanu zdrowia danej osoby – wskazuje S³awomir Piechota.
W organizacjach pozarz±dowych zajmuj±cych siê osobami niepe³nosprawnymi przewa¿a pogl±d, ¿e dzisiejszy system orzekania o niepe³nosprawno¶ci wed³ug stopnia jest anachroniczny (patrz te¿ – opinia).
Wad± obowi±zuj±cych rozwi±zañ jest tak¿e to, ¿e o niepe³nosprawno¶ci orzeka w Polsce kilka instytucji. Mniej uci±¿liwe dla chorych by³oby stawanie tylko przed jedn±, której opinia stanowi³aby podstawê do przyznawania wszelkich ¶wiadczeñ zwi±zanych z niepe³nosprawno¶ci±.
W³odzimierz Sobczak, prezes Polskiej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej
Jestem zwolennikiem jednoinstytucyjnego orzekania, najlepiej usytuowanego poza firm± ubezpieczeniow±. Choæ oczywi¶cie zdajê sobie sprawê, ¿e ³atwo zarz±dzaæ cudzymi pieniêdzmi. O wysoko¶ci wsparcia dla osoby niepe³nosprawnej powinien decydowaæ rodzaj niepe³nosprawno¶ci, a nie jej stopieñ. Poza tym orzekanie wed³ug rodzaju by³oby dla pracodawcy sygna³em, jak wykorzystaæ mo¿liwo¶ci danej osoby. Pewnym rozwi±zaniem by³oby te¿ rozró¿nienie w orzeczeniu np. stopnia sprawno¶ci intelektualnej i fizycznej.
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Strony: [
1
]
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Forum archiwalne, proszê o nie rejestrowanie siê, forum przeniosiono do www.forumunorbiego.cba.pl zapraszamy...
-----------------------------
=> UWAGA
-----------------------------
S³owa na dobry pocz±tek..
-----------------------------
=> Wstêpne s³owo
=> OCHOTNICY PISZ¡CY W NASZEJ "KRAINIE MY¦LI OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH"...
=> REGULAMIN
-----------------------------
Zdrowie i Uroda.
-----------------------------
=> Lecznicze Zio³a
=> Nowo¶ci
=> Najczestrze Schorzenia porozmawajmy o nich
=> Rodzaje terapii
-----------------------------
Spis tre¶ci
-----------------------------
=> SPIS DZA£ÓW
-----------------------------
Pierwsza pomoc
-----------------------------
=> Podstawy 1 pomocy
-----------------------------
PRZEPISY I PRAWA OSOB NIEPE£NOSPRRAWNYCH
-----------------------------
=> Nasze prawa
-----------------------------
Poznajemy siê
-----------------------------
=> NIepe³osprawni o sprawach niepe³osprawnych
=> WITAMY SIÊ
-----------------------------
Sztuka i kultura
-----------------------------
=> Malarctwo
=> instrumenty muzyczne
-----------------------------
Dru¿yna"Wspólnej pomocy"
-----------------------------
=> Instytucja które pomog± Tobie
=> Pomagajmy sobie nawzajem
-----------------------------
Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
=> Nowy dzia³
=> Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
Kina,Teatry.Opery...
-----------------------------
=> CIEKAWE MIEJSCA
=> Teatr
=> KINO
=> Muzyka
-----------------------------
RELIGIA
-----------------------------
=> INSTYTUCJA KO¦CIELNE POMAGAJ¡CE ON
-----------------------------
POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
=> POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
Zaiteresowania
-----------------------------
=> Czym sie interesujemy?
-----------------------------
W ¶wiecie kulinarii
-----------------------------
=> Ksi±zka kucharska Haneczki i Eli
=> Kulinaria
-----------------------------
Zostaw o nas swoj± opinie
-----------------------------
=> Wasze opinie
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
polskiserwerfreeplay
svcraft
ostrovirsk
polskiserwerzycia
nwm