Strona g³ówna
Pomoc
Szukaj
Kalendarz
Zaloguj siê
Rejestracja
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Napromieniowani
>
S³owa na dobry pocz±tek..
>
REGULAMIN
>
SP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych
Strony: [
1
]
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: SP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych (Przeczytany 1846 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Nachbar
troche tu wchodzisz
ile piszemy 0
Offline
Wiadomo¶ci: 40
Odp: SP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych
«
Odpowiedz #2 :
Pa¼dziernik 31, 2009, 15:05:05 »
Winne wszystkiemu jest prawo.
Jak pamiêtam, Zak³ady Pracy Chronionej chêtnie wyci±ga³y rêkê po pieni±¿ki. Dzisiaj ka¿da osoba niepe³nosprawna te¿ postrzegana jest przez pryzmat "ile na niej mo¿na zarobiæ". To, ¿e taka osoba mo¿e byæ sumiennym i przynosz±cym zyski inne, jak ulgi, ju¿ nie jest tak istotne.
Zapisane
Kasia
Moderator Globalny
mieszkaniec
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 167
Odp: SP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych
«
Odpowiedz #1 :
Pa¼dziernik 18, 2009, 08:26:40 »
Niestety to prawda ja sam mia³am do¿e problemy ze znalezieniem pracy.
«
Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 18, 2009, 14:54:26 wys³ane przez 62norbi
»
Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
ile piszemy 0
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 407
Prezes
SP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych
«
:
Pa¼dziernik 17, 2009, 22:40:40 »
ISP: Firmy nie chc± zatrudniaæ niepe³nosprawnych
Wpisany przez nie-pelnosprawni.pl
sobota, 17 pa¼dziernika 2009 18:36
Instytut Spraw Publicznych (ISP) opracowa³ raport o zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych, z którego wynika, ¿e firmy nie s± chêtne zatrudnianiu tej grupy spo³ecznej. Na ponad 2 mln osób niepe³nosprawnych, tylko co pi±ta osoba pracuje. Powodem tego stanu rzeczy jest niew³a¶ciwa polityka wsparcia przez Pañstwo oraz z³y system informacji dla pracodawców.
„W Polsce ¿yje oko³o 6,2 mln osób niepe³nosprawnych, z czego wiêkszo¶æ (77%) stanowi± osoby posiadaj±ce prawne orzeczenie o niepe³nosprawno¶ci [1]. W 2008 roku niepe³nosprawni stanowili 9% osób w wieku produkcyjnym (tj. kobiet w wie ku 18–59 lat i mê¿czyzn w wieku 18–64 lat)[2], a ich liczba wynosi³a 2,2 mln.” - g³osi raport ISP.
[1] Dotyczy tylko osób z prawnym orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci. Aktywno¶æ ekonomiczna ludno¶ci Polski IV kwarta³ 2008, GUS, Warszawa 2009
[2] Wspó³czynnik aktywno¶ci zawodowej to procentowy udzia³ ludzi aktywnych zawodowo (pracuj±cych i bezrobotnych) w ogólnej liczbie ludno¶ci danej kategorii. W przypadku niepe³nosprawnych jest to stosunek osób niepe³nosprawnych aktywnych zawodowo do ogólnej liczby niepe³nosprawnych.
Opracowanie Instytutu wskazuje, ¿e pracodawcy wol± zatrudniaæ zdrowe osoby i p³aciæ obowi±zkowe kary na PFRON ni¿ zatrudniaæ niepe³nosprawnych. Je¶li firmy ju¿ zatrudniaj± niepe³nosprawnych, to robi± to ze wzglêdu na korzy¶æ finansow± jak± mog± osi±gn±æ w postaci wsparcia na takiego niepe³nosprawnego.
Z badañ wynika, ¿e zak³ady pracy dziel± siê na dwie grupy: i firmy zatrudniaj±ce niepe³nosprawnych (mniejszo¶æ) i i firmy unikaj±ce ich zatrudniania (wiêkszo¶æ). Tylko 27% badanych zak³adów pracy deklaruje, ¿e rozwa¿a tak± mo¿liwo¶æ, a spo¶ród pracodawców aktualnie niezatrudniaj±cych osób niepe³nosprawnych zaledwie 10% wyra¿a taki zamiar.
Jak powody niezatrudniania niepe³nosprawnych firmy wymieniaj±:
*
Konieczno¶æ ponoszenia dodatkowych kosztów zwi±zanych z wprowadzaniem w zak³adzie pracy zmian techniczno-organizacyjnych (np. dostosowanie stanowiska pracy),
*
Niestabilno¶æ prawa oraz k³opoty z dostêpem do informacji,
*
Firmy boja siê niskiego i nieadekwatnego poziomu kwalifikacji i umiejêtno¶ci osób niepe³nosprawnych.
Okazuje siê, ¿e firmy przywi±zuj± znacznie mniejsz± uwagê do takich aspektów jak dodatkowe obci±¿enia wynikaj±ce z dodatkowych uprawnieñ osób niepe³nosprawnych w zakresie wymiaru czasu pracy czy dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Z raportu ISP p³ynie niestety smutny wniosek, ¿e „Istotnym czynnikiem wp³ywaj±cym na zatrudnienie osób niepe³nosprawnych w i firmach i instytucjach z otwartego rynku pracy jest rodzaj niepe³nosprawno¶ci. Panuje opinia, ¿e osoby niewidome, upo¶ledzone umys³owo, chore psychicznie, g³uche i poruszaj±ce siê na wózku inwalidzkim w³a¶ciwie nie kwalifikuj± siê na pracownika zak³adu pracy. Potwierdzaj± to badania.”
Firmy dostrzegaj± jednak pozytywne postawy osób niepe³nosprawnych jak lojalno¶æ, staranno¶æ i pracowito¶æ, ale jako negatywne postawy wymieniaj± ni¿sze kwalifikacje, nisk± wydajno¶æ, roszczeniowo¶æ, dyspozycyjno¶æ, absencjê chorobow±. Co wiêcej, pracodawcy s± przekonani, ¿e osoby niepe³nosprawne nadaj± siê g³ównie do wykonywania prac prostych i niesamodzielnych.
Opinia - prawdy oczywiste
Opracowanie Instytutu Spraw Publicznych obna¿a niejako system wsparcia przy zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych, który jest po prostu nieskuteczny i nieefektywny. Niestety pierwsz± rzecz±, któr± przyjêto bez ¿adnego refleksu jest liczba osób niepe³nosprawnych, których podobno jest 6,2 mln osób. Jest to oczywi¶cie bzdura wynikaj±ca z nieprawdziwych statystyk. Gdyby tak rzeczywi¶cie by³o, to na jednego niepe³nosprawnego przypada³oby dwóch pracuj±cych Polak. Niestety, tu problemem jest sposób definiowania niepe³nosprawnego.
Generalnie ka¿da osoba z jakim¶ defektem od razu mo¿e zostaæ nazwana osob± niepe³nosprawn±, a to prowadzi to chorej sytuacji. Jest to jak efekt domina, gdzie bzdury s± powielane, w efekcie czego nastêpuje jedna patologia za drug±.
Wiele firm chwali siê, ¿e ponad po³owa ich pracowników to osoby niepe³nosprawnego np. jedna z wiêkszych „kablówek” twierdzi, ¿e 60 proc. jej pracowników to osoby niepe³nosprawne, jednocze¶nie zapomina powiedzieæ, ¿e s± to osoby zupe³nie zdrowe niewymagaj±ce pomocy innych, o jakiej¶ sta³ej opiece nie wspominaj±c.
Firmy twierdz±, ¿e niepe³nosprawni s± gorzej wyedukowani. To jest prawda znana od lat. Jak niepe³nosprawny mo¿e byæ dobrze wyedukowany, skoro w ramach np. indywidualnego nauczania daje mu siê tylko parê godzin lekcyjnych tygodniowo obcinaj±c program nauczania do minimum. Nawet je¶li niepe³nosprawny koñczy liceum, to rzadko trafia na studia. A nawet je¶li na nie trafi to g³ównie na kierunki czysto humanistyczne, po których zostaje dumnym magistrem z nic nie wartym papierkiem politologa, socjologa czy psychologa. Tymczasem pracodawcy poszukuj± in¿ynierów, techników, informatyków. Tu k³ania siê matematyka, która w np. liceum jest okrojona do maksimum – no i z czym ten niepe³nosprawny ma i¶æ na studia. Ko³o siê zamyka, a chory uk³ad dalej jest powielany.
Oczywi¶cie, ¿e niepe³nosprawni nie s± wydajni w pracy, jak to siê stara wmówiæ w ró¿nych k³amliwych kampaniach. Ale niepe³nosprawni mog± brak wydajno¶æ zrekompensowaæ w postaci wiêkszej lojalno¶ci czy rzetelno¶ci i dobrze siê sta³o, ¿e firmy potrafiæ to dostrzec.
Niestety nie mo¿na siê dziwiæ, ¿e firmy nie zatrudniaj± niepe³nosprawnych, skoro problem z tym maj± nawet organizacje pozarz±dowe dzia³aj±ce na rzecz niepe³nosprawnych. A raport ISP w³a¶nie wskazuje na m.in. organizacje pozarz±dowe jako jeden z elementów promocji przy zatrudnianiu niepe³nosprawnych.
Firmy oczekuj± zmniejszenia biurokracji przy staraniu siê o wsparcie do zatrudniana niepe³nosprawnych oraz wiêkszego wsparcia finansowego. Nikt jednak nie pokusi³ siê o stwierdzenie, ¿e najpierw nale¿y przeprowadziæ weryfikacjê definicji osoby niepe³nosprawnej, a nastêpnie na tej podstawie liczbê osób niepe³nosprawnych, na które mia³oby trafiæ wsparcie. Je¶li na ka¿dego z niepe³nosprawnego z puli 6 mln osób mia³oby i¶æ jaka¶ dotacja, to nawet bud¿et Pañstwa powiêkszony o deficyt by³by za ma³y. Przecie¿ publiczne pieni±dze nie powinny trafiæ na zatrudnianie np. portiera z lekkim stopniem niepe³nosprawno¶ci. Przy takim pojmowaniu osób niepe³nosprawnych, osoby z ca³kowitym niedow³adem r±k i nóg (niepe³nosprawno¶æ sprzê¿ona) lub innymi schorzeniami uniemo¿liwiaj±cymi im samodzieln± egzystencjê ju¿ na starcie s± skazane na niebyt na rynku pracy. Na kogo w takim razie id± publiczne pieni±dze? Na zdrowych z orzeczeniem. To jest prawdziwy problem dla niepe³nosprawnych.
Zobacz ca³y raport Instytut Spraw Publicznych [pdf, 1,65 MB]
Jerzy Bartkowski, Barbara G±ciarz, Ewa Giermanowska, Agata Kudlik, Paulina Sobiesiak, Pracodawcy o zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych Jak jest? Co mo¿na zmieniæ?, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa, pa¼dziernik 2009
Zapisane
Nie ogl±daj siê na rz±d, bo wyrêczaj±c go, mo¿esz zrobiæ du¿o dobrego, za¶ on nie wyrêczy ciê w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Strony: [
1
]
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Forum archiwalne, proszê o nie rejestrowanie siê, forum przeniosiono do www.forumunorbiego.cba.pl zapraszamy...
-----------------------------
=> UWAGA
-----------------------------
S³owa na dobry pocz±tek..
-----------------------------
=> Wstêpne s³owo
=> OCHOTNICY PISZ¡CY W NASZEJ "KRAINIE MY¦LI OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH"...
=> REGULAMIN
-----------------------------
Zdrowie i Uroda.
-----------------------------
=> Lecznicze Zio³a
=> Nowo¶ci
=> Najczestrze Schorzenia porozmawajmy o nich
=> Rodzaje terapii
-----------------------------
Spis tre¶ci
-----------------------------
=> SPIS DZA£ÓW
-----------------------------
Pierwsza pomoc
-----------------------------
=> Podstawy 1 pomocy
-----------------------------
PRZEPISY I PRAWA OSOB NIEPE£NOSPRRAWNYCH
-----------------------------
=> Nasze prawa
-----------------------------
Poznajemy siê
-----------------------------
=> NIepe³osprawni o sprawach niepe³osprawnych
=> WITAMY SIÊ
-----------------------------
Sztuka i kultura
-----------------------------
=> Malarctwo
=> instrumenty muzyczne
-----------------------------
Dru¿yna"Wspólnej pomocy"
-----------------------------
=> Instytucja które pomog± Tobie
=> Pomagajmy sobie nawzajem
-----------------------------
Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
=> Nowy dzia³
=> Sport dla Niepe³nosprawnych
-----------------------------
Kina,Teatry.Opery...
-----------------------------
=> CIEKAWE MIEJSCA
=> Teatr
=> KINO
=> Muzyka
-----------------------------
RELIGIA
-----------------------------
=> INSTYTUCJA KO¦CIELNE POMAGAJ¡CE ON
-----------------------------
POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
=> POEZJA I OPOWIADANIA
-----------------------------
Zaiteresowania
-----------------------------
=> Czym sie interesujemy?
-----------------------------
W ¶wiecie kulinarii
-----------------------------
=> Ksi±zka kucharska Haneczki i Eli
=> Kulinaria
-----------------------------
Zostaw o nas swoj± opinie
-----------------------------
=> Wasze opinie
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
nwm
ostrovirsk
shd
polskiserwerfreeplay
svcraft