Firmy rezygnuj± ze statusu zak³adu pracy chronionej
Autor: Oprac.: Anna Godziuk., Fot.:
www.sxc.hu, ¬ród³o: Gazeta Prawna
W Polsce jest coraz mniej zak³adów pracy chronionej. Ich liczba zmaleje równie¿ w przysz³ym roku, gdy otrzymaj± z PFRON tak± sam± pomoc, jak firmy z otwartego rynku pracy, które zatrudniaj± osoby z niepe³nosprawno¶ci± - informuje "Gazeta Prawna".
Pracownicy przy biurku. Fot.:
www.sxc.huZ danych Pañstwowej Inspekcji Pracy wynika, ¿e w 2008 r. o nadanie statusu zak³adu pracy chronionej ubiega³o siê tylko 57 firm. To ma³o - np. w porównaniu z 2005 r., gdy o status ten stara³o siê 469 firm.
ZPChr maj± obowi±zek m.in. zapewnienia pracownikom specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i us³ug rehabilitacyjnych. Musz± te¿ mieæ przystosowane stanowiska pracy, pomieszczenia sanitarne i ci±gi komunikacyjne. Aby spe³niæ wymogi, ponosi siê du¿e wydatki. - Trzeba w praktyce przeprowadziæ modernizacjê ca³ego zak³adu – mówi "Gazecie Prawnej" Tadeusz Brol z katowickiej firmy Era, która ma status ZPChr.
Korzy¶ci p³yn±ce ze statusu ZPChr nie rekompensuj± ju¿ firmom zwiêkszonych kosztów, jakie ponosz± one zatrudniaj±c osoby z niepe³nosprawno¶ci±. Pracodawcy narzekaj± m.in. na czêste zmiany w przepisach dotycz±ce zatrudniania osób z niepe³nosprawno¶ci± i czêstsze kontrole.
Zak³ady pracy chronionej mog± staraæ siê o zwrot kosztów m.in.: administracyjnych, budowy lub rozbudowy zak³adu i transportu osób z niepe³nosprawno¶ci±.